psikoloji

merhaba arkadaşlar,

psikoloji bölümü hakkında bilgilerinize danışmak istiyorum. bölüm zor mudur? iş imkanları iyi midir? dersler zevkli mi? vs.

şimdiden teşekkür ederim.

özel üniversitelrin bu bölümünde yüzde 95 kız oluyor.

en azından bilgi de öyle.
  • wessago  (17.08.11 02:45:01)
merhaba ben istanbul üniversitesi psikolojiden mezunum =) dersler çok zevkli bölüm çok kolay hiç zorlanmadan geçiliyor . iş imkanları çok geniş fakat şunu söylemeliyim ki 4 senelik mezun olunca çok da bi vasfın olmuyor. yüksek lisans yapman şart artık . ki ben yapıyorum ama bu da yetmiyor paran olcak ki dışardan eğitim alıcaksın terapi eğitimleri vs. ama bu gibi donanımlarla gayet güzel bi mevki sahibi olabilirsin. şunu da belirtmek isterim. psikoloji okumak çok zevkli ayrıca kendi kişisel gelişiminde de yardımcıdır insana =)

  • staphyle  (17.08.11 03:07:17)
selam, bilkent'ten mezunum ben de ve hem wessago hem staphyle'e katılıyorum :) psikoloji için seçtiğin üniversite çok önemli, ders programları ve hocaların geçmişleri bölümün odaklandığı konu hakkında epeyce fikir verir. bir üniversitede okuyacağın psikoloji diğerinden farklı olabilir ve dersler zevkli gelebilir veya gelmeyebilir.. dikkatli seçmek lazım :)

  • fotrsapka  (17.08.11 05:32:04)
Merhaba ben de 5 yıl önce Hacettepe'den mezun oldum (bu ne yaa? ilkokul çay partisi oldu resmen) ve diyim ki bölüm kolay, dersler zevkli ve özgün, bölümüne düşmüşsen hocalar kıyak, bitirince bi bok değilsin ama üç ihtimalin de var. a. Anadolunun bir köşesinde her türlüsüne gidersin. b. Yada dedikleri gibi yüksektir, eğitimdir vb kasar durursun. c. Kpss yapıp bir yere atanıp ömrün hayatında boyunca takılabilirsin.

Özeldeyse, bilhassa özel eğitim işinde iş imkanı bitmez. Aha da kendin bak www.psikologlar.org

ps: Ama şunu da diyim, misal Uludağ Psikloji. Çocuklardan kan almışlar resmen..İşte öyle bölüm de var, bizimisi gibi hocanın odasına gidince viski ikram edilen de ;)

ps2: staph'ın dediği gibi "ayrıca kendi kişisel gelişiminde de yardımcıdır insana =)"

ps3: fotr'ün de dediği gibi "dikkatli seçmek lazım :)" Bazı okullar Psikanalitikçidir. Bazıları Bilişselci. Bazıları da katı Davranışçı. Kesin arada Hümanist olan ve hatta zorlayıp Varoluşçuluğu benimseyen bölümler de bulunur. Okulun akımını ve bu akımların ne oldugunu araştır, ona göre yürü ;)
  • jesterdvine  (17.08.11 08:50:40)