tutuklu/sanik/ceza almis kisinin millet vekili olmasi ile ilgili yasa

evet panpalar merak ettim bu konu ile ilgili duzenleme nasil. hukum giymis kisiler, saniklar, vs millet vekili secilebiliyor. bu konudaki yasal duzenleme nasil? bir sinirlama var mi? varsa bu yila, suca, vs gore mi degisiyor. mesela aktif bir terorist millet vekili secilebilir mi? bilen hukukcular bizi biraz aydinlatiniz lutfen.

o seçilenler, tutuklu halde yargılanıyorlardı, aktif bir terörist olursan aday bile olamazsın.

  • jemjum  (13.06.11 19:08:01)
"aktif bir terörist" derken kimi kastediyorsunuz?

  • marcelle  (13.06.11 19:08:08)
Leyla zana falan pasif ya ona gonderme yapior arkadas

  • kreider  (13.06.11 19:27:38)
@marcelle soz gelimi, herhangi bir terör örgütünün daha once bir teror saldirisinda aktif olarak yer almis üyesini kastediyorum.

@jemjum yukarida bahsettigim gibi henuz yakalanmamis/yargilanmamis herhangi bir terör örgütünün aktif bir üyesi aday olabilir mi mesela?

terörist bir yana bu konuyla ilgili genel düzenleme nedir? Ne tür ceza alindiginda YSK adayligi onaylamiyor? Ceza turu/suresi onemli mi? Tutuklu yargilananlar için, suçun cinsine bakiliyor mu? vs
  • perkele  (13.06.11 19:27:44)
@kreider, spesifik birinden bahsetmedim, aklima bile gelmedi acikcasi. aklimda leyla zana olsaydi kastedmez, ismini yazardim zaten.

  • perkele  (13.06.11 19:28:31 ~ 19:29:28)
@perkele kardesim yanlis anladin Ben de Ayni duygulari paylasiyorum seninle.

O sozu de Ben diyorum
  • kreider  (13.06.11 19:46:37)
yargılansan hapis yatsan da suçsuzluğun devam ediyorsa, yani bir suç aldğın için yatmıyorsan (bkz: ergenekon süreci, henüz kanıtlanmadı), suçlu olduğun kesin kanıtlanmamış ve bunun üzerine hükümlü değilsen başvurabilir ve seçilebilirsin.

  • bıdıbıdı  (13.06.11 19:57:57)
@kreider bence asil sen beni yanlis anladin.

ben sadece merak ettigim bir konuda bilgi almak icin bir soru sordum. bir degerlendirme yapmadim ya da dogru/yanlis gibi bir sonuc ortaya koymadim. herhangi bir konuda duygu/dusuncemi de dile getirmedim. yani benimle ayni duygulari paylastigin yorumuna varabilecegin bir sey yok ortada.

soruyu da daha önce ya da bu secimde milletvekili olmus spesifik bir kisinin durumuyla ilgili herhangi bir yargiya varmak icin de sormadim. zaten ne leyla zana, ne de daha once tutuklu/sanik olmus ya da ceza almis ama bu secimle milletvekili secilmis kisiler, suclandiklari konular hakkinda boyle bir karara varacak kadar bilgim yok.
  • perkele  (13.06.11 20:07:59)
o zaman anayasa girsin söze;

Madde 76 – Yirmibeş yaşını dolduran her Türk milletvekili seçilebilir.
En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden
yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet,
ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık,sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla,
kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış
olsalar bile milletvekili seçilemezler.

ha yargılaması devam ediyodur o sırada başvura bilir, milletvekilliği süresince yargılamasına ara verilir ve bu süre zarfında zamanaşımı işlemez, milletvekilliği bittikten sonra cezasını çeker.
  • trajikomix  (13.06.11 20:44:40)