Ülke Genelinde Elektrik Tasarrufu Yapmak İçin Neler Geliyor Aklınıza ?

Soru başlıkta basit bir seyde olabilir komplikede.Örnegin ampulleri degiştirelim de olur tüm ülkedeki kabloları altın yapalımda maliyetide önemli degil fikirler lazım bir araştırma projem için.Şimdiden ilginize Teşekkürler.

  • esmer  (22.04.11 15:22:49)
tamamtamambuldum +1

bir de kişisel çevre kredisi gibi bişiler olmalı. ya da ilgili kredilerde kolaylıklar. daha yeni araştırdığım için çok net biliyorum, kendi elektriğinizi üretmek için gerekli sistemi kurmak ortalama 40 bin dolar. bunu kurmakla da iş bitmiyor tabi. bakımlar, parçalar vs vs...
fotovoltaik sistemlerden bahsediyorum bu arada. diğerlerini bilmiyorum.
  • empty space  (22.04.11 15:28:45)
ısı yalıtımı da dolaylı olarak etki eder.

  • bryan fury  (22.04.11 15:32:20)
ampulleri değiştirmek, led teknolojisini keşfetmek.

3w'la hayvan gibi aydınlanabiliyoruz aslında.
  • evvesa  (22.04.11 15:37:53)
daha çok üretim.gerisi boş..

  • hari  (22.04.11 15:48:04)
1- kaçağı engellemek
2- verimi arttırmak.
3- insanları bilinçlendirmek.

bu konu başlıkları altında incelenebilir.
1. için senin benim yapabileceğim bir şey yok, devlet politikası olmalı bu konuda.
2. emin olun sanayi verimi, senin benim düşündüğümden daha iyi düşünülüyor ve kullanılıyor. bunun dışında ev mantaloma (zorunlu oldu 3 yıl içinde tüm binalara) vs gibi şeylerde iyi reklam kampanyalarıyla duyurulmalı.

3. konu:
1- ampül tasarrufu en basit ve en cahil olunan konu.
2- televizyonların vs'nin kullanılmazken fişten çekilmesi. ab stanby konumunda elektronik aletlerin harcayacağı elektrik miktarıyla ilgili bir yasa çıkarttı ama yetmez, tvler vsler düğmesinden kapatılmalı. mümkünse düğmeli prizler alıp o düğmeden kapatarak ciddi tasarruflar yapılabilir.
3- özellikle güney bölgelerde suyu güneş enerjisiyle ısıtmalıyız. yani güneş enerjisi diğer işler için yetersiz olabilir ama çatılara kurulacak paneller ile tüm sıcak su ihtiyacı karşılanabilir.
4. a sınıfı ve üstü verimde beyaz eşyalar tercih edilmeli, hatta zorunlu tutulmalı.
5. akıllı sayaçlar kullanıp, ev işlerini tarife dilimlerine göre düzenlemek.
6. gereksizse söndür.

aklıma bu kadar geldi.
  • darknum  (23.04.11 01:59:44)