Arabayı Stop Ettirmeden kaldırmak ?

Öğrendiğim kadarıyla

1.seçenek: debriyajı yarıya kadar getir sonra hafif gaza basmaya başla aynı anda debriyajı yavaşça bırak

2.seçenek: hafif gaz verirken debriyajı yarıya kadar getir sonra biraz daha gaz verirken debrayı yavaşça bırak

2.seçenek daha kolay geliyor bana ama motora,debriyaja zarar verir diyorlar ?
Siz nasıl yapıyorsunuz ?

edit: araba dizel

Gazdan ziyade iş debriyajda bitiyor. Araba hareket eder etmez ayağınızı debriyajdan hemen çekmeyin, 2-3 saniye bekleyin yoksa stop eder.

Bol bol pratik yapın. Başka türlü öğrenemezsiniz.
  • alfred james  (03.06.11 21:23:07)
el frenini cek. arabayi sanki el freninde degilmis gibi kaldirirken el frenini birak. bu kadar basit. santim kaymaz ve stop etmez.

  • nicke  (03.06.11 21:23:21)
2. seçenekte debraja basarken vereceğiniz gazı baya bi abartmadıkça zararı fln olmaz. hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayın, bir süre sonra alışırsınız zaten. bu arada illa ki stop ettirirsiniz fazlasıyla normal.

not: imkanınız varsa koşa koşa otomatik vites arabaya gidin. sürüş zevki fln hepsi yalan dolan. 2-3 saat büyükşehir trafiğinde göreyim ben diyenlerin sürüş zevkini.
  • elalemin derdi  (03.06.11 21:26:20)
kolayınıza geleni uygulayın, zaten birkaç ay geçmeden alışacaksınız ve ona dikkat bile etmiyor olacaksınız.

  • sanal uyku  (03.06.11 21:32:20)
Araba dizelse değişir. Örneğin bizimki dizel hiç gaza basmadan kalkıyor. Onun dışında 2. seçenek diyorum. Öbür türlü çok yavaş kalkıyor. Debriyajdan çekerken son anlarda gaza basıyorum ben.

  • foma  (03.06.11 21:32:45)
ayak debriyajda onu çekerken yavaşça gaza bas. çok hafif ama. aynı dirençte birinden ayağını çekerken diğerine basıyorsun. ilk denemelerde yolda yokuşta her bi yerde kırmızı ışık sonrası durulabiliyor. herkesin başına gelmiştir eminim. ama sen boş bi arazide pratik yap. öle bi yer yoksa tenha ve çocuk olmayan ara sokaklarda pratik yap. dur kalk pratikleri trafikte çok işe yarıyor. çok da zarar vermez. arabayı birden durdurmadıktan sonra yani ikinci üçüncü viteste birden durdurmadıktan sonra önemli değil.

  • bıdıbıdı  (03.06.11 21:33:16)
@nicke o yokuş için geçerli. arkadaş düz yoldan bahsediyor sanırsam.

arabaya zararlı olan kısım, yarım debriyajdayken tam kavrama noktasında hem gitmek hem de debriyajı sabit olarak yarım tutmaktır. 2. zararlı kısım debriyajı çok sert kaldırmaktır. yapmanız gereken hafif kaldırın basın kaldırın basın o kavrama noktasının yani arabanın debriyaja basmadığınız haldeki motorun tepkisi,sesi ile basıp belli bir yere kadar bıraktığınızdaki farklılıktır. onun nerede olduğunu iyice öğrenin. diyelim ki tam bastınız, yavaş yavaş çekiyorsunuz yüzde 30 kadarını çektiniz. araba bi garipleşti, o gaz istediği noktadır. orada hafif gaza basmaya başlayın. yani bu da 1. secenek oluyor. ama sizin dediğiniz gibi debriyajı yarıya getir değil, araba ne kadar da gaz istiyor yüzde 30 mu 40 mı, çünkü kimi arabada yukarıdan kavrar, kimisi en dipte kavrar, eski arabalarda bu ayarlanabilir bir şeydir debriyaj telinden ama yenilerde ayarı kendi yapar. baskı balata aşındıkça yukarıdan kavramaya başlar. siz sonuna kadar çekersiniz debriyajı araba hiç hareket etmek istemez sonunda yüzde 10 luk kısımda hareket etmeye başlar. bir de tabi benzinli mi araç dizel mi? benzinlide biraz daha fazla gaza basma ihtiyacı hissedersiniz, dizelde çok az gaz ile kalkış gerçekleşir. oha ne anlatmışım. umarım anlarsınız. keyifli sürüşler.
  • ykyt  (03.06.11 21:33:34)
hiçbişey düşünmene hesaplamana gerek yok. bir süre sonra otomatik olarak en dik yokuşta bile kaydırmadan stop ettirmeden kalkarsın.

sadece boş bi alanda bol bol pratik yap.
  • orpheus  (03.06.11 21:34:54)
edit: araba dizel

  • karamgri  (03.06.11 21:40:37)