Neden partiler iktidar olmak istiyorlar

ben partilerin türkiyeyi bu kadar çok sevdiğine inanmıyorum. sürekli türkiye için ve sadece türkiye için iyi şeyler yapmak istediklerini söylüyorlar. ınsanın doğasına aykırı böyle bir düşünce. Kendi menfaatleri nedir? kendileri için ne düşünüyorlar? ego tatmin, daha yüksek maaş yoksa gizli planlar mı?

  • onexey  (02.06.11 16:14:35)
Bence birçoğu, kendince iyi şeyler yapmak için. Ama 'kendince', yani kendi felsefesine göre.

Mesela AKP, doğrunun bu olduğunu düşünerek insanları imana getirmeye çalışır. Kendi düşüncesine göre saf iyilik için bunu yapar. Bu yüzden sınav şifreleri FEM'e verilir ki imanlılar iyi yerlerde okusun, iyi yerlere gelsin, iyi mevkidekiler imanlı olsun ki bu diğer insanlara da örnek olsun. Olay bencillik değil, iyilik için. Ama 'iyi' kavramları farklı.

CHP bu mentaliteye karşı bir duruş olmaya çalışıyordur.

MHP, doğru yolun ülkücülük olduğunu düşünür, millet çok önemlidir onlar için, bu yüzden başa gelmek isterler.

Vesaire, vesaire...

Not: Tabii partilerin kurucuları, başkanları, partiyi yönetenler ve felsefesini benimsemişlerden bahsediyorum. Sıradan bir milletvekili adayı maaşı ve itibarı önemser.
  • long live rock n roll  (02.06.11 16:15:54)
iktidar nmensuplarının bireysel servetlerinin iktidar oldukları son iki dönemdir ne kadar çok artmış olduğuna bakarsanız sorunuzun cevabını görürsünüz.

  • cinna monster  (02.06.11 16:17:05)
koltuk sevdası.

  • karamelsiz  (02.06.11 16:44:34)
genelleme yapmıyorum ama...

bu sistem para harcama/para kazanma üzerine kurulu
sıradan vatandaşın ufak bir ilden mm seçilmesi için bile milyonlar harcaması gerekebiliyor (belki rakamı abartıyorumdur)
seçildikten sonra da harcadığını kat be kat kazanmak isteyecektir ve bu psikolojiyi sistemin getirdiği doğal sonuç

çok büyük rüşvetler, adam kayırmalar, dayı torun yeğen tüm aile olarak kalkınma hamleleri görüyor olmamızın sebebi bu, yani iyi esnaf iyi mm olur...

siyasilerin zaten halühazırda zenginlerden çıkması ve siyaset hayatları boyunca zengişleşmeye devam etmeleri bu yüzden..

mesela dayım bakkal değilde mm olsaydı şimdi eminim daha iyi bir işim de olurdu evim de arabam da ...

nihayetinde ailecek kalkınmanın en tatlı yöntemi seçilmektir...
o yüzden seçilmek isterler
  • inspectorjavert  (02.06.11 17:13:31 ~ 17:18:22)
cunku kazanmak yerine, kazananlari regule etmek ve onlardan koparmak daha kolay.

  • blackworld  (02.06.11 17:13:36)