keman çalmaya başlayanlar için

Arkadaşlar keman çalmaya başlamak için öncelikle neler yapmak gerekir?Nasıl bir keman almalı?Nerden almalı?Elinde olup artık çalmayanlarınız varsa satılğa çıkarmayı düşünenler var mı?

Hoca bulun, gerisini o halleder.

  • sourlemonade  (12.08.11 23:59:33)
merhaba.

öncelikle gerçekten sabırlı olduğunuzdan emin olun. gitar gibi hemen tıngırdamıyor. yani elbette arşeyi tellere deyince ses çıkıyor ama bu pek hoş olmuyor. tek başına yapılacak şey değil keman öğrenmek. yani sıkılırsınız. sonra kemanı önünüze koyarsınız da çalmaya çalışmaya korkarsınız. ben biraz kursa gittim notaları öğrendim, gerisini hallederim dedim kursu bıraktım. büyük bir hataydı. siz yapmayın.

öğrenci kemanları deniyor yeni başlayanlar için. fabrikasyon yapımı. bana hediye oalrak alınmıştı pek araştırılmadan herhangi bir müzik dükkanından. 150 falandı fiyatı. ama hoş bir keman değil. akordu bozuluyor, sesi iyi çıkmıyor ayarlarken teli kopuyor falan insanın hevesi kursağında kalıyor. kazıklamayacağını düşündüğünüz bir müzik dükkanından alın kemanınızı. 200 ile 300 lira arasında değişen bir keman işinizi görür. azıcık kaliteli olsun. yani en azından ayarlarken teli kopasın sağı solu çıkmasın. bu noktada derdim büyük benim.

kemanların boyları var. 3/4 lük 4/4lük flan gibi. 4/4lük kemanlar normal bir insan ölçülerine uygun olarak dizayn edilenler.

kurs şart. hemen bırakmayın. notaları da öğrenmek gerekir. ayrıca internette keman çalmayı öğreten videolar falan var. gerek youtube.da gerek torrentlerde. merak ederseniz onlara da bakın ama hoca bulmadan halletmeye çalışmak pek mümkün değil. he kendin çalışarak öğrenebilir misin. belki. ama denemeye değmez bile.
  • dahinnotha  (13.08.11 00:15:21)
Kardeşim ders veriyor. İsterseniz makul bir fiyata şeyttirebiliriz.

  • Kazmapolitan  (13.08.11 00:29:43)
@dahinnotha çok güzel açıklamış bende ufak bir bilgi ekliyim. keman almadan önce öğretmeninizi ayarlayın ve alacağınız kemanı onun tavsiyesine göre veya ona denettirerek alın.

  • dirildimde geldim  (13.08.11 00:40:08)
1.hocayla öğrenmelisin.
2.carlovy vla8(270liraya aldım, taksim cangöz müzikten) iyidir. hem çek kemanı. çin kemanlarından uzak durmak gerekir.
3.satmıyorum :)
  • mor.inek  (13.08.11 00:45:10)
Elimde hediye gelen, kullanılmamış Valencia V400 4/4 keman var almak istersen mesaj atman yeterli.

  • lqual  (13.08.11 10:29:44)