tıraş makinesi vs jilet

Yıllar yılı saç kesme makinesiyle kirli sakal bırakan birey artık sinek kaydı zamanı geldiğini düşünerek bu ikisi arasında kalmış bulunmakta.

sözlükte makine yorumları yerlerde ama avantajı da vardır heralde değil mi?

avantajı köpüktü jiletti marketti uğraşmıyosun bi kere alıyosun ama yaramaz yani :)

  • thy serpent  (24.08.11 23:35:18)
sinek kaydı tıraş olacaksam illa ki jilet kullanıyorum. makineyi ise daha gündelik/geçiştirmelik tıraşlarda kullanıyorum. ne olursa olsun jiletle tıraş olduğum zamanki gibi kaymıyor sinekler makineyi kullandığımda =)

  • yaarock  (24.08.11 23:37:07)
makinaya verilecek parayla bence sağlam bir traş bıçağı al, şu başlığı değişebilenlerden, 5 bıçaklı olanlar vs en azından kaliteli traş olursun, tahriş oranı azalır vs.

Cruzer tarzı makinalar da var ama sanırım onlar sinek kaydı yapmıyor, onun dışında sinek kaydı yapan makinalarda ciltte kızarıklık tahriş vs sorunlar yaratabiliyor
  • bonjurkes  (24.08.11 23:37:25)
bana göre ıslak traşın yerini hiçbir şey tutamaz. traş makinesinin avantajı su/sabun/köpük vs bulamadığın durumlarda, yolculukta vs işe yaraması bence. traşın zevki bi defa jiletin suratta kayması:))

  • personal jesus  (24.08.11 23:59:25)
hocam ben de senin gibi en yakın tıraş işine merak sardım 2 haftadır takip ediyorum şöyle sonuçlara ulaştım :)

* en yakın tıraşı safety razor dedikleri dedelerimizin (incici değilim ciddiyim) içine jilet konulan ve tıraş fırçasıyla yapılan tıraş sağlıyormuş. bu bahsettiğim safety razorlardan da en çok "merkur hd" markalı olanı öneriyorlar. 35$ civarında e-bay de ve amazon da var. uçuk gelebilir ama mach 3 ya da fusionların 4 lü tıraş başlıklarının 35-40 tl olduğunu düşünürsek (1 yılda 60-80 tl demektir) bu tıraş bıçağı daha ucuza denk geliyor.

* yok benim öyle zamanım yok uğraşamam dersen de en güzel tıraş bıçakları başlıkları değişebilen gillette mach 3 titreşimli olanı ve gillette blue 3 kullan at tıraş bıçakları. ama bu tür tıraş bıçakları da daha çok sivilce - tahriş yapıyormuş diue duydum.

today.msnbc.msn.com
  • schizophrenia  (25.08.11 00:11:44)
power fusion kullanan biri olaraktan söyleyeyim, eşşek gibi 5 bıçağı var, o kadar sakalım yok tabi ama, değiştirilebilir başlıklı olanlar kullan atlara göre çok daha kaliteli.

Kullan atların asıl olayı tek kullanımlık olması ama işte 5-10 kere kullanılma durumları oluyor, masraf açısından. İçinde 10 tane traş bıçağı olan kullan atlar ortalama 10 tl, gilette için söylüyorum, 2 başlık aldığın zaman 20 küsür lira, yani 10 lu paketle 1 traş başlığının aynı sürede bitmesi gerekiyor ama tabi her zaman böyle olmuyor.

Mach 3 tarzı klasik traş bıçakları alacaksan onlar baya ucuz, ama işte power fusion tarzı fantastik şeyler alacaksan, 35 tl yi verip bir dene, beğenirsen devam edersin kullanmaya.

ama sivilce oluşumu vb sorunlar yapmadı bende, tahriş olayı da pek yok, hatta sivilceleri biçmiyor bunlar
  • bonjurkes  (25.08.11 00:18:50)
iyi bir traş makinasına verilen para başta göze fazla görünüyor ama uzun yıllar kullanınca traş bıcağından bile ekonomik oluyor, tabi bu biraz da zevk meselesi bazı insanlar jiletle bazıları makinayla traş olmayı seviyorlar, 5 senedir tıraş makinası kullanıyorum memnunum

  • freebird5406_2  (25.08.11 00:19:29)
ıslak tıraş çağ dışı bir olay ne gerek var? bıçaklarla jiletlerle köpükle suyla uğraşmak yerine al bir philishave serisi makine ya da braun bitir olayı.

  • theos ek mekhanes  (25.08.11 00:25:26)
kendini alıştırırsan ustura en iyisidir. tıkanma derdi yoktur bu yüzden uğraştırmaz ve en az tahriş bunla oluyor. yanında gilette beyaz tıraş köpüğü(renkli olanlar pek köpürmüyor) mümkünse aloe veralı. birde gilette firmasının ürünü olan permasharp hazır kırılmış jiletler. berberler için olanı daha makbuldür. ayrıca derby gibi markalar bunun yanında kör bıçak gibi kalıyor. berber malzemeleri satan yerlerde bulursun.

ustura + gilette beyaz tıraş köpüğü(aloe veralı) + permasharp jilet(berberler için 100 lü)
  • neysene  (25.08.11 00:30:24)