SAP ne ise yariyor ki bu kadar met ediliyor?

Bunun yerine, istenilen use case'in c#/java gibi programlama dilleriyle desktop/web uygulamasini yapsak, SAP ile yapilmak istenen seyi daha kisa surede yapamaz miyiz? Sonucta stok tutma, sirket ici envanter yonetimi gibi seyler yapilmiyor mu bu SAP ile?

okadar basite alma SAP i bence. yüzlere sektöre 50 bin çeşit fabrika yönetimine uyarlananbilir. c/java ezcel gibi olaylarla tam ihtiyacın olanı yapabilirsin ama sap kadar tutarlı ve sağlam olurmu bilmem. yani sonuçta fabrikalar eden milyonlarca dolar verip kurdursun fabrikalara

  • bak bi  (03.06.11 17:01:03)
genelde uluslararsı firmalar kullanıyor bunu. çünkü istanbul ofisten yapılan bir değişiklik anından newyorkta görülebiliyor. newyork ofiste çalışan bir finansçı bu program sayesinde istediğ her an stokları gözleyebiliyor.

  • köfte  (03.06.11 17:03:42)
aynen öyle.
sap gibi bir sistemi tasarlaman, tasarlasan bile her türlü iş yerine sorunsuz uygulaman bana çok zor geliyor. kaldı ki bu sap her fabrikada aynı. yanı bunu bilen adam başka bi yerde de rahatlıkla aynı işi yapabilir. sadece 1-2 günde eski işyerindeki seviyesine döner. bir nevi standardizasyon.
Ayrıca çok büyük firmalarda işler baya allengirli oluyor. dediğin yöntemle altından kalkılamaz diye düşünüyorum.
  • kirk karaktere sigmayacak adam  (03.06.11 17:08:34)
bi de kurulumu milyonlarca dolar tutmuyo :D

  • köfte  (03.06.11 17:24:00)
sistemi oturduğunda rakipsiz program fakat buna harcanan bütçenin çok daha azına bir programcı ve danışman ekibi kurarak işletmene özel dilediğin programı yazdırabilirsin. hem kullanımı kolay hemde daha görsel olur.ama bunuda yapabilecek/yönetebilecek birilerinin olması lazım. her firma bunun altına girmiyor giremezde. güven sorunu olur en başında. karşılarında SAP gibi oturmuş sistemi olan bir ürün var. yaptıkları ortada.

şimdi sana desemki "istanbulda bildiğim çok güzel bir kebapçı var sen x yere gitme" durup bir düşünürsün değil mi? bildiğin gittiğin bir yer var. yada risk alıp gider denersin. biraz buna benziyor. çoğu firmanın IT tarafında bu kadar detaylı analiz yapabilecek kaapsitede insanlar yok. çoğu yanlış yölendiriliyor.

@köfte
kurulumu milyonlarca dolar tutabiliyor. disaster center danışman ücretleri ek modüller kullanıcı sayısı/lisanlarıyla çok daha fazlada olabiliyor.
  • cirkinkizyokturazvotkavardir  (03.06.11 17:55:04)
zamanında bu işi yaptım da ordan biliorum :) shellin ki bile bu kadar tutmadı ama sen öle diosan öle oldun :)

  • köfte  (03.06.11 17:58:44)