wireless ağlar

oi56.tinypic.com

şurada görülen

00-24-6c le başlayan bssid'ler ne oluyor? nereye döndürsem karşıma bunların farklıları çıkıyor ama nedir ne değildir anlayamadım. neden seri şeklinde gidiyor bunlar?

her modemin bir sabit numarası vardır, bizdeki tc. no. gibi. Burda sıralı gitmesinin sebebi: yanınızda yörenizde her katında bir modemin olduğu yurt gibi bir binanın olması olabilir. ee aynı magazadan alındıysa modemler de...

  • khan shabbir  (11.09.11 21:15:46)
tesekkur ederım bılgınız ıcın ama mac adresının ne oldugunu bılıyorum zaten bunlar ne dıye de sormadım.

aynı mac adresleri sonunda 1 2 3 4 diye sıralı şekilde gidiyor.

en yakın cevap yurt falan olabilir mi yakınlarda diye ama hayır o da yok. gerçi aynı mağazadan alındıysa da böyle sıralı gelmesi yine imkansız.. bi sistem yapılmış ama ne olduğunu anlayamadım.
  • mevrin  (11.09.11 21:29:45 ~ 21:33:48)
evet mrt onun için diyorum %18 liklerin uzaklıkları bile aynı.. kat kat olsa yine aralarında sinyal gücü değişir ama bunlar hep aynı yükseliyor aynı düşüyor. ve evet şifreleme türleri de değişik.. aynı olsaydı belki adam fantezi yapıyor der geçerdim ama o kafamı karıştırdı.

belki tek modemle birden fazla yayın yapıyordur ama kime ne faydası olacak. neden şifrelemeleri ayrı yapacak. ve bu mac adresslerinden olan bssid lerin hepsinin ismi gizli.
  • mevrin  (11.09.11 21:39:07 ~ 21:39:43)
bunlardan dolu var ama nerden baksan 20 tane.. çoğunda şifre de yok bazılarında wep kimisi wpa/wpa2..

belki apartmana sistem kurdular (bilmiyorum servis sağlayıcılar yapıyor mu böyle bir şey) bir ana makine ve bütün dairelere ayrı bir hesap verdiler adamların modem kullanma derdi ortadan kalksın diye. çünkü hepsinin bssid'si gizli olduğu için sistem yapılmış izlenimi verdi bana.
  • mevrin  (11.09.11 21:50:21)
benim wireless anten biraz güçlü ve evet jandarma kışlası var burada ama onların gizli değil bssid'leri görüyordum eskiden. karakolda var onlarda da iem falan yazıyor wireless isimlerinde.

ama ne yurt ne de benzeri bi yer yok. bu mac lerin çok olması bana apartmana kurulu sistemmiş olmalı diye düşündürüyor ama bilmiyorum. çok merak ettim ne olduğunu.. niyeti bozmuştum girecektim şifresizlerden birine (speedtest e girip servis sağlayıcıyı öğrenmek için) ama sen korkuttun bu sefer de beni.. asker masker :))
  • mevrin  (11.09.11 21:54:57 ~ 21:56:19)
çok var bunlardan 20 tanesınden bırınde kesin giriş çıkış olur kırılmasına kırılır yayını yapan adı da öğrenirim o sorun olmaz ama senin verdiğin isimden yola çıkarak aruba networks u araştırdım da adamlar çok sağlam ve bunu burada kim neden yaptırsın onu anlayamadım. tellcom çok güzel pazarlama yaptı burada herkes tellcom aldı belki onlar apartmanda yeterlilik sayısına göre apartmana kuruyordur bu sistemi.

  • mevrin  (11.09.11 22:02:20)
yok sen yazınca aklıma geldi tellcom pirelli modem kullanıyor :) bu başka bi şey ama ne anlayamadım bi türlü.

802.11a/b/g/n kablosuz ağlarda, kimlik tanımlamalı güvenlik , merkezileştirilmiş ve uzaktan ağ çözüm ve yönetimlerinde dünya lideri pozisyonundadır. Dünyanın ikinci en büyük kurumsal WLAN sağlayıcısı olarak Gartner WLAN Magic Quadrant liderler yerini almıştır.
Aruba’nın geniş ürün yelpazesi; 802.11n standartlı Access Point’leri, Controller’ları, kablosuz saldırıların tespiti / önlenmesi, ICSA sertifikalı güvenlik duvarı, endpoint uyum çözümlerini, uzaktan ağ çözümleri ve Airwave kablosuz ağ yönetimini içerir. Ana merkezi Silicon Vadisinde olan Aruba 2002 Şubat Ayı’nda kurulmuştur. İlk ticari sevkiyatı 2003 Haziran’da olup ilk halka arzı Mart 2007 tarihinde gerçekleşmiştir..

kendine güvene bak adamlarda.. ama böylesi yüksek güvenlikli bir sistemi kim kurdu neden kurdu işte merak ettiğim nokta bu :)
  • mevrin  (11.09.11 22:14:51 ~ 22:16:18)