Bilgisayarı Açık Bırakmanın Zararları

Arkadaşlar biraz önce de sordum fakat tam cevap alamadığım bir konu oldu. Şimdi Intel Core i5-430M 2.26 GHz, 4 GB DDR3, 500 GB SATA laptopa (1 saatten fazla oyun oynamadığım sürece ısınmıyor) 105 kbps internet ile yaklaşık olarak 100 gb indirmem lazım ve 1.5-2 ayım var. İşte bilgisayar günde 20-22 saat açık kalsa bir şey olmazmış yanmaz tamam ama harddisk ömrü mü kısalır? Götürüleri ne olur yani bunun?

bir-şey-ol-maz.

  • insanimsi  (20.05.11 23:59:47)
küresel ısınma

  • cokta cokoprens  (21.05.11 00:06:43)
Sabit diskiniz yarın da bozulabilir :)

  • sourlemonade  (21.05.11 00:07:34)
benim pc 20 saate yakın açık. ben-hanım-çocuk kullanıyoruz. şimdilik bir şeyini görmedik. senin pc'ye de bir şey olmaz. sadece bataryasını çıkarma. elektrik kesilirse anakartı yakar.

  • inanmazsan inanma  (21.05.11 00:07:53)
apple olaydı ömür boyu açık bırakabilirdin. rejide 5 yıldır hiç kapanmadan çalışan apple var bizim :) pc de bişey olacağını sanmıyorum. indirme dışında bişey yapacak mısın bilgisayarda?

  • necipnba  (21.05.11 00:25:37)
hdd için bir söz var. "iki tür hdd vardır. bozuk olanlar ve henüz bozulmamış olanlar"
bunun dışında ben 1-1,5 yıl hiç kapamadım desem yeridir (torrent tabi) 256 kbit iken bir sezon dizi bilmem kaç günde iniyordu. tek yapman gereken şey, ses çıkmasın falan diye yastık gibi bir şeyin üstüne KOYMAMAK. benim pc masaüstü. ben power supply değiştirdim. sen gidip yastığa koyarsan hava almaz. hah işte o zaman bozulur.
20-22 saat değil 24 saat kapamasan sorun olmaz.
hdd ömrü kısalır mı? neden kısalmasın. ancak hdd ev değil ki 35 yıl kullanasın. zaten 500 gb hdd en fazla 3 yıl sonra hiç bir şeye yetmeyecek. sen o pcyi çoktan satmış/atmış olacaksın. bak bende 1 adet 1 tb, 2 adet 500 gb (bir ext, bir int.)1 adette 80 gb var. 80 gb olanın kullanımı şu an 27858 saat yani 3,1 yıl. neredeyse 6 yıllık disk bu. son aldığım 1 tb ise 6866 saat yani 286 gün. bu da yaklaşık 1.5 yıllık. öyle işte hesabı kendin yap.
  • ben smyrna  (21.05.11 00:36:38)
hazir giyim magazalarinin (buyuk markalari kastediyorum) kasalarindaki bilgisayarlar ve isyerlerindeki guvenlik bilgisayarlari, sirketlerin server bilgisayarlari yilda bir kere reset atilir sadece, bunun disinda surekli acik kalir.

yani uygun sicaklik ortaminda biraktiginda problem olacagini zannetmiyorum.
  • emfuzi  (21.05.11 00:47:29)