Nüfüs Cüzdanı Kontrolü

Son 10 gün içinde; bir defa yolda yürürken, 2 defa da minibüsteyken, (minibüs durdurularak kimliğim kontrol edildi, tüm otobüs ahalisinin de edildi tabii). Kontrol edilmekten kastım de polisin kimliği alıp, tc kimlik nosunu şubeye bildirip, kişinin temiz olup olmadığına bakması.. Neyse soracağım şudur ki, İstanbul'da olağan bir durum mudur bu(henüz yeni taşındım da), yoksa son zamnalarda mı arttı komtroller, arttıysa niye arttı?

(bkz: gbt)

  • sourlemonade  (08.03.08 16:39:52)
1983den beri istanbuldayim, en pis yerlerinede girip ciktim (ortalama haftada 1 tarlabasi mesela), sokaktada sabahladigim oldu, ama suana kadar istanbulda 1 kez bile kimligimi soran olmadi. hayir o degil bar girislerinde bile sormazlardi 16-17 lerimde. benim tahminim ciddi bir arama var ya da ben koca bir istisnayim.

  • theli  (08.03.08 17:49:58)
gecen gun bende haydarpasa garında gordum. ama benimkine bakmadılar. 5-6 polis kimlik kontrolu yapıyordu.

  • quadropol  (08.03.08 18:35:31)
evet son zamanlarda sıklaştı.
@theli: evet koca bir istisnasın.

  • insanimsi  (08.03.08 19:07:24)
tipine bakıyorlar genelde. hoşlarına gitmezsen çevrilirsin.

  • ozdek  (08.03.08 21:31:33)
amaç pskolojik baskı, yoksa bu sistemle zilyonda bir birini yakalarlar, ayrıca istanbul doğma büyümeyim 10 senedir araba kullanırım, ne kimlik kontrolü ne bir trafik denetimi...hatta bazen trafikte sırayla çevirip beni es geçtiklerinde moralimde bozulur, 15-16ımda cahil halde kamyon minübüs falanda kullanırdım:)

bence istisnalık değil, tipe bakyorlar, benim mübarekliğimi görünce tırsıyorlar muhtemelen.
  • alchemistt  (09.03.08 00:16:25)
Son zamanlarda benim kadıköyde gördüğüm, kadıköy meydanda ve parklarda sürekli gbt kontrolu oluyor.

  • devourthedamned  (09.03.08 09:59:45)
istanbul da gerçekten sıklaşmış durumda bu olay.toplu taşıma aracı falan dinlemeyip durdurup kimlik nosunu telefonun ucundaki kişiye söylüyorlar.halk otobüsüne binmiştim saat23 de kozyatağı nda,geldi polisler falan.sırayla her erkek kişinin kimlik nosunu telefona söyleyip geçiyorlar.benim kimliği aldı.kimlik no mu yanlış söyledi 2 rakamını.ezbere biliyorum ayıptır söylemesi.lakin bişey olmadı.öylece geçti gitti.açıkçası formaliteden bir olay.maksat gönüller hoş olsun sanki.

  • martimge  (09.03.08 12:27:25)
aynı durum bakıyköy ve çevresinde de var. sanırım istihbarat geldi ve terörist avlıyorlar diycem ama bu şekilde bulmaları zor.

  • thechosenone  (09.03.08 12:39:28)
benim de feneryolunda kimliğime bakmışlardı gece 9 da yürürken. üzerimi de aramışlardı ot var mı diye.

not: temiz yüzlü enfes de bir çocuğum, niye yapıyorlar böyle şeyler.
  • gimbal  (09.03.08 13:33:48)