Yurtdışından Türkiye'ye arabayla gelmek?

Selams,

aşağıdaki işbu konuda bilgilerinizi-önerilerinizi rica ediyorum:

şimdi Beyrut'ta yaşıyorum ve benzin-araba için güzel ülkemdeki gibi vergiler ödenmediği için bende ayağımı yerden kesecek bir araba almayı planlıyorum iki hafta içerisinde. Arabayı kendi adıma alabiliyormuyum prosedürleri nedir bilmiyorum ama en kötü ihtimalle benim sevdiceğin (Lübnan vatandaşı) adına alacağız gibi görünüyor.

Esas konu, diyelimki bu arabayı aldık (benim veya onun adına kayıtlı olsun), bu araçla türkiye'ye nasıl gelebiliriz. Tamamen getirip buda kullanmak için değil sadece arada bir ailemi ziyaret etmek için 1-2 haftalığına (veya maksimum 1 ay) türkiyeye gelip sonra geri dönmeyi planlıyoruz. Fizibilitesi varmı bunun?

Aracın benim adıma mı olması işimizi daha kolaylaştırır veya yabancı (onun) adına kayıtlı olsa daha mı iyidir? Bir turistin türkiyeye arabasıyla girmesi ve seyehat etmesi nasıl bir prosedür gerektiriyor?

İşlemlerin hepsini girişte (sınırda) yapabiliyormuyuz ve nasıl işlemler gerekiyor, hangi belgeler ve en önemlisi de ne kadar bir ücrete mal olur toplamda bu işlem bize?

Ayrıca lübnandan gelirken suriyeden geçmek gerekiyor malum. Bu güzergahta aracıyla seyehat eden var mı? deneyimleriniz nelerdir? (Suriye'deki mevcut durumdan haberdarım, iki gün önce seyehat ettim ordan sorunsuz şimdilik).

Teşekkürler şimdiden.

valla burdan (avusturya) millet cayir cayir yazin arabasiyla türkiyeye gidiyor, 1 ay falan kalip geliyorlar, arabanin sigortasi olsun, ruhsati olsun yeter. bir giriste en fazla 3 ay mi 6 ay mi ne kaliniyordu tam bilmiyorum. onu az sonra bi arkadasi arar sorarim.

  • keseci  (21.04.11 12:23:03)
6 aydan fazla kalınamıyor.

  • xenophobe  (21.04.11 12:48:31)
@mrtksn: aslında genelde arabayı sadece beyrut-k.maraş arasında (otobüsle bile 10-11 saat sürüyor ancak) gidip gelmek dışında kullanmam sanırım ki. yani ordan buraya geleyim sonra geri gideyim yeter şimdilik ki bu sürede harcadığım yakıtın tamamını suriyeden alırım. türkiye'den gram benzin almam merak etmeyin :) Beyrutta litresi 1.7 lira şuan ki suriyede çok daha ucuz (onların parası bol sıfırlı ve karışık hesaplayamıyorum şimdi). türkiye sınırına yakın bir yerde suriyede depoyu doldurduğumda tekrar o istasyona kadar yeter bana! :)

@keseci: evet geliyorlar işte ama acaba ne kadar bir vergi, harç vs ödemek gerekiyor. ben her ay gelip gidiyorum uçakla veya otobüsle eğer çok uçuk bir ücret istenmiyorsa neden arabayla gelmiyorum diye sorucam kendime.

@xenophobe: teşekkürler 1 ay bile kalmam zaten sanırım toplamda.
  • cinematography  (21.04.11 13:51:43)
Yurtdışında ikamet ettiğinizi belirtmişsiniz. Yabancı plakalı aracı gümrüğe kaydettirmeniz için şartlardan biri bu. Diğeri de yeşil sigorta olarak bilinen uluslararası trafik sigortası olması lazım. Araç kendi adınıza değil ise araç sahibi size Türkiye konsoloslukları veya Lübnan'ın otomobil kurumları aracılığı ile aracı yurtdışında kullanabilir diye vekalet vermelidir.

Aynı araçla 1 sene içinde max 6 ay kalabilirsiniz Türkiye'de. Aynı 1 senelik dilimde sizin adınıza 1 sene içinde 6 boyunca Türkiye'de araç kayıtlı olabilir.

Bunun haricinde herhangi bir ücret vs. kesinlikle yok, rahat olun.

İyi yolculuklar.
  • cosa nostra  (21.04.11 14:24:59)