çalınan laptop - acil yardım gerekmekte

arkadaşım arabasından laptop'ını çaldırmış. markası toshiba. karakola gidince sanıyorum imei numarası istenmiş. kendisi de süper zeki bir insan olduğu için "ileride lazım olur bu" düşüncesiyle bilgisayarın kutusundaki imei numarasını kesip laptop çantasına atmış zamanında. haliyle o da uçtu gitti. aldığı yeri aramış ve "bizim kayıtlarımızda sizin imei numaranız yok isterseniz faturayı gönderebiliriz" cevabı alınmış.

şimdi ne yapılabilir?? bilgisayar falan zaten çok mühim değil ama kız mimar ve içerisindeki işleri önem teşkil ediyor. ayrıca geri getirilmesi mümkün olmayan fotograf video ve daha birsürü arşiv dosyası var.

daha önce başından geçmiş ve yol gösterebilecek birileri var mıdır??

abi selamlar, naber?:)

servise yolladı mı acaba önceden laptopu? veya internetten register etti mi ilk aldığında? eğer servise yolladıysa onlarda kaydı vardır büyük ihtimalle. register ettiyse de müşteri hizmetleri yardımcı olabilir belki. aklıma gelen bunlar.
  • jangara  (02.08.11 11:52:50)
imei numarası derken mac adresi kastediyor olabilirler mi acaba? bütünleşik sim kartı yoksa laptop'un imei numarası olur mu bilemiyorum.

mac adresi'ni bir ihtimal kablosuz modem log'larından ya da internet servis sağlayıcıdan öğrenebilir arkadaşınız.
  • lykos  (02.08.11 11:55:18)
@jangara aradım söyledim dediklerini

@lykos aynen mac adresi ya imei çok saçma bence de
  • tai  (02.08.11 12:27:03)
öncelikle geçmiş olsun.

eğer daha önce teknik servise gönderdiyse mutlaka onlarda imei kaydı vardır.

ayrıca laptopu aldıkları yerde de imei numarasını faturaya ve garanti belgesine yazıyorlar diye biliyorum. faturada olmasa bile garanti belgesinde mutlaka vardır.
  • personal jesus  (02.08.11 12:28:53)
sevgili çok bilgili polis teşkilatının imei dediği muhtemelen seri numarasıdır. ama söylendiği gibi içinde 3g erişim modülü falan varsa ki sanmam o zaman imei bilgisi olur. bunun dışında seri no yeter bence. son olarka giden gitmiş, o laptop ve bilgiler asla geri gelmez. bilginiz olsun. iş için kullanılan bir laptopta yedekleme yapılmaması harika bir özellikmiş.

  • ben smyrna  (02.08.11 12:35:07)
imei numarası denen bir olay yok, onu belirtelim önce. Laptopların seri numaraları vardır, laptopların altında ve kutusunda bu numara yazar. Ürünün faturasında da bu numara yazar. Bir laptopu tanımlamak için seri ve varsa parti numarası kullanılır, teknik servisler bu numaralara göre garanti kontrolü yapar ve kayıt eder.

Mac numarası dediğiniz olay, içindeki ağ kartının sahip olduğu benzersiz bir numaradır, harf de var tabi içinde, mace göre takip yapılır mı bilmiyorum ama mac numarası değiştirmek için 2 dakika google kullanıp mac changer programı yüklemeniz yeterli, sonra isterseniz mac adresinizi 31:31:31 bile yapabilirsiniz.

Ondan dolayı, verilebilecek tek şey seri ve parti numarasıdır, aldığınız ürünün faturasında, ve ürünün kutusunda, aynı zamanda ürünün üstünde yer alır. Bunun dışında bir laptopu tanımlamak için başka yöntem yoktur
  • bonjurkes  (02.08.11 12:38:29)
bence de giden gitti ama "bilet almadan ikramiye çıkmaz" mantığıyla hareket ediyor kız.

  • tai  (02.08.11 12:39:30)
Polis seri numarasını bilse ne yapacak.Acaba cep telefonunda imei numarasınından ulaşılabildiği gibi laptopla internet bağlantısı sırasında seri no görülebiliyor mu? Var mı böyle birşey?

  • saksel  (02.08.11 12:50:50)
çalan kişininin hemen mac adresini değiştirmeyi akıl etmesi çok küçük ihtimal, değiştrimeden internete girerse teoride bulunabilir laptop. pratikte ise emniyette vs tanıdık yoksa zor. prey gibi programlar mantıklı gerçekten, dell gibi bazı markalar takip sistemi kurulu geliyor.

  • lykos  (02.08.11 15:25:48)
sahibinden.com gibi sitelere bakın özelliklerini girin belki orada satıyorlardır.

  • lebanon  (02.08.11 21:07:51)