genel seçimler akp vs (chp vs mhp)

konu duyuru tartışmalarında çığır açar mı bilmem ama genel seçimlerde bir çok chp'linin mhp'ye oy vereceğini duyuyorum ve aslına bakılırsa rte buralardayken bu durum baya mantıklı görünüyor.

ahali bu duruma ne der merak ettim, buyrunuz serbest kürsü

tam tersine mhplilerden chp ye oy çıkabilir. chp'liler yine bi umut chp ye oy atar.

  • godless frog  (24.05.11 00:17:27)
mhp'lilerin chp'ye atma ihtimali pek düşük geldi bana. sonuçta mhp zaten şu durumda oy kaybedecek ama merkez sağda kalır oylar. chpliler örgütlenip mhp'ye barajı aştırtacak sanki..

  • amiga 500  (24.05.11 00:20:46)
AKP'yi etkilemeyecek diye düşünüyorum zira kayacak oy AKP'den değil CHP'den olacak. AKP seçmeninden de kayan olacaktır muhakkak MHP'ye fakat onlar da sağ cephe içinde sürekli farklı taraflara yönelenler olacaktır.
CHP açısından birkaç puan kaybetmek olur, daha fazlası değil. Bunun sebebi de bana kalırsa Baykal'ın izlediği Milliyetçi ve sağa kayma politikasının Kılıçdaroğlu döneminde geçerliliğini yitirmesi.
MHP açısından çok fark eder, barajın üstüne çıkmasını sağlayabilir bile.

Sonuç olarak çok da kötü olmaz. MHP'nin barajda kalması +1 muhalefet demek ki muhalefet fazlalığı her zaman demokrasi ortamını arttırır. Türkiye'de bile.
  • burberry  (24.05.11 00:22:38)
@sivrisinek sözlükte parti propagandası değil niyetim, sonuçta mevcut durumdan memnun olmayan bi halde 60%lik bi kitleden bahsediyoruz. bildiğin 1 kişi olarak merak ettim ben de chpnin ve mhpnin oyları nolcak diye..
@burberry bence de akp dışı seçmenin yapması gereken mhp'yi baraj üstüne çekmek olur, chp seçmeni mhpye kaysa bile chp çok zarar görmez, kazanan demokrasi olur

  • amiga 500  (24.05.11 00:25:01)
genel chp eğilimdeyim ama oy kullanmayacağım.bi boka yarayacağını düşünmüyorum doğrusu.tahminimce akp %45 civarı alacak.lanet olsun ki tahminlerim genelde tutuyor.

  • jack n brooks  (24.05.11 00:26:17)
chp çok sıkı çalışıyor. ben de bir çok akplinin(eski chp ve mhpliler) chpye geçtiğini okudum duydum. bazı mhpliler akpye geçmişti onlar tekrar mhpye geçebilir. akp ne diyo meydanlarda aynı nurdan geldik mhp kaseti chp camileri ahır yapmış vs.. cinayet kime yararsa fail odur. halkın geçim sıkıntısı falan hiç göz önüne alınmıyor akp tarafından. varsa yoksa din... akp bu sefer kaybedecek görünüyor çünkü benimoyum2011.org gibi bir çok sitede de sonuçlarına bakacak olursanız akp artık irtifa kaybediyor. ekonomik büyümenin halkın refahından önce geldiği, onlara göre duble yolların ve nükleer santralin her bişeyden öncelikli olduğunu düşünürseniz kaybetmeli de. tartışılacak çok şey var ama geniş çevremden gördüğüm kadarıyla iki seçimde de akpye ve bdp'ye oy verenler bu seçimde chpye oylarını vereceklerini söylüyorlar.

  • bıdıbıdı  (24.05.11 00:30:01)
kilicdaroglu'nun antisempatikliginden olabilir. mumkun bence.

  • avrasya  (24.05.11 00:39:15)
Bunu söylemek için chp tabanını hiç tanımamak lazım. Ha zaten kararsız olup da "bari chp'ye veya mhp'ye vereyim" diyen insan gider istediği yere verir. Ama benim gördüğüm kadarıyla chp seçmeninin şu anda başka bir yere oy vermeye hiç niyeti yok.

  • firez  (24.05.11 00:51:12 ~ 01:29:53)
geçen gün ülkücü olduğunu söyleyen bir eleman, mhp'li olmasına rağmen bu seçimde chp'e oy vereceğini bağırıyordu. akp'e yaramaması için, mhp'nin her türlü barajı geçip, 10-15 arası oy alacağı için, asıl olarak değişikliğin chp sayesinde olacağını söyleyerek bunu savunuyordu. kendisi gibi düşünen çok sayıda insan olduğunu da ekliyordu sözlerine.

  • pomolilik  (24.05.11 01:34:29)
Valla bence kimse öyle işkembeden "mhp %15 alır" demesin. Evet, bu kaset skandalları ülkücüleri daha sıkı bağladı birbirine de, bir de MHP'ye oy veren milliyetçi + muhafazakar kesim var. Türbanlı kesim var.
Bu insanlar için din + ahlak en önemli öğelerdir. 10 tane MHP'linin seks yaptığının aleni olarak duyurulması kesinlikle bu insanları kaçıracak.

Ancak kesinlikle ama kesinlikle CHP'ye olmaz bu kaçış, belki Numan Kurtulmuş'a filan olur. Hatta MMP denen partiyi AKP'nin kurduğunu, amacının MHP'den oy çalmak olduğunu söyleyenler bile var.

Bu arada HEPAR filan diye saçma sapan, CHP'nin oyunu bölecek partiler var ki kendilerine laflar hazırladım.
  • burberry  (24.05.11 08:48:16)