PC'den MAC'e gecis

Sevgili Steve Jobs'lar,

Yarin yeni ise basliicam. Bir fakir olarak hep PC kullandim ve Windows disinda isletim sistemine hakim degilim. Yeni is yerindeki bilgisayarlar hep Mac. Soyle video ya da tutorial websitesi gibi bir sey var mi aradaki farklari anlatan ve yarina kadar yillardir mac kullaniyormus izlenimini yaratmami saglayabilecek?

Operler,

oyle bi fark yok yav.

  • bryan fury  (03.07.11 16:11:01)
baslat menusu yok

assagida dockta cop kutusunun yaninda applications var

program indirmek icin app store var, onda bulamadiysan mesela chrome kuracan, chrome sitesine gir imaji indir, cift tikla
sonra kocaman chrome ikonu var onu applications a surukle

1 gun mal mal gezinebilirsin ama hakkaten dusundugun kadar zor degil. ben 17 yil pc kullandigim halde mace gectigimde bilmislik gectigim icin zorlandim noob gibi baksam olaya hic zorlanmazdim.
  • kullanici adimiz  (03.07.11 16:21:04)
apple'in kendi video tutoriallari var ama kendi kendine 5 dk'da ogrenemeyecegin bi sey degil..

  • buzzlightyear  (03.07.11 16:21:44)
belki işe yarar: www.apple.com

  • aydin dogan in akp yandasi medyasi  (03.07.11 16:22:00)
eğer windows'a tam anlamıyla hakimsen, yani bir birikim varsa söyleyebilirim ki 2 günde halledersin. videoyla flan zaman kaybetme. 2 gün kullanman yeterli.

  • bugategonline  (03.07.11 16:23:54)
kntrl diye de bi tuş olmasına rağmen bütün olaylar command üzeriden dönüyor.
yani ctrl+c yerine cmd+c

cmd+space spotlight açar, aradığını orda kolayca bulursun.

klavye mouse bluetooth üzerinden çalışır. pairing olaylarını kurcala.

exposê & spaces olayına göz at.

dosya kesme olayı yok. ona göre. (apple dünyasındaki pek çok saçmalıktan sadece biri)

bazen mouse'un sağ tuşu kapalı gelebiliyor default olarak. settingsten açman gerekiyor. (bir başka saçmalık) açana kadar kntrl+click sağ tık olarak iş görecektir.

aklıma geldikçe eklerim.
  • cruor  (03.07.11 17:15:38)
enter tuşu dosya açmak, klasöre girmek yerine rename olarak iş görüyor.
dosya açmak, klasöre girmek için cmd+aşağı ok kullanılıyor.
geri gitmek için de backspace degil cmd+yukarı ok kullanılıyor.
home ve end tuşları da yok. onların yerine cmd+sol ok ve cmd+sağ ok var.
  • cruor  (05.07.11 10:44:03)
default olarak ntfs okur ama yazmaz. macfuse falan gerekir.

  • cruor  (10.07.11 15:26:32)