Bilgisayarı Uzun Süre Açık Bırakmak

Arkadaşlar benim şimdi benim yüklü miktarda download etmem gereken dosya var. Bizim de internet 85-105 kbps civarında bir download hızına sahip ve benim bu dosyaların zamanına yetişmesi için günde yaklaşık olarak pcnin 20-22 saat arası açık kalması lazım. Ve bizde iki adet pc var. Biri masaüstü; Intel(R) Pentinium(R) 4 CPU 2.60 Ghz, 2.59 Ghz , 1.00 Gb Ram, 75 Gb Hafıza özelliklerine sahip 8-9 yıllık, çalışırken gayet de gürültü çıkaran, 4 dk civarında açılan, masaütü, uzun süredir format yüzü görmemiş ve fanları temizlenmemiş ama yine de ısınmayan bir bilgisayar; diğeri ise Intel Core i5-430M 2.26 GHz, 4 GB DDR3, 500 GB SATA özelliklerine sahip daha 1 aylık bir laptop ( Doğal olarak bu da ısınmıyor) Ama laptop zaman zaman evin dışında ofiste de kullanıldığı için download yapmak için genellikle masaüstünü kullanmak gerekmekte. Şimdi sorum şu ki; bu bilgisayarlar günde 20-22 saat açık kalıp da sadece torrentten download yapsa problem yaşanır mı? Yani orasını burasını yakmayız değil mi? Ayrıca bunarın elektrik sarfiyatı çok diyorlar? Çok derken 1 ay boyunca açık kalsa faturayı kaç lira etkiler ki? Ve sizce hangisini açık bırakmalıyım? Şimdiden teşekkürler. (Not: İndrdiklerim önemli ve 2 aya kadar bitmesi lazım yani neredeyse kesin indirmek zorundayım)

Masaüstünün fanlarını falan temizleyin yine de ısınmasın, zorlanmasın. Bir şey olmaz, günlerce de açık kalabilir.

  • xenophobe  (20.05.11 21:46:13)
Aylarca, hatta yıllarca bile açık kalabilir. Yeter ki ısınma sorunu olmasın. Monitörü kapatırsanız daha az enerji harcar. Fatura konusunu bilmiyorum.

  • sourlemonade  (20.05.11 21:54:16)
Dosyalar yüklendikten sonra usb ile diğer bilgisayara aktarıyorum 2şer 3er gb yani hafızası dolmuyo pek masaüstünün. Fakat günde kaç watt enerji yakar ayda kaç liraya tekabül eder bu? Ve hangi bilgisyarda indirmemi tavsiye edersinniz?

  • lorikcana  (20.05.11 21:55:06)
2007 yılında aldığım laptop 24 saat açık şekilde kullanılıyor masada sabit olarak. 5-10 günde bir update/bir program vs nedeniyle restart atıyorum o kadar.

  • thor odinsson  (20.05.11 21:56:51)
3-5 lira ancak farkeder.

  • gitti gelecek  (20.05.11 21:58:45)
ısınma sorununu hallettikten sonra sürekli açık bırakıyorum sürekliden kastım belki ayda bir kaç saatliğine kapanıyordur.
laptop kullanıyorum.

  • nekodunlangafana  (20.05.11 22:27:51)
3-5 lira değil 24 saat açık pc monitör kapalıysa 15 lira fark ediyor ayda.

  • godless frog  (20.05.11 22:50:23)
tam cevap olmayacak ama torrent destekli harici harddiskler varmış diyorlar

  • vincenzo  (20.05.11 22:57:01)