Sürekli mutluluk neden mümkün olamaz?

Olamaz mı? Olabilir. gibi geliyo bana. Sıfır beklenti ile yaşayan bi insanı hayatta üzebilecek ne vardır mesela? Ya da ne olursa olsun başına gelen hiç bir kötü şey için kendini üzmeyen, siktir et diyebilen bir insan düşünelim bu insan ne için üzülebilir ki?

Gecenin bu saatinde nerden aklıma takıldı bilmiyorum ama bi beyin fırtınası bekliyorum sizden bu konuda :)

dalai lama mesela biraz öyle bi insan. sürekli mutluluk denemez belki ama dengeli diyebilirim bu tip kişiler için ve bence varlar.

  • kediebesi  (16.07.11 03:13:17)
Sıfır beklenti ile yaşayan bi insanı hayatta üzebilecek ne vardır mesela?
- sıfır beklenti ile yaşaması.

Ya da ne olursa olsun başına gelen hiç bir kötü şey için kendini üzmeyen, siktir et diyebilen bir insan düşünelim bu insan ne için üzülebilir ki?
- kaybedecek değerli bir şeyi olmadığı için.

+ sürekli olan bir şey, bulduğunuzda kaybetmek istemeyeceğiniz kadar değerli olur mu?
  • falandankorkmamfilandankorktugumkadar  (16.07.11 03:16:20 ~ 03:22:33)
çünkü mutlu olmak herşeyin mükemmel olduğu anlamına gelmiyor. eksikliklerin ötesine bakmak anlamına geliyor, gelebiliyor. kişiye göre anlamının ne olduğuna da bağlı. hayatı tamamlayan şeylerden biri üzülmek de olsa gerek, o yüzden hep mutlu olmak bir eksiklik olabilir...

  • ermanen  (16.07.11 04:03:11)
çünkü insan oğlu hep daha fazlasını ister ondan başka bi açıklaması yok.

  • saiko  (16.07.11 06:44:08)
@saiko haklı, sahip olduğundan fazlasını istemeyen insan zengindir demiş cicero, hep daha fazlasını istiyoruz çünkü. siktiret diyen insanda ister mutlaka ve istediği gün fakirleşir, mutluluğu kaybeder çünkü artık onunda bir amacı vardır.

  • trajikomix  (16.07.11 09:31:25)
yaşadığın coğrafyada ve dahil olduğun sistemin içinde böyle birşey imkansız. bence herşey alışkanlıktan ibarettir. eğer saçma sapan adet, görenek ve kurallarla hayatımızı zından etmek yerine her daim güzelliğe odaklanılan bir düşünce yapısına sahip olsaydık bu mümkün olurdu. doğulu abilerin de aslında yaptığı budur.

  • derbeder58  (16.07.11 10:24:47 ~ 10:32:02)
Kişilik özellikleri ya da konumu ne olursa olsun insanı üzme potansiyeli olan şey bence ölümdür, sevdiği insanların ölümü yani.

Hayattan hiçbir şey beklemeyen bir adamı üzecek çok birşey olmayabilir ama çok mutlu edecek şeyler de olmayacaktır. Dolayısıyla aslında çok mutlu da yaşamaz gibi geliyor bana.
  • pufizm  (16.07.11 10:28:58)
cevabıma ekleme yapmak istiyorum. budizmin boşluk/yokluk emptiness ve geçicilik kavramı tam da bu iş içindir. beklentini azaltamasan bile başına gelenlerin mutlak geçici olduğunu bilirsin, iyisi de kötüsü de. konuyla ilgili şöyle bi hikaye var hatta.
integra.xtr.pl
bu sayfada 27. Blessings in Disguise şu başlık.
  • kediebesi  (16.07.11 11:48:01)
ağır hastalık veya maddi zarar karşısında kılı kıpırdamadan durabilecek biri var mı? sıfır beklenti ancak insanlardan sıfır beklenti olur. yani kimsenin sizi çok sevmemesi, size özel hissettirmemesi gibi konularda mesela beklentiniz olmazsa kendi kendinize de mutlu olursunuz.
ama bir gün doktora gider ve acı gerçekle yüzleşirseniz, ya da ne bileyim bir olay olur, işinizi servetinizi yıkıcı biçimde kaybederseniz, boşver arkadaş yeeaa diye zil takıp oynayabilir misiniz?
insansak, bunlar mümkün değil.
  • saatgeceninonikisi  (16.07.11 12:03:20)
termodinamiğin 2. yasası olmaz diyor

  • cokta cokoprens  (16.07.11 16:33:57)