Kopek sahiplerine bir soru

Kopeginizinin buyuk tuvaletini evinizin disinda nereye yaptiriyorsunuz? Asil sorum, parklarda tuvaletini yapinca elinizle alip torbaya koyup cope atiyor musunuz? Bugun birinden azar yedim de, kopegin kakasini parkta yaptirip torbayla cope atmamanin cezasi var mi merak ettim.

5199 numarali hayvanlari koruma kanununun 5. madde 2. fikrasi "Hayvan sahipleri, sahip oldukları hayvanlardan kaynaklanan çevre kirliliğini ve insanlara verilebilecek zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri almakla yükümlü olup; zamanında ve yeterli seviyede tedbir alınmamasından kaynaklanan zararları tazmin etmek zorundadırlar. " diyor. Bu kanun nasil uygulaniyor peki?

cezası var mı bilmiyorum tam olarak da, vapurda sigara içmenin de cezası var, kapalı yerlerde sigara içmenin falan ama uygulandığını görmedim, onun gibi bir şeydir.
tabii ki köpeklerimizin kakasını alıyoruz, elle alıp poşete koymuyorsun ama, elini poşete sokuyorsun, alıyorsun poşeti çeviriyorsun, torbanın içine koymuş oluyorsun kakayı. sonra da çöpe. çok fazla köpek sahibi var, hepsi bıraksa kakaları, mayın tarlası gibi olacak :) o yüzden toplayın siz de. :)

  • yanginmerdiveni  (08.09.11 19:20:32)
sokak köpekleri nereye sıçıyor?
sokağa.
ev köpeğinin de sokağa sıçmasında bir sakınca yoktur o halde.
  • lorenzen  (08.09.11 20:17:28)
köpeğin sokağa yapması, eminim pek çoğunuz rastlamamışsınızdır ama çocuğuna sokakta kaka yaptıran insanların arkada bıraktığından farksız. köpek sahibi (bu tamlamaya da kılım) sonunda torbayla almıyorsa tabi..

sokak köpeği sokağa yapıyorsa ev köpeği de o mantıkla eve yapacak. oldu mu? bence olmadı.

dışarıya yapıyor madem, o torbayı yanımda taşımalıyım. hazırlıksız yakalandığım oldu, kendimi çok kötü hissettim. psikolojim mideme vurdu, ishal oldum. eve yetişemeyince yanına çömelip beraber yapmaya başladık. ben de bazıları gibi esprili cevaplar vermek istiyorum, olmuyor. yardım edin.
  • unbeknown the black  (08.09.11 20:44:26 ~ 20:45:43)
poşet alıyoruz yanımıza gezmeye çıkmadan önce. cadde, park değil de daha doğasal, yeşillik ortamlarda gübre olarak çözülmesine izin veriyoruz, yazlıkta mesela.

cezai işlem kısmıyla zabıta ilgilenir herhalde. mahallede, tanıdık ispiyonuyla mümkün olur sanırım. bazı semtlerde belediye uyarı levhaları asıyor.
  • pyro clustic flow  (08.09.11 20:47:56 ~ 20:49:26)