autocad'de hatch yaratmak

bilenler biliyor baya sıkıntılı bi işlem. ancak azmettim basit hatch'leri yaratabiliyorum user-defined'da çıkıyor hazırladığım hatch'ler. adımı falan koydum şerefsizlere hatta. öyle delirmiştim en sonunda.

neyse, kesik çizgili, normal çizgili, açılı falan her şeyi yapabiliyorum da, çember yapamıyorum. vektör olarak notepad'de rakam olarak girildiği için çember baya bi zor oluyor. çemberi doğrulardan elde etmek gerekiyor yani. elinde hazır daireli hatch kodu olan var mı şu tarz. ya da bu işi hakkaten iyi bilen birinin yardımına ihtiyacım var.

Hiç alakası yok belki ama direk sallıyorum Illustratorde çizsen dwg kaydetsen ?

  • hayyam ara  (09.08.11 17:04:15)
hatchlerin arasına daire çizip de copy yapabilirsin sanki

  • karaüzümhabbesi  (09.08.11 17:26:17)
şunu bir dene istersen...

www.mimarlikforumu.com
  • sozcinsel  (09.08.11 17:58:22)
iyi niyetiniz için teşekkür ederim ancak hatch'ler bu şekilde yaratılmıyor maalesef. .pat dosyası olarak kaydediliyor ve autocad bunları böyle okuyor. .pat dosyasının içinde de vektör olarak çizgileri ifade ediyorsun teker teker. çok saçma ama öyle. bildiğin not defterinde yapıyorsun o hatch'leri. daha sonra .pat olarak kaydediyorsun.

mesela;

45 çizginin açısını
ilk iki 0, çizginin başlangıç koordinatını
sonraki iki rakam hangi eksende ne kadar offset edileceğini
ondan sonraki uzunluğunu
sonraki de aralarındaki mesafeyi falan işte.

çizmek diye bi şey yok yani. böyle böyle yazıyorsun orda görünüyor. çizgileri yaptık hadi diyelim de çizgileri birleştirip daire oluşturmak insan işi değil. autocad'in hazır hatch'lerinde bile içinde daire olan hatch yok. hatchkit diye program buldum onun da full versiyonunu bulamadım. aramalarım devam ediyor :)

edit: sozcinsel anlatmaya çalıştığım şeyi atmış evet. ama o şekilde hatch'leri yapabiliyorum da, daire yapabilmek çok ince iş gerektiriyor. belki 30-40 tane çizgiyi çok küçük açılarda birleştirmem gerek. onun uzunluklarını falan hesaplıcam da, denk getiricem de. olmayacak iş yani.

ordaki hazır hatch'leri kontrol ediyorum şu an belki işime yarar bi şey bulurum. teşekkürler.
  • jun misugi  (09.08.11 18:02:45 ~ 18:11:18)