Bilgisayar Sistem Saati (Acil Gibin)

windows xp kullanıcısıym..
biraz önce farkettiğim bi hatanın nedenin ve çözümünü sormak istiyorum..
sistem saatim 1 ocak 2004 saat3 tarihini göstermekte..
doğru hale getirdiğim zaman da aradan 2 saniye geçmeden tekrar 2004'e dönüş yapıyor..
olay nedir, nası üstesinden gelinir?
bi el atıverin, şimdiden sağoln..

muhtemelen cmos pilin bitmi$tir. degi$tirirsen duzelir.

  • sourlemonade  (02.06.08 00:12:44 ~ 00:12:58)
herhangi bir virüsle bağlantısı olabilr mi?

  • thefalloftekin  (02.06.08 00:15:00)
ben sistem saati ile ugra$an bir virus/trojan vs. duymadim valla hic.
olabilir de pek tabi.

  • sourlemonade  (02.06.08 00:16:54)
bi de şöle bişi var, saat3'ü bir dakika geçe 4 sanyie sayıp tekrar sıfırdan 4'e kadar sayıyor, sonra tekrar sıfırlanıyor felan..
bu yüzden ne download yapmama, ne de scan yapmama izin veriyor..
4 saniye öncesine flashback'imsi şekilde dönüyor..
winamp'ta problem yok ama mesela..
yedeklesem pc'yi desem, cd yazmama izin verir umarım..
umarım pilden kaynaklanan bi durumdur..
  • thefalloftekin  (02.06.08 00:20:09 ~ 00:20:54)
antivirüs var mı? benimki de devamlı ileri gidiyor kaspersky'dan şüpheleniyorum.

  • sourlemonade  (02.06.08 01:13:23)
pil sorunu bilgisayarı kapatıp fişini çektikten sonra etki gösterir. Seninki muhtemelen başka bir şey.

  • kurukafa  (02.06.08 01:13:50)
bir de bios'tayken yapmayı deneyin aynı ayarı, bakalım yine hemen eski haline mi dönecek?

  • 386 dx  (02.06.08 02:18:14)
@divit
evet, kaspersky 6.0 kullanıyorum..
üstelik lisansının bitmesinden bi kaç gün sonra böyle olması benim kafamda da "acaba kaspersky mi lan?" sorusuna neden oldu..

@386 dx
bios'tan da saat ve tarihi düzeltmeyi denedim; lakin sonuç gene aynı.. 4 saniye sonra tekrar 2004'e dönüş yapıyor..

kaspersky'i toptan kaldırıp bios'tan ayar yapacağım tekrar..
bu problemle karşılaşan başka arkadaşın olmaması da ayrıca kurcalıyor kafamı..
  • thefalloftekin  (02.06.08 14:09:16)
lanet olası kaspersky'i kaldırdıktan sonra halloldu problem..
bu bok büyük ihtimalle tarihe göre key verdiği için şaşırdı kaldı expired durumu olunca..
çok büyük hayal kırıklığına uğradım, 4 senedir bilgisayarıma bodyguard gibiydi..
neysem..
başka bi antivirüse sırtımıza yaslıcaz bu vakitten sonra..

yardımlarınız için çok teşekkrüler, şukela butonunuza tek tek basıcam hepinizin..
  • thefalloftekin  (02.06.08 14:21:20)