Sağlam Askerlik Bilgisi Gerektiren Soru

Öncelikle herkese selamlar.
Bilgisi olanlar yazarsa çok sevinirim.

--
04/1985 doğumluyum.
2003 te 4yıllık örgün eğitim yapan bir üniversiteye kayıt yaptırdım.
Ama ne devam ettim ne de sınavlara adam akıllı girdim.
toplasan 6-7 ders vermişimdir.
Baktım olmayacak harç-març da yatırmadım hayata atıldım.
..
Askerliğe "daha çok var" falan derken yaş geçti. (26)
..
Geçen nisan ayında bana bi kağıt gelmişti üzerinde
"son yoklamaya gelmediğiniz için yoklama kaçağı durumuna düştünüz" yazıyor..
yine ilgilenmedim.
Ama sanki artık yolun sonu göründü..
..
Sizlerden isteğim şu;
--Okula hala kayıtlı görünüyorum. (Harcı yatırdığım anda öğrenciliğim devam edecek) ama 7 yılı geçti tecil yapılabilir mi?
--Össye girdim bu yıl. Açıköğretim yazsam ne faydası olur. (29 yaş sınırını düşünerek cevap yazarsanız sevinirim)
--Veya benim yapmam gerekenler nedir? Mümkünse kısa dönem şansım olsun istiyorum.

herhangi bir okulda kayıtlı olduğunu belirtirsen (açıköğretim ya da kayıtlı görünebileceğim dediğin ilk girdiğin üniversite) askerliğini erteleyebilirsin. fakat kendin de farkındasın aslında "yolun sonu" diyerek. bence git askere, bir an önce yap dön. yoksa 30 yaşında daha da zor gelecek sana o 15 ay.

  • dzingis  (16.07.11 15:13:26)
okulla tecil yapmayı ben de isterim fakat kayıt olalı 7 yıl geçmiş. bunla ilgili bi kanun yok muydu. 7 yıldan sonra tecil edilemez diye..
bir de diğer sorum şu: ben liseden sonra direk üniversiteye girdim. tacil falan kullanmadım.
ordan bi hakkım var mı tecil için.
şimdi askere gitmem imkansız. gerekirse okula kasarım bitiririm. ama uzun dönem yapmam özel nedenlerle imkansız.
  • vadidekikaktus  (16.07.11 15:17:38)
okul azami öğrenim süresini dolduranlara ek sınav hakkı veriyorsa, askerliği de tecil eder. okulun öğrenci işlerini bir arayın derim.

  • lemmiwinks  (16.07.11 15:28:16 ~ 15:28:36)
1- yarım bıraktığın okula yada açıköğretime kayıt yaptırıp askerliğini tecil ettirebilirsin.

2- acıköğretime kayıt yaptırırsan sadece askerliği tecil etmiş olursun. yas gereği okulu bitiremeden askere gitmek zorunda kalırsın. 29 son.

sonuç: yarım bıraktığın okulu 3 yılda tamamlama ımkanın varsa, ancak o zaman askere kısa dönem gidebilirsin.
7 yıl benım bıldıgım lisansı tamamlama suren? 7 yılda bıtıremezsen shoot out?
  • dokuzeylul  (16.07.11 15:34:51)
@lemmiwinks
yeni yönetmeliğe göre azami süre diye bişey yokmuş okulda.
yani harcını yatırdığın müddetçe öğrencisin.
dediğin gibi arayıp onlara da soracağım ptesi.
ama böyle bi konuda tecrübesi olana denk gelsem süper olacak.
  • vadidekikaktus  (16.07.11 15:35:57)
benzer durumda oldugum için seni aydınlatayım.
10/1984 dogumluyum.2003 kayıtlı 4 yıllık fakülte okuyorum.
hala bitmedi.okuldan atılmak diye bir durum söz konusu değil torba yasasına göre.yani öğrenciliğin sen bitirene ya da okuldan ayrılana kadar devam edecek.ama 29 son askerlik için.29 a girmişsen gitmek zorundasın bunun alternatifi yok.yapman gereken jandarma-asker gbt (kimlik kontrolune) takılmamak. 29 a kadar asker kaçağı olduğun halde polis gbt sinde asker kaçağı olarak görünmüyorsun ama problem çıkartıp karakola düşersen birazcık araştırmayla herşey ortaya çıkar. o yüzden karakol-asker gibi olaylara mümkünse bulaşma.
şu an asker yada herhangi bir şekilde yakalansan bile 1 sene gitmeme hakkın var. (arkadaşım söyledi tam emin değilim bu bir sene hakkından)
ama iyi bildiğim bişey ise okuldan öğrenciliğin 7 seneyi aştığı için bir belge alabilirsin ben aldım yanımda taşıyorum ne olur olmaz diye.belgede öğrenci olduğum yazmıyor ama okulu bitirmek için 4 dersim kaldıgı yazıyor.yani resmiyette olmasa bile pratikte hala öğrenci olduğumu ispat eden bir durum söz konusu o belge ile.
istersen okul öğrenci işleri ile bir görüş.merak ettiğin varsa da mesajla sorabilirsin
  • withoutea  (17.07.11 00:17:40)