Sandık görevlisi

merhabalar şimdi ben bu pazar günü sandıklarda görevliyim ancak arkadaşım olur musun dedi, tamam panpa olur dedim bende. pek bi bilgim yok, tecrübelilere bi kaç sorum olacaktı.

*sakal ya da giyim konusunda bi kıstas var mı? fazla sakallı gitsem kimse bir şey der mi yani?

*ben nasıl oy kullanacağım, çok alakasız bir yerde kalıyor görevli olduğum yere göre?

*tamam sabah 7 de başlayacağız da akşam kaça kadar sürer?

*son olarak ne kadar para verirler?

teşekkür ediyorum.

50TL geçmez alacağınız para, kullanacağınız sandık neresi olursa olsun görevli olduğunuz sandığa aktarılıyor diye biliyorum. Sabah 7'den, bağlı bulunduğunuz sandık başkanının işini bitirene dek (sandıklar açılacak oylar işlenecek, hatta ilçe seçime başkan oyları teslim ederken birisi ona refakat ediyor, o işleme seçilmemeye bakın) oradasınız.. Fazla sakallı derken 5cm sakalla değil de kirli sakalla giderseniz kimse bir şey demez :)

  • oligomer  (10.06.11 18:41:34)
benim arkadaşa 98 lira vereceklermiş.

  • ayiadam  (10.06.11 18:42:26)
yani geceye kadar beni tutup oy saydırmazlar değil mi? ertesi gün finalim var, o yüzden önemli bu husus.

sakal 7-8 cm civarı diyim ben (:
  • napak panpa  (10.06.11 18:46:07 ~ 18:46:22)
görevli olduğun sandığa atıyorsun oyunu. sandık başkanı bilgilendirecek zaten seni bu konuda. sandık başkanı ne iş verirse onu yapacaksın, o yüzden rahat ol. oy verme işlemleri bittikten sonra, oyların sayımı başlıyor. sandık başkanı teker teker açıyor oyları. pusulalar, zarflar, sadıktan çıkan pusula ve zarflar, geçerli oylar, geçersiz oylar vs hepsi toplamda size verilen rakamı tutması lazım. biraz sürüyor bu işlemler. ondan sonra oylar teslim edilmeye götürülüyor, sandık başkanı ve yanında biri ile gidiyor genelde. o kişi sen olmaz isen eğer sayım işi bittiği anda serbestsin. akşam 8-9-10a kadar sürebilir. ekibin hızlı olmasına, hata yapıp sayımı baştan almamasına bağlı. giyim konusunda ise, gömlek+kumaş pantolon, klasik gibi(?) ayakkabı giyseniz yeterli olur.

  • girl in a coma  (10.06.11 18:47:55)
giyim konusunda herhangi bir kural yok, kot pantolon t-shirt ile de gidebilirsin. sayım işlemi saat 22:00'yi geçmez ama ekip deneyimli ve hızlı olursa 20:00 gibi bitirebilirsiniz. yerel seçimler gibi 5 ayrı pusula olmayacak sonuçta.
ben parti üyesi değil memur üyeyim, o yüzden verecekleri para farklı olur sanırım. o konuda net bilgi veremeyeceğim.

  • winstoncash  (10.06.11 19:07:47)
referandumda 47.5 tl verdiler.

  • dougsampson  (10.06.11 19:32:56)
Ben gece 11'de çıktıydım seneler evvel. Ertesi gün final varsa boşverin bence. Güzel bir deneyim ama final daha önemli.

  • sourlemonade  (10.06.11 19:54:01)
bu arada araştırdım; tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu ile mazeretinizi belgelemez ve göreve gitmezseniz savcılık soruşturma başlatıyormuş. işyerinden bir arkadaşım başından geçtiğini söyledi. çok uğraştırırlar. hem bu da vatandaşlık görevidir, gitmeniz iyi olur.

  • winstoncash  (10.06.11 21:18:32)
alacağınız para seçim sonucuna göre değişiyor :) bize referandumda 50 tl dediler, 98 tl aldık, geçtiğimiz 22 temmuz seçimlerinde arkadaşım 200 e yakın aldığını söyledi. oy sayımında sorun çıkmazsa 7-7:30 gibi biter işiniz. oyunuzu da görevli bulunduğunuz sandıkta kullanıyorsunuz :)

  • tok oldugumuz halde yaftalar yiyoruz  (10.06.11 21:32:08)