Yunanistan Vizesi

Kız arkadaşımla yunanistana gidicez, spetses'e. Ben İzmir'deyim, kız İstanbul'da. Soracaklarım şunlar:

1-Yunanistan vizesi nasıl alınır temalı sitelerde yazan evraklarla başvurduğumuz takdirde, 5 gün süreli tatil için vize ne kadar sürede verilir? 2 hafta sürmez di mi?

2-Şimdi zannediyorum otel rezervasyonları, yolculuk biletleri falan vize çıkartırken işleri kolaylaştıran faktörler. Ancak biz biletleri feribota binerken alıcaz, ne bileyim, internetten adadaki mekanlarda yer ayırtıcaz falan, dolayısıyla elimizde bir belge olmıyacak bak bu tarihte gidiyoruz bu tarihte geliyoruz diye... Kanırtırlar mı, yoksa yunanistan turistsever ülke midir, alın gidin len mi der.

3-Dediğim gibi ben izmirdeyim, kız istanbulda, acaba biri daha kolay diğeri daha zor verme olayına girer mi, seyahate 2 haftadan biraz fazla var, geç kalmış sayılır mıyız başvuru için?

4-Artık yurtdışına çıkışta 15 lira mı alınıyor? Öğrenci isek birşeyler yaparlar mı?

Cevaplarınızı hasretle bekliyorum.

1- herşey-belgeler- tamsa ve öğrenciyseniz izmirden ynanistan vizesi almak çok rahat iki kez ben,bir kez arkadaşım aldı

2-feribot biletinizi önceden almaya çalışmanız vizedeki olası arızaları önler. bizim biletlerimiz yoktu yine de almıştık ama sormuşlardı,ikna etmiştik. internetteki otel rezervasyon çıktısı tatmin ediyor onları,mutlaka beyan edin.

3-istanbul konsolosluğunu bilmiyorum ama izmirden de alabilecekse kız arkadaşın o da buradan başvursun. sabah erkenden gidin 6-7 arası ilk gelenler listeye adını yazdırır 15.den sonra almazlar. geç kalmış sayılmazsınız ama pazartesi başvurmaya çalışın derim.

4- 15 lirayı eskiden staj vs. için gidenlerden-ki o zaman 50 dolardı- almıyorlardı,şimdi herkesten istisnasız almazlar,mutlaka bir bankaya(herhangi birine yatırın gitmeden) sonra pasaport sırasında sorun çıkmasın.

böyle işte,ha paranız varsa acentaya da başvurabilirsiniz onlar alırlar ama rezervasyondu,vize alma ücretiydi derken bayağı bir para alırlar onu da bilin.

bu kadar?
  • october swimmer  (09.05.08 19:51:12)
1. Süre değişebilir. Bir aksilik olmazsa en fazla 1 hafta sonrasında pasaportunuzu vizeyle birlikte teslim ediyorlar.

2. Biletinizi hazır etmeniz işinizi kolaylaştırır. Dönüş biletini özellikle...

3. Fark ediyor sanırım konsolosluktan konsolosluğa. Sonuç değişmez sanırım ama belki süre değişir.

4. Bunu bilmiyorum.
  • paranormal  (09.05.08 20:28:24)
1. İzmir Yunanistan başkonsolosluğundan iki defa schengen aldım. İlkinde biletim bile yoktu, 1 ay dedim 1 ay verdiler. İkincisinde pasaportumda eski schengenler ile birlikte, elimde biletlerim vardı; kadın görevli vardı bi tane. daha önce de gitmişsiniz yine bole gezmeye, bizden almışınız vizeyi falan dedi geyik yaptı. ben de dedim 1 ay olsun vize ve multi olsun, bi ara schengenden çıkıp geri girecem dedim. hepsine tamam dedi güzelce gülümseyerekten, ayrıca yarın öğleden sonra gel al vizeni de dedi. Ama şerefsizler 3 haftalık single vize verdi. Epey bi tartışmıştım orda ama başkonsolos böyle uygun görmüş dediler.
2. rezervasyonla ilgili problem çıkartmamışlardı. nitekim bende ilkinde hollandana yapılmış 5 günlük rezervasyon vardı, o kadar. ikincisinde o da yoktu.
3. Kışın izmirdeki konsolosluk çok sakin oluyo günde 1 2 kişi geliyo demişti önünde bekleyen polislerden biri. Vize de normalde 3 gün içinde hazır oluyor.
4. O parayı verecen muhakkak. 2008'den itibaren pasaportunda yurtdışı çıkış harcından muaftır mühürü basılı olmayanlardan(süresiz oturma iznin bile olsa yurdışında) 15 ytl tahsil ediliyor, geçen şubatta benden aldılar nitekim oturma iznime rağmen. Öğrenci de olsan dğişmiyor bi şey.
NOT: Öğrenciydim bu başvurular sırasında.
  • karakurt  (10.05.08 03:34:29 ~ 03:36:03)
çok teşekkürler gençler, çok faydalı oldu söyledikleriniz...

  • karapolisnas  (10.05.08 09:21:53)
pasaportta kktc damgası var mı, aman dikkat

  • cedilla  (10.05.08 14:46:35)
4.alınıyor artık herkesten, öğrencilerden tek bi durumda alınmıyor.öğrenci olduğunuz ülkede konsolosluğa gidip damga alıyorsunuz pasaporta öğrencidir diye, ondan sonra almıyorlar.

  • vampyria  (10.05.08 16:49:44)