ABD' de Türkiye kartından para çekmek?

Merhabalar,

Şimdi ben ABD'de ATM'den 2500$ para çekmek zorunda kalmak durumundan muzdaribim. Elimdeki kartın menşei güzide bankalarımızdan Vakıfbank. Fiili olarak yapmam gerekenin kartı ATM'ye sokup, şifreyi girip para çekmek olduğunun bilincindeyim. Amma velakin kesinti ve komisyon tarzı kemirgenlerin saldırısından feci tırsmaktayım.

Vicdanım bana parayı çektiğim günün dolar kuru üzerinden hesaplanan miktarın türk parası hesabımdan düşeceğini ve buna bir de ABD uygulaması olan kullanım başına 2-3 dolarlık ATM ücretinin ekleneceğini söylemekte. Vicdanım haklı ise buna hiçbir itirazım yok. Ama olası ek masraflar gözümü korkutmakta. Zira mekan kapitalizmin anavatını ABD, muhataplarım da kapitalizmin can damarları olan bankalar. Beni kapitalizme yem etmeyin.

sanırım 2500 doları tek seferde çekemezsiniz. günlük yabancı karttan 600 veya 800 dolar çekme limiti vardı. öyle olunca da parça parça çekip her defasında 5 dolar civarı ücreti vermek durumunda kalacaksınız

  • very pigmented melanosome  (08.08.11 00:26:38)
amerikanın bi kaç yerinde vakıfbank şubesi var biri new yorktaydı sanırım eğer ordaysanız bi orayı deneyin

  • buffy de vampir sayilir  (08.08.11 00:45:37)
Günlük limit olacağını tahmin etmiştim zaten. Birden fazla seferde çekmek sorun değil benim için. Yani tek kesinti 3-5 dolarlık ATM ücreti olacak ise başım gözüm üstüne. 10 defada çeker 50 dolar da veririm yani. Yeter ki çekilecek miktar üzerinden %10 gibi kesintiler olmasın.

  • ak you war  (08.08.11 01:10:23)
New York civarlarında değilim ne yazik ki :(

  • ak you war  (08.08.11 01:11:44)
ben geçen ekim ayında her çekim için 5 dolar ücret ödüyordum, hesap özetime baktığımda cidden başka birşey kesmemişler, ama hesabım türk bankasında değil, isviçre bankasındaydı, bizim bankalar ekstra ücret koyarlar mı çok emin değilim. siz Vakıfbank'a bir sorun en azından onlar bir kesinti yapıyorlar mı öğrenirsiniz.

  • very pigmented melanosome  (09.08.11 17:58:42)
vicdanın doğru söylüyor, %lik bir kesiinti olmaz..2008-2009 yılında 2 $ alıyordu bankalar, şimdi daha fazladır..bilemedin 5 olsun.

  • cccbehzatccc  (09.08.11 18:10:14)