Araba benzini

Araba benzini, ibre son çizgiye gelince mi bitiyor yoksa E harfine gelince mi? Orda bir katakulli yapabilir mi bize gösterge?

arabaya bağlı, üst model ise yedek depoları vardır.. min 20-30 km daha götürür

  • blackmore  (24.03.08 14:54:04)
Arabadan arabaya değişir ama genelde son çizgiye geldiğinde hala 4-5 L kalmış oluyor.

  • paranormal  (24.03.08 15:00:29)
E harfi her gostergede olmayabilir. E harfi oldugu zaman o "0" ya da son cizgi manasina geliyor.

Yani mesela soyle bir sey olabilir "E 1/4 1/2 3/4 F"

Tahmin ettigin gibi bu durumda E son cizgi oluyor. Cogu insandan da duyacagin uzere ibre bu duzeye geldiginde araba yine biraz gider. Ama bundan cikaracagin ders "ohoo daha gider bu" degil, "arabanin benzini tam bitmeden hemen benzinciye yetismeliyim" olamlidir. Genelde arabadan anlayanlar benzinin hicbir zaman tam bitirilmemesi gerektigini soylerler. Bunun benzin deposunda biriken pisliklerle alakasi var sanirim, ya da yolda kalmanin kotuluguyle. Oyle yani.
  • wpi  (24.03.08 15:09:22)
Bazen en alt çizginin altında E harfi oluyor, en üst çizginin üstünde de F harfi oluyor, çizginin hizasında olmuyor yani bu harfler.. Genelde ibre son çizgiye varırken benzin ışığı yanıyor ama arabayı söndürürsek E harfine geliyor. Acaba araba çalışırken ibre E harfine kadar gidebilir mi diye denemedim hiç, olabilir mi?

  • ermanen  (24.03.08 15:42:17)
Isik varsa, ibrenin isik yandigi zamanki yerini son cizgi olarak al. Evet, bundan sonra ibre biraz daha asagi inebilir ama o taraflari cok karistirma (yani karistirsan bir sey olmaz da, ogrensen de bir sey olmaz bence. Aractan araca degisen ozellikler vardir tabi, ama arabanin en iyi sekilde kullanilmasi acisindan isiga bakmak lazim).

  • wpi  (24.03.08 15:55:35)
tam biterse hava yapabilir sonra zor çalışır.

  • sourlemonade  (24.03.08 17:01:23)
kontağı kapattığın zaman o ibre nereye kadar iniyorsa bittiği yer de orasıdır demek istedim.

  • kibritsuyu  (24.03.08 17:48:56)
Aynı bunun gibi bir gösterge kastettim:
img158.imageshack.us

E'nin üstündeki çizgiye gelirken uyarı veriyor, ama ibrenin en aşağı inmesine daha çok var (yani E'nin üstüne), bu durumu sadece arabayı kapatınca görebiliyoruz. Araba çalışırken de oraya kadar inebilecek mi?
  • ermanen  (24.03.08 18:37:33)
Işık yoksa tecrübeyle bulacaksın, ne deseler yalan olur. Işık varsa işin kolay, ortalama 5lt benzin var farzedip aracının tüketimine göre ne kadar daha gidebileceğini hesapla. Misal bizdeki 10lt/100km tüketiyor, haliyle ışık yandıktan sonra max. 50km daha gidiyor.

  • kimlanbu  (24.03.08 18:59:21)
madem e nin tam üzerinde uyarı veriyor ozaman en alt çizgi ile e nin arasındaki mesafe yaklaşık bi 30km ye denk geliyor demektir..tabi buradaki 30km şehir içi durumada bağlı..araban mazotlu ise değil e nin altını e ye bile düşürmemeye bak..

  • copy paste  (24.03.08 19:06:14)
hem karburatorlu hem de enjeksiyonlu arabalarda benzini defaten bitirmi$ biri olarak diyebilirim ki E son degildir. cizgi E'yi gectikten sonra 30-40 km daha gider. karburatorlu arabalarda benzin bitince hava yapmasi pek onemli degildir. yeter ki benzin bittiginde bunun farkinda ol ve mar$a basip hortumlari bo$altma. takviyenin ardindan en basit yontem karburatore giren benzin hortumunu cikarip benzin gelene kadar hortumdan hava cekmektir. gozunuz benzin filtresinde olsun cunku agiza dolmasi pek ho$ degildir.

enjeksiyonlularda i$ biraz daha zahmetli. depo dibinde pislik varsa benzin bittiginde enjektorleri tikama olasiligi vardir. bende tam olarak olmadi ama araba biraz tekledi. tamamen tikanabilir diyenler var. enjeksiyonlularda bitirme derim ozetle. ama bittiyse de dunyanin sonu degil. istop eder etmez kontagi kapat ve takviye yoluna git. hic zorlama.
  • eusebiodelaparma  (24.03.08 20:48:01)
derler ki depoda benzin yokken benzin pompasını çalıştırmayı denemek (marşa basmak suretile), benzin pompasına zarar verir. aslı esası böyle midir bilmiyorum. ama şunu biliyorum ki, benzini asla bitirmemek lazım.

bir kere benzinim sıfırlanmıştı, arabayı bir hafta yerinden oynatamamıştım. sonradan öğrenmiştim ki, benzini biten araba, 3-5 litre benzin doldurulunca tekrar çalışmıyormuş. bayağı doldurmak gerekiyormuş depoyu.

bir de ne var? benzini sıfırlanmış araba, gerekli yakıt ikmali yapıldıktan sonra ilk çalıştığında ilginç bir duman yayar. bu duman FAZLA ilginçse ve pis bir kokuyla birlikte geliyorsa katalitik konvertör, lambda sensörü vesaire kontrol edilmeli. yanabiliyormuş (arızalanabiliyormuş). ben yaşamadım o kadarını, bilmiyorum.
  • actionary  (25.03.08 00:57:46)