DSLR makine ile sinema filmi cekmek

olur mu boyle sey? olmazsa neden olmaz? DSLR makineler ile kisa film, klip, video fln cekiliyor biliyorum ama hic uzun metraj sinema filmi cekildigine rastlamadim. Cekilmis bir ornek var mi bildiginiz? Soz gelimi EOS7D ya da Mark II ile sinema filmi yapacak kadar kaliteli goruntu elde edilebilir mi? Bu goruntuler filme nasil aktarilir, maliyeti nedir?

house un 6. sezon finalini cektiler benim bildigim. bi de behzat c yi oyle cekiyolardi baslarda hala oyle mi bilmiyorum.
Tabi bu uzun metraj film sorunuza cevap olmadi ama bunlar da bir takim ornekler.

  • bipolar  (28.05.11 15:29:31)
(bkz: #20893613) dizi çekiliyor, film de çekiliyor diye hatırlıyorum da, hangi filmdi neydi hatırlayamadım =)

  • kobuzchu kiz  (28.05.11 15:30:21)
kaybedenler kulübü çekildi

  • zararsızsoy  (28.05.11 15:32:47)
kaybedenler kulubu ile ilgili simdi kisa bir arastirma yaptim. timelapse lerin ve bazi bolumlerin dslr ile yapildigi soyleniyor. timelapse icin dslr kullaniminda bir sikinti yok cunku mesela canon'larda cok yuksek kalitede foto cekebiliyorsun zaten ama video ile o kaliteyi yakalamak mumkun degil. acaba tum filmin dslr ile cekildigi bir ornek var midir?

  • perkele  (28.05.11 15:41:05)
en yakın örnek, house md'de canon eos 5d kullanılıyor bazı sahnelerde. sinema filmi çekilmiyor çünkü 1080p, eşşek kadar sinema ekranı için çok düşük bir çözünürlük.

  • fortisvita  (28.05.11 15:55:46)
peki filmlerde kullanilan digital kayit yapan kameralarin cozunurlugu ne kadar oluyor genelde?

  • perkele  (28.05.11 16:12:10)
sinema filmi örneği ben de bilmiyorum ama 1080p cozunurluk hayvan gibi perde icin kucuk demek sacma olur. herkes filmlerini 35mm ile cekmiyor dijital kamera ile cekiyolar, red harici onlarda da cozunurlukler 1080p den daha büyük değil.

tam bunları yazarken hatırladım, sessiz ev isimli uruguay yapımı korku filmi var.

www.filimadami.com

ve ben festivalde kocaman perde de izledim gayet güzeldi. o 1080p monitor ekranından cok daha buyuk olabiliyo goruntu bozulmadan.

filmadamı inandırıcı gelmediyse;
www.imdb.com
  • rurouni  (28.05.11 16:18:07 ~ 16:20:57)
house: goo.gl
goo.gl

film kameraları ile ilgili:
www.youtube.com

Social Network filmi 4k yani 4096 yatay pixel çözünürlüğü ile çekilmiş.
ARRIRAW'da ham film 2880×2160 çekilmiş. sıkıştırılmamış ve 5.6 Gb/s bitrate ile kaydedilmiş. (fikir vermesi açısından, bluray 40 mb/s) 1 dakikalık ham film 42 gb yer tutuyormuş.
  • ben smyrna  (28.05.11 16:29:07 ~ 16:30:17)
(bkz: behzat ç.)

  • mesopotamian  (28.05.11 16:34:05)
bugün imax dediğimiz bir olay var, 70mm film kullanmakta. yani 35mm'yi kat kat aşan bir çözünürlükte (35mm dijitale aktarıldığındamax 24 milyon piksel değerinde diye biliyorum) dolayısıyla film çekmek için 1080p gayet düşük bir çözünürlüktür. 1080p kamerayla da çekilir mi, çekilir tabi. herkesin 100 milyon doları yok .

  • fortisvita  (28.05.11 22:37:14 ~ 22:40:29)
olay farklı yerlere gitmiş soruyu soran özellikle film sormuş, dizi cevapları verilmiş imax denmiş. tv den 1080p yayın yapmak bile mümkün değil. orda sorun yok zaten.

imax ise bambaşka imax ta olay çözünürlük değil sadece, evet daha yüksek cozunurluk var belki ama olay o değil. 70mm cok eskiden beri olan bir format fakat kullanabilirligi acısında sorun oldugu icn tercih edilmiyo. yeni bir şeymiş gibi yazılmış.

1962 yapımı lawrence of arabia filmi 70mm kamera ile cekilmiş mesela.
  • rurouni  (29.05.11 03:38:55)
cekilmis filmler var halihazirda.

behzat c dslrla cekiliyo ayrica.
  • zlatan1937  (29.05.11 06:32:44)
zlatan isim verir misin hangi filmler var?

  • perkele  (30.05.11 17:43:57)