Ne kadar maaş alıyorsunuz?

Bana mı hep düşük maaş teklif ediyorlar yoksa piyasa mı böyle bir türlü çözemedim. Bir yoklamak istiyorum.

İnşaat sektöründe 4 sene tecrübem vardı 2500-3000 lira veriyorlardı. O ücretin daha fazla artmayacağını düşünerek sektör değiştirme kararı aldım. İmalat-Otomotiv sektörüne geçiş yaptım. Başlangıç için 2000 lira civarı teklif ediyorlar ama içerden aldığım bilgiler zam yıllık %5'i geçmez diyorlar. Ne öldürür ne güldürür tarzı bir yaklaşım sergiliyorlar.

İnsanlar hep bu civarlarda maaş alıyorlarsa bu ev kiralarını nasıl ödüyorlar? Ben mi yanlış firmalara, yanlış sektöre yönelmişim?

Not: Yüksek makine mühendisiyim

2500'ü görünce kendimden geçtim. devamını getiremedim.

  • clones  (17.08.11 00:07:50 ~ 00:08:02)
8250tl alıyorum geçen sene mezun oldum. muhasebeciyim (2 yıllık muhasebe okudum)

  • calimdor  (17.08.11 00:09:53)
İnsanlar hep bu civarlarda maaş alıyorlarsa bu ev kiralarını nasıl ödüyorlar'a kadar normal denilebilirdi belki ama ipin ucu burada kopuyor maalesef. 1000 liraya geçinenler var arkadaşım. Lükslerden feragat ediyorlar. Belki mesleğinizin daha fazlasını hakettiğini düşünüyorsunuz onu bilemem haklısınızdır. Ama 2500 3000 lira maaş az değil.

  • vexations  (17.08.11 00:10:08 ~ 00:10:47)
çoğu orta seviyeli vatadaşın aldığı maaş 1000 lira civarında bu kadar olmayanlar bile var. kişi başına düşen milli gelir ne zaman artar bu vatandaşa ne zaman yansır hiç bir fikrim yok.

  • bagcivan  (17.08.11 00:11:44)
bilgisayar mühendislerinin başlangıç maaşı 2500-3000. sizin için az bence de.

  • zawisza  (17.08.11 00:16:38)
nerde başlıyor ya bilgisayar mühendisleri 2500-3000 liraya. söyleyin de biz de şansımızı deneyelim bari. inşaat sektörünü pek bilemiyorum da 4 senelik tecrübeyle 2500-3000 lira alıyorken 2000 liraya düşmen sektörde deneyimin olmamasıyla ilgili olabilir evet. sektör değişikliklerinde olabiliyor öyle.

  • tepedeki psychedelic adam  (17.08.11 00:35:37)
bilgisayar mühendislerinin başlangıç maaşı sadece iyi bi üniversite mezunu ve büyük bir şirkette başladığı zaman 2500-3000 dir

genel olarak 1500-2500 bandında değişir 2000 e daha yakındır, 2000 le başlayanlar şanslıdır.

gelelim bşlık sahibine inşaat sektöründe kalın bence şayet dediğiniz gibi imalatta yıllık %5 zam varsa, hadi enflasyon %10 , en az %10 zam olsun yine de az gibi sanki

3-4 sene tecrübeli olursam ileride yine yazarm
  • technicalte  (17.08.11 00:36:12)
750 lirayla ev geçindiren insan var hacı. halkız biz saçmalığı yapmak istemiyorum ama varlar.

  • megadalek  (17.08.11 00:44:13)
evet belirtmeyi unutmuşum, bilgisayar mühendisleri istanbul'da büyük kurumlarda 2500 veya üstü civarlarında alıyorlar.

  • zawisza  (17.08.11 00:52:36)
şehir istanbul. işyeri lokasyonu nedeniyle oturmak durumunda olduğum yerlerde oturulabilecek evler 700-750 lira civarında başlıyor. Tabi bu evler sadece oturulabilecek düzeyde, misafir ağırlamaya utanır insan. İyi evler 1000-1200 lira civarı. ben 2000 lira maaş alırken 1000 lira kira veremem. Bu işin dengesi "maaşın 1/3 'ü kadar kira bütçesi ayrılabilir" şeklindedir.

  • exordinary  (17.08.11 00:54:23)
4 sene tecrübe ile 2500-3000 bana az gibi geldi.
özellikle otomotivdeki 2000 cok cok daha az geldi.firmalari merak ettim acikcasi.

tabi bu degiskenler hangi üniversite mezunu olunduguna,kisinin performansina,sansina etc gore degisir fakat bahsettiginiz rakamlar az gibi.
  • serabetan  (17.08.11 01:03:47)
Sanırım şans işi. Hem lisans hem yüksek lisans yıldız teknik mezunuyum ama bahtım kara galiba =)

  • exordinary  (17.08.11 01:07:47)
İnşaattan kaçmanız çok iyi olmuş, babamın işlerinden biliyorum inşaat BOK ötesi bir meslek. Her krizde ilk sıçan sektör inşaat her detaydan etkileniyor arkadaş, allah sabır versin inşaatçılara. Madem kendine güveniyorsun her konuda Bosch Rexroth'a falan başvur, Ford Otosan'a başvur, büyük firmalara kas bence, ben olsam öyle yapardım en azındanç

  • roket adam  (17.08.11 01:18:55)
Ford'a başvurdum. Çok sevdiler sağolsunlar ama illa Gölcük fabrikaya vermek istiyorlar. Ben de İstanbul'dan ayrılmak istemiyorum. Bosch takibimde ama ilanları yok 1 senedir.
İnşaattan kaçtım çünkü kurumsal bir firmada beraber çalıştığımız 10küsür senelik inşaat mühendisi arkadaş da 3000 lira civarı alıyordu. Üstelik kriz döneminde 2 sene işsiz gezdiği de olmuş, kaldı ki hem bilgisi hem de çevresi geniş birisi.

  • exordinary  (17.08.11 01:22:44)
Satışa yönelmeyi düşündün mü mesela? Mesela Festo veya Siemens'in satış ve stratejik planlama kısımları İstanbul'da olması lazım. Hani aklıma geldikçe yazayım diyorum belki faydası olur diye yanlış anlama.

  • roket adam  (17.08.11 01:26:57 ~ 01:27:26)
maalesef çok az. fakat sektör değiştirmeyin. uzmanlık alanı yaratamıyorsunuz kendinize bu şekilde. yakın bir tanıdığım siemenste mühendis ve 3 sene tecrübesi var, 4500 tl maaş alıyor.

  • jupri  (17.08.11 01:43:14)
@calimdor

2 yıllık mezunu tecrübesiz adama 8250 tl veren yer muhtemelen o elemanı muhasebe için kullanmıyordur. gibi geliyor bana yoksa ???
  • lancelot du lac  (17.08.11 01:50:27)
2008 krizinde otomotivde çok insan çıkarıldı. o yüzden iş arayan arttı ve daha düşük maaşlara razı bırakılıyorlar. bu nedenle 2000 gibi rakamlara düştü maaşlar. 4 yıllık mak. müh. için bence en az 2500 olmalı.

bu arada yüksek yapılmasını takan yok bence.
  • merhum  (17.08.11 09:09:27)
ne diyosannn?

  • sheridans  (17.08.11 11:44:37)
8250tl alan arkadaş iyi kafa bulmuş tikide kapmış hehe.

2500 3000 lira bence 4 senelik çalışan için normal türkiyede çok yüksek maaş alan belli bir tabaka var zaten. şef müdür ve benzeri ünvanları alan adamlar 5000 üstü alıyorlar.

yani kıssadan hisse ayağını yorganına göre uzatmak gerek hocu
  • fukka  (17.08.11 12:03:55)
iyi maaşlar karlı olan sektörlerde. inşaat sektörü imalat'a göre daha yüksek maaşlı olabiliyor ama çalıştığın firma devasa değilse senin şirkete ödeme gecikince senin maaş da gecikebiliyor. hatta yeterince nakit sıkıntısı çekiyorlarsa önce işten çıkarıyorlar, sonra iflas bayrağını çekiyorlar falan.

yeni mezun, istatistik mezunu arkadaş danışmanlık şirketinde 3500'e başladı.

matematik mezunu arkadaş 2 sene bankada süründükten sonra mercedess'te 3500+ liraya başladı.

peki bunlar nasıl buluyorlar bu işleri?

NETWORK, NETWORK, NETWORK :)

biri seni tavsiye edecek, haberdar edecek falan işte, referansa torpil denmez.

üniversitede topluluklara takılmak, her türlü sektörden iyi arkadaşlar edinmek o yüzden önemli, mezun olduktan bi kaç sene sonra bunlar iş ve güç olarak geri dönebiliyor :)
  • buyuyup buyuk adam olacaktim  (10.10.12 13:22:18 ~ 13:25:08)
Yüksek makine mühendisine 2000 lira çok az gibi geldi bana. hemi de tecrübeli.

tabi bu yüksek maaş işi firmaya göre çok değişiyor.
  • enkolaykullaniciadi  (10.10.12 13:48:01)