harici harddisk bozuldu mu?

şimdi benim bir western gidital 1 tb'lık harici harddiskim var(dı). az önce kablosuna takıldığım için yarım metre yükseklikten yere düşürdüm. alt kapağı açıldı. geçmeliymiş gerçi taktım yerine.

sonra taktım bunu bilgisayarın her zamanki usb portuna ama yeniden tanımaya başladı bilgisayar bunu. sonra tanıdım dedi kullanabilirsin dedi ama "my computer" da bunu göremiyorum. çıkarıp takıyorum ve hep aynı şey görünmüyor. bu bozulduğu anlamına mı geliyor? ya da neler yapabilirim bunu kurtarmak için?

teşekkür ederim şimdiden

görmediğine göre bozulmuştur muhtemelen ama bu arıza her şey olabilir, kablo girişi zedelenmiş olabilir, pcye takılıyken düştüyse gerilen kabloda kopma olmuş olabilir, usb girişi zedelenmiş olabilir, en kötü ihtimalle hdd fiziksel olarak bozulmuştur. hdd'ye yapabileceğinizi bişe yok diye düşünüyorum en iyisi servise götürmek. hddler hassas aletler kendiniz bişe yapmaya kalkarsanız iyice bozabilirsiniz. servise götürünce düşürdüm falan demeyin. dediğim gibi zaten hassas aletler kolay bozuluyolar, taktım çalışmadı deyi gerisine karışmayın. garantiden değiştirebilirler bile. eğer büyük bi hasar yoksa içindekileri kurtarabilrsiniz herhangi bir bilgisayar tamircisinde, belki servisine söyleseniz o bile yapar. ama hdd de fiziksel bir sorun yoksa, problem girişlerde yada kablodaysa işiniz daha kolay.

  • sogugu seven adam  (04.06.11 15:51:38)
bilgisayara sağ tık, yönet. oradan disk yönetimi. burada görünüyor mu

  • sanal uyku  (04.06.11 16:02:41)
sanal uyku dediğini yaptım resmi ekledim ana mesaja böle bişey çıktı. sadece c: ve d: görünüyor ama aşağıda disk1 diye bişey var o nedir bilmiyorum.

sanıyorum servis yolu göründü :(
  • birak bu isleri  (04.06.11 16:30:16)
En kesin sonuç için diski çıkarıp direk bilgisayara sata ile bağlaman lazım. nasıl yapacağını bilmiyorsan google da bulabilirsin. Ancak muhtemelen bozulmuştur, geçmiş olsun.

Edit: aha görüntüyü şimdi gördüm, aynı görüntüyle ben de karşılaşmıştım, easeus partition recovery işini görür sanıyorum. Yine de başkası da birşeyler önersin ondan sonra dene.
  • inugard  (04.06.11 16:30:41 ~ 16:32:27)