MR Sonucunu Yorumlayabilecek Birileri Çıksa Ne Güzel Olurdu

merhabalar. bugün mr sonucumu aldım. ortopediste ancak 2 hafta sonra gösterebileceğim bu yüzden çok merak ediyorum ne olduğunu. bunu yorumlayabilecek birileri çıkar da beni aydınlatırsa sevinirim. teşekkürler şimdiden.

YKÜ :Sol dizde palpasyon ile popliteal bölgede sertlik ve dolgunluk

TEKNİK : T2*A aksiyel, T2A PD sagittal, T2A, T1A koronal, DES, sagittal T2 - T1, aksiyal T1-T2

SOL DİZ MR

BULGULAR :

Retropatellar ve femoral kartilajlar doğaldır.

Medial menisküs posterior hornunda Tip 2 dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişikliği izlenmiştir.

Medial menisküs anterior hornunda ve lateral menisküste belirgin patolojik sinyal değişikliği izlenmemiştir.

Anterior kruşiat ligament, posterior kruşiat ligament medial kollateral ligament, lateral kollateral ligament ve patellar tendon doğaldır.

Diz eklem aralığında ve suprapatellar bursada effüzyon izlenmemiştir.

Gastroknemius kası medial başı medial kesiminde 1.5x1x2.5 (APxTRxKK) boyutlarında belirsiz sınırlı, İ.V. kontrast madde enjeksiyonu sonrası heterojen karakterde kontrast tutan yumuşak doku lezyonu saptanmıştır.
Lezyon medialde semimembranöz tendon ile yakın komşuluk göstermekte olup, tendonda tendinozis ile uyumlu sinyal artımı izlenmektedir. Hastanın klinik bulguları ile birlikte değerlendirilmesi ve gerekirse biyopsi ile ileri tetkiki önerilir.

Diz eklen bütünlüğü doğal olup, eklemini oluşturan kemik yapılarda belirgin patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır.

RADYOLOJİK YORUM :

-Meniskal dejenerasyon
-Gastroknemius kası medial başı yumuşak doku lezyonu

meniskus dejenerasyonu var, yani dikkat etmezsen meniskus yirtigi olabilir. bi sure merdiven cikma' agir yuk yok, yurume bandi falan da yok...

ikincisi de baldirindaki iki kasten birinin baglandigi yerde yumusak doku zedelenmesi var. tabii doktor gozuyle gorup nasil bi sey oldugunu soyler, ona gore tedavi olur.

gecmis olsun
  • no avalon  (09.09.11 20:06:27)