Ilk defa eve cikan ve yemek yapamayan birine yardim

bunun basima gelecegi hic aklima gelmezdi. Kisitli param var ve 3 ay boyunca evde yasamam lazim. Disarda yersem para biter. Bana aksamlari ne pisirebilecegim hakkinda oneriler verin. Unutmayin, 3 ay boyunca dolayisiyla herkesten bir suru oneri bekliyorum.

NOT; Erkegim ve yumurtadan baska birsey su ana kadar pisirmedim. Yapabilecegim kolay seyler neler?

makarna, salatalar, melemen (menemen?). fritöz al işine yarar.
sözlükte ilgili bir başlık vardı hatırlayamadım.

  • g7mor  (21.06.11 17:09:11)
bir fırın alın, hazır pizza türü şeyleri yapabilirsiniz. tavuk falan yapması kolaydır fırında üstelik.

  • canseven  (21.06.11 17:12:23)
  • unalub  (21.06.11 17:14:01)
patates yemeği yapabilirsin.

soğanları doğra yağda kavur.biraz salça koy baharat tuz ekle.sonra küp küp kestiğin patatesleri at karıştır.

sonra su ekle üzerine göz kararı.yani suyun buharlaşacağını da hesap ederek biraz fazla koy.tabii bi de tadına bak o an.salçası fazla olmasın.Sonra pişirmeye bırak ara ara karıştır.dibine falan tutmasın.

Belli bi zamandan sonra bi patatesin tadına bakarsın pişmişse olmuştur.Ekmeği bandıra bandıra yersin.
  • satıyorum sattım  (21.06.11 17:14:55)
mercimek çorbası. internette bir yığın yerde tarifi var. malzemeleri koyuyorsun, suyu koyuyorsun, kendi kendine kaynıyor. en ufak bir ustalık, el ayarı falan gerekmiyor. ucuz, lezzetli. daha ne olsun.

  • resistance is futile  (21.06.11 17:27:13)
- hazır yufkalardan al, tam ortasına domates-biber-zeytin-peynir ne istersen koy,
sonra yanlardan katla kare haline getir, çok ama çok az yağladığın tavaya yerleştir, kızarıncaya kadar pişir, ters çevir üst yüzü de kızarsın sonra afiyetle ye.

- patates haşla, küp küp doğra, bir tabağa koy, sonra üzerine yoğurt dök, tavada bir kaşık yağ-bir kaşık salça- her türlü baharat ve salçanın erimesi için biraz suyu karıştır, o sosu da yoğurtlu patatesin üzerine dök, nefis.

- 1 su bardağı pirinci ılık suda beklet, nişata çözülür, hemen dök, sonra soğuk sudan geçir, tekrar süz. tencereye(geniş bir tava daha güzel olur) 1-2 kaşık yağ dök, sonra süzdüğün pirinci dök, bir süre karıştır, pirinç kavrulunca(2-3 dakika) 1.5 su bardağı sıcak suyu dök tencereyi kapat, suyu çekinceye kadar kısık ateşte pişir. suyu çekince şöyle bir güzel karıştır,biraz bekledikten sonra afiyetle yiyebilirsin.
  • ocanal  (21.06.11 17:32:38)
ya zorlasan pirinç pilavı bile yapabilirsin.

pirinçleri yıka bi güzel.mesela tek kişi isen 1 su bardağı yeter.tencereye tereyağ/sıvı yağ koy yıkanmış pirinçleri dök kısık ateşte karıştır 3-4 dk. sonra kaynar suyu getir dök üstüne.mesela 1 su bardağı için 3 su bardağı su yeterli olur.varsa bulyon at içine ez onu biraz da tuz at.sonra kapa kapağını altını da kıs.

belli bi süreden sonra pirinçler şişecek su dibe inecek.Kaşıkla dibini kontrol et su bitmiş cızlamaya başlamışsa kapa altını.Tencere kapağına bi gazete kağıdı havlu peçete sıkıştır kapa.

dinlensin pilavın.15-20 dk sonra da yemek için hazır.

bak bi kaç defa dene ayarı tutturmaya başladıktan sonra seninde hoşuna gidecek.sonuçta çok fazla sevilen bi yemek.Köfteyle tavukla yersin salata da yaparsın yaına mis gibi.Canım çekti lan şimdi valla.

not:pirinç/su oranı pirinçten pirince değişiyor bazen bakarsın suyu çabuk bitmişse biraz eklersin pişerken bişey olmaz.

bide çok aşırı pişmesini bekleme o zaman lapa olur ama normal piştikten sonra dinlenme anında bile pilav kendini toparlar aklında olsun.
  • satıyorum sattım  (21.06.11 17:39:15)
hocam tesisin varsa kendi yaptığım ucuz ve çok kolay yemekler:

- tavuk butlarını al, önce zeytinyağıyla arkasından kırmızı toz biberle ovala at fırına. yanıa da evde varsa yarım kestiğin soğanları ve bütün biberleri at.

- 3-4 liralık kuşbaşı et al, her birinin arasında 5 dakika geçecek şekilde sırasıyla et+soğan+biber+domates at, kapağı kapalı tencerede pişir. bu, ekmek banılacak kadar sulu olur. susuz olsun istersen, domatesi eksilterek tencere değil tavada yapabilirsin.

- ah komşum evde de yiyecek bişey yok akşam ne yapsam cinsinden: fiyonk-burgu makarnayı haşla, sarımsaklı yoğurt artı üzerine kırmızı biberli kızgın yağ, mis gibi gider.

- ben çok severim ama herkes sevmez: yeşil mercimek yemeği çok kolaydır, soğanı ince doğrayıp biraz kavur, ardından tencereye su, yağ, mercimek, karabiber-tozbiber ekle kapağını kapat. istersen küp doğranmış patates de ekleyebilirsin.

- konserve bezelye al, tavuk göğsünü küp küp doğra, yağ-salça, bezelye ve tavukları bi arada at kapağı kapalı tencerede pişir.

- yine fırın varsa, milföy hamurunun arasına evde ne varsa koysan gider, peynir, zeytin, sucuk, salam, hatta küçük doğranmış patates, bezelye gibi sebzeler, ikiye katle fırına at, üstüne az bişey yumurta sür.

bu yemeklerin hiç birinin tek kişiliğinin maliyeti 4-5 lirayı geçmez. bunlar da zor gelirse, paket çorba da iyi bi alternatiftir. çoğu paket çorbayı yumurta+bi kaşık yoğurtla terbiye edip daha doygun hale getirebilirsin.
  • atesikus  (21.06.11 17:40:34 ~ 17:57:25)
bolca sebze al. bir tencere seni en azından 2 gün idare eder. dışarıdan abur cubur yeme. hazır pizzadır bilmem ne bunları boş ver.

  • girl in a coma  (21.06.11 17:57:00)
en güzel yemek hazır yemektir haftada bir iki eline bi şişe meyve suyu al bi arkadaşına git yemeğe. insanlarla yemek yaptırmasına iddaya gir, tavla felan oyna (kazanabileceksen)veya sevgili edin.
ama hazır pizza 5liler dia'da çok ucuz. bulgur da haşlayıp ketçap mayonez fln dökünce yeniyor.

  • jimicik  (21.06.11 17:58:19)
oncelikle sanslisin. yaz aylarinda sebze-meyve ucuz olur. planlarini en azindan haftalik yapabilirsen cok ucuza bu isi halledebilirsin.

1 - salata yapmak cok ama cok kolay ve bir o kadar da ucuzdur. domates, salatalik, marul vs dograyip uzerine biraz zeytinyagi, tuz, limon. cok yiyen bir insan degilsen seni doyuracaktir. her ne kadar lukse kacacaksa da ton baligi, misir gibi ekstralar da dusunebilirsin.

2 - makarna yapmak, salata yapmaktan da kolaydir. tahminimce de en ucuz yemektir. en kotu ihtimalle, sade makarnanin uzerine ketcap dokup yenebilir.

3 - bim ya da benzeri bir markete gidip ucuz donmus urunlere bakin. kofte, tavuk vs ucuza bulabilirsin. eger kiloluk ya da benzeri yuksek gramajli alirsan cok ekonomik olur.
  • co2s2  (21.06.11 18:05:21)
hazır harçlardan al, mesela inegöl köfte harcı. az-orta yağlı yarım kilo kıyma al. yap köfteleri, at buzluğa. yiyeceğin zaman tavayı ısıt az yağ koy, at köfteleri. iki çevir. biraz altını kıs, üstüne bi kapak ört. anlarsın zaten piştiğinde. yanına da makarna, yoğurt, salata, veya cacık bişi. oh.

  • kediebesi  (21.06.11 18:13:19)
  • ben smyrna  (21.06.11 18:26:52)
krep/akıtma denen şeyi mutlaka öneriyorum. süt+su+unla yapılıyordu yumurtada vardı galiba.bilen birileri mutlaka vardır.içine domates peynir koyuyorsun.çayda demle.malzeme konusunda istediğin ne varsa ona uyar.ve çokta ucuza gelir.

  • pufizm  (21.06.11 18:45:42)
kahvaltıları müsli, mısır gevreğiyle halledebilirsin. süt döküp yiyorsun işte. gayet de doyurucu ve sağlıklı.
yoğurtlu kereviz salatası da güzeldir, bereketlidir, kolaydır.
bazı öğünleri de üç-beş liralık karışık kuruyemişle geçirebilirsin.
  • okumakistiyorumburadakileri  (21.06.11 20:00:01)