bas gitar sorusu

selamlar saygılar,

kardeşim (kız, zayıf, minyon) liseyi bitirmesiyle bir bas gitar hevesine kapıldı. daha önceden keman ve klasik gitar çalmışlığı var. ikisinin de özel dersini aldı. şimdi ben de bir abi olarak kendisine bas gitar almak istiyorum ama bilgim olmadığı için forumlara ve tanıdıklara başvuruyorum, bir de size danışayim dedim.

forumlarda falan gezerken ibanez sr300 modelinin başlangıç ve orta seviye için uygun olduğunu gördüm. fakat bu işi iyi bilen bir arkadaşım ibanez'i pek beğenmediğini ve hatta piyasada da pek beğenilmediğini söyledi. kendisi squier affinity jazz bass veya standard jazz bass önerdi. hatta bir de mydükkan da 640 liraya ibanez gsr190 jumpstart set var gözüme takılan. pintilik yapıp bu seti alsam kötü mü olur? siz ne tavsiye edersiniz? ağırlıklı olarak pop rock çalacaktır diye düşünüyorum

teşekkür ederim şimdiden

jazz bass iyidir güzeldir de, hantal ve ağır gitardır, orta-uzun vadede zayıf minyon kızın canına okur. bir de, almaya gittiğin zaman kardeşinle gidersen iyi olur. tabi sürpriz yapmak falan bunlar güzel şeyler ama, almadan önce bir çalsın, eline oturup oturmadığına dikkat etsin. eğer hakikaten minyonsa ince klavyeli (sap) bir bas gitar daha iyi olabilir.

  • resistance is futile  (09.08.11 12:24:04)
kesinlikle seti tavsiye etmiyorum.4-5 ay geçmeden ne gitar tatmin eder nede amfisi. sr300 ler güzel ama daha güzel birşeyler bulabilirsiniz.şuan için önemli olan görünüş olacaktır bence onun için.Doların yükselmesiyle sıfır fiyatları çok fazla yükseldi.Squier affinity çöp bence onun yerine squier standart jazz bass alın en az 1-2 yıl hatta daha fazla götürür fakat fiyatları 600 lerde sanırım.

  • hystarie  (09.08.11 13:08:12)
yamaha rbx modellerinden alın bence

  • uykusuz her gece  (09.08.11 15:25:49)
yamaha rbx +1.

  • zippy  (09.08.11 17:01:42)
Jazz bass bir tutku malzemesidir ama ağırdır resistance'ın dediği gibi. Dediğiniz setteki amfi 15 Watt, bas gitar için bence çok az, bir süre sonra heves kırabilir. Kendim kullanmadım ama Cort'lara da başlangıç için iyi derler.

Ne abiler var yahu, kardeşiniz çok şanslı :)
  • sourlemonade  (09.08.11 17:37:40)
2.el düşünürsen buda benim ilanım. www.sahibinden.com Bir kaç ders filan da verebilirim yaz sonuna kadar eğer izmirdeyseniz.

  • hystarie  (09.08.11 21:06:12)