bilirkişi raporu.

mahkemenin atadığı bir bilirkişinin raporu var elimde ama adamın ne demek istediğini anlamadım. bu raporu okumaya yetecek kadar bu konuya hakim bir kişi var mı? raporu kendisine özel mesaj yoluyla atabilirim. asıl önemlisi bilirkişi raporu bağlayıcı mıdır?

apartman olarak davaya verildik ama bilirkişi 3 kere randevu vermesine rağmen randevuya gelmedi dördüncü seferde ailem hastanede olduğu için gidemedik şansa o gün gelmiş. ve evi inceleyememiş. ne olacak şimdi kafam çok karıştı.

bişey olmaz, itiraz edersiniz. evi görmeden incelemesinin sağlıklı bir rapor oluşturmayacağından bahsedersiniz.
bu konuya hakim kişi davayı başından beri takip edip konuyu bilen avukatınızdır.

  • overdose  (17.05.11 15:37:03 ~ 15:37:17)
yapı kredi kendi bilirkişisinin verilmesini istedi ama hakim tarafsız bilirkişi olsun dedi ve o atadı. dava tutarı avukatlık ücretinden küçük olduğu için avukat tutmadım. yani avukatlık ücreti dava bedelinden daha fazlaydı.

bilirkişinin 3 kişiyi incelemesi lazımdı ama diğer kişi ve bizi inceleyemedi bir kişiyi inceleyip sigortanın ekspertiz raporunu esas alarak rapor hazırlamış. saçma sapan bir şey.
  • mevrin  (17.05.11 15:47:12 ~ 15:48:12)
Bilirkişi, uzmanı olduğu konuda bilgi, tecrübe ve görüşünü beyan ederek hakimin fikir sahibi olmasına ve davaların sonuçlanmasına yardımcı olan kişidir. Hakim rapora uyup uymamakta serbesttir. Yani rapor bağlayıcı değildir. O rapora uymadı diye hakim suçlanamaz, çünkü hakimler vicdani kanaatlerine göre karar verirler.

Sizin duruma gelince davayı bilmediğimiz (ve yabancı olduğum bir konu olduğu) için yorum yapamam ancak hakim bilirkişi raporunu tüm taraflara gönderir (ki size gelmiş zaten), siz kabul etmezseniz itiraz edip tekrar rapor düzenlenmesini isteyebilirsiniz.
  • 44  (17.05.11 15:55:48)
ben mahkeme kalemınden kendım aldım bılırkısı raporunu. mahkeme bılırkısı raporu ıstedı ama mahkeme tarıhı henuz gelmedı. aslında bilirkişi raporu bir yere kadar haklı ama sonunda enteresan bir şey yazıyor ve bunu anlamadım. sanırım benden 9.000 lira ödememi istiyor ya da davanın toplam bedeli 9.000 lira. çok karışık yazdığı için anlayamadım. hasarı 2 ye böldükleri için bu 9.000 liralık hasarın kime ödetilmesi gerektiğini söylemiyor. kafamı çok karıştırdı.

  • mevrin  (17.05.11 16:00:58 ~ 16:06:14)
bilirkişi raporuna itiraz hakkın var. sorun değil yani.
bilirkişi ne için geldi yani konu ne?

  • seyduna6687  (17.05.11 16:38:03)