Solid State Disk'ler güven li mi? Özellikle Raid0 olarak satılanlar?

Selamlar,

Solid State Disk dediğimiz hard-disk ler yavaş yavaş laptoplarda kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başladı.

Benim sorularım ise şunlar;

1-)Laptoplarda genelde 256GB SSD lerde Raid-0 konfigürasyonu kullanılıyor bu biraz sakat değil mi? Bunu 128+128 Raid0+1 şeklinde mi kullanmalı?

2-)Raid konfigürasyonu kullanılmadan satılan laptoplarda, SSD'ler güvenli mi?

3-)Kullandığınız laptop'a, sonradan satın aldığınız bir ssd'yi takmak ne kadar güvenli?

Teşekkürler.

en.wikipedia.org diyelim önce

1-) Raid0 yalan raiddir, wikinin de dediği üzere disk sıçarsa olay biter. Sonuç olarak asıl Raid, en az 3-4 diskle olandır. Laptoplar için de raid ne kadar mantıklı orası tartışılır.

2-) SSD dediğin olay bildiğin harddisk, çalışma stili ve yapısı farklı. Raidin asıl olayı (performans için de kullanılıyorda asıl kullanılma sebebi) güvenliktir. Sistemde disklerden birine birşey olursa, data kaybetmeden diğer diskler durumu kurtarıp yoluna devam eder. Ama raid çeşitlerine göre, datalar farklı disklere yazılabiliyor, ya da mirroring olayı yapılabiliyor.

3-) Güvenilirliğinden ziyade onu oraya oturtmak(boyutlar), sistem stabilliğini korumak gibi durumlar var. Yoksa son model laptop alıp bluray disk kısmını söktükten sonra oraya ssd takan olduğunu duydum, videosu da vardır
  • bonjurkes  (21.07.11 12:38:30)
güvenden kastın ne? bozulma ihtimali mekanik diske göre cok az.

ssd lerde 2.5 inc zaten direk cıkardıgın disk yerine hop diye takabiliyosun
  • rurouni  (21.07.11 12:46:44)
herhangi bir bozulma/veri kaybı durumunda tüm diskin uçmasından korkuyorum açıkçası. daha türkçesi, "şimdi kullandığım laptop'a, ya da yeni aldığım ve SSD konfigürasyonuyla satılmayan bir laptopa sonradan SSD'e taktığıma pişman olur muyum"

  • cbe  (21.07.11 13:03:04)
kaybedecek birşeyin yok, eski diski sök yenisini tak, sıfırdan kurulum yap, eğer sıçarsa ki sıçacağını sanmam, eski diski geri takarsın.

Yeni aldığın laptopa takamazsın, garantisi puff olur
  • bonjurkes  (21.07.11 13:21:45)
raid 0 bir kere raid değildir, ayıp olmasın diye raid ismini vermişlerdir. diskin raid olması için redundant veya inexpensive gibi özellikleri olması lazım.

raid teknolojisinin laptop üzerinde hiçbir önemi ve kullanımı yoktur. zaten o sebepten dolayı raid-0 demişler.

raid teknolojisi server ve türevlerinde kullanım içindir ki onlarda sıklıkla 5-6 kullanır. hem güvenli hem ucuz.

3-) garanti konusunda sıkıntı yapmadığı sürece sorun yok.
  • karaden  (21.07.11 13:34:48 ~ 13:35:23)
@karaden,

Raid teknolojisinin niye laptop'ta bir kullanımı ve önemi yoktur. Bir de bilmediğim için soruyorum. Tek bir diski, 4 bölüme ayırıp, raid kulllanammıyor muyuz laptoplarda?

Raid 0+1 cillop gibi olur gibi geliyor bana?!?!
  • cbe  (21.07.11 13:51:06)
raidin mantığı, disklerden biri bozulunca öbürünün data kaybına ve downtime a sebep olmadan yoluna devam etmesidir.

bunun için 1 den fazla disk gerekir, çünkü veirler aynı anda birden fazla diske yazılır, bir diskin aynı anda 2 farklı partition a veri yazması mümkün değil, kaldı ki o disk bozulursa bütün data gider.

raid son tüketiciden ziyade büyük sistemler için vardır, yani sen, laptopundaki 500 gb lık datayı externalda depolayabilirsin diske birşey olursa takarsın externalı geri yüklersin.

ama atıyorum, hepsiburada.com'da sunucu disklerinden biri göçerse komple site kapanacağı için (tabi tek server kullanmazlar da) raid tarzı sistemler vardır
  • bonjurkes  (21.07.11 13:57:12)
mesela şu adresteki laptopun spec lerine bakacak olursak;
(store.sony.com

128GB (64GB x2) solid state drive with RAID 0
256GB (128GB x2) solid state drive with RAID 0
512GB (256GB x2) solid state drive with RAID 0

görüldüğü gibi iki disk kullanılarak hep RAID 0 yapılmış. e bir diske bir şey olursa, sıçmış olmayacak mıyız. hiç zarar görmemiş verileri de kaybetmiş olmayacak mıyız?
  • cbe  (21.07.11 13:58:13)
şimdi raid-0 2x64 ün anlamı veri diske yazılırken verinin bi kısmı 64 e diğer kısmı diğer 64 e yazılıyor bu şekilde performans artırılmış oluyor ama güvenlik ve fiyat açısından herhangi bir getirisi yok.

"karaden" verisini "kar" ve "den" diye parçalayıp yazıyor, diskin biri gittiğinde diğerindeki verinin de bi anlamı kalmıyor.

ama gerçek raid sistemlerinde her zaman tek disk in zarar görmesi parity bit'i kullanılarak geri kazanılabilir.
  • karaden  (21.07.11 17:16:24)
normal hdd lerden kat kat guvenli panpa. dusme durumunda fln bozulma derdı de yok ya da titresımde fln.

raid 0 ı erisim hızından yapıyorlar.

tek ssd guvenli gayet. mekanık hdd den daha guven.

tak cıkar bı sorun olmaz. surucusnu kur ama mutlaka trim i bazen aktif etmıyor os.
  • bryan fury  (21.07.11 17:53:55)