Schengen, Birleşik Krallık veya İsveç kısa dönem turist vizesi

schengen ülkelerinin, ingiltere'nin veya isveç'in kısa dönem turist vizesi için öğrencilerden şu yönde bir isteği oluyor. Bu tatil boyunca, seni kim finanse edecekce, onun ekonomik durumunu belgelemelisin..sorum şudur..
3-4 günlük bir tatil için yapılan başvurularda öğrenci olabilirim ama bu tatilin giderlerini 3-4 kere karşılayabilecek kendime ait param var deyip, kendime ait banka hesabının içeriğini belge olarak sunsam bunu kabul ederler mi yoksa ille "sen git anan baban gelsin" tavrına devam mı ederler?
öğrenimin bitimine az bir süre kalmış olmasından dolayı geri döneceğim imajının oldukça sağlam ve diğer tüm belgelerin tamam olduğu önkabulu ile cevaplanırsa berhudar olurum.

isveç'i bilmiyorum ama ocak ayında avusturya/schengen vizesi almak için konsoloslukta beklerken önümüzdeki genc "ben kendim karşılayacağım, işte hesap cüzdanım" demişti, onlar da "e sen çalışmıyorsun, o zaman ebeveynlerinin hesaplarını getirmek zorundasın" diye genci geri yollamışlardı. yani annenlerin hesap cüzdnlarını da al yanına ne olur ne olmaz derim.

  • zkurmus  (27.03.08 22:58:17)
avusturya,çek ve hollanda schengenlerini alırken öğrenci belgemle birlikte hepsinde de garantör göstermek zorunda kaldım. kısacası öğrenci=ebeveyn koruması. siz antetli bir kağıda garnatörünüzün yazdığı imzalı bir dilekçe ve banka cüzdanlarını yanınıza alın başvuru sırasında. en garantisi budur.

  • exexex  (28.03.08 00:00:55)
Aynı durumdayken almanyadan şengen vizesi aldım.. sen git baban gelsin demezler de anne veya baba için "gelir kaynağı" göstersen iyi olur. ne bilim kirada bir ev veya emekli maaşı vs vs vs. ben şu belgelerle aldım vizeyi : (annemin işi ile ilgili belge de vardı ama banka hesapları benim üstümeydi)

www.burakmisket.com
  • blackmore  (28.03.08 11:41:24)
"sen git anan baban gelsin" kısmı lafın gelişiydi. Elbette onların kişisel başvuruları gerekmiyor. Verdiğiniz liste(maaş bordrosu tapu vs..) onların, sizi finanse edecek insanın gelir belgeleri isteğini zaten karşılıyor. Siz kendi adınıza olan hesap ayrıntılarını ekstra olarak sunmuşsunuz. sorduğum şey sizin dışınızda 2. her hangi bir şahsın bilgilerine yer vermeden vize alınabilirliği ile ilgili.

  • backpacker  (28.03.08 12:06:11)