Posta Gümrük.

Arkadaşlar Ebaydan yaptıgım bir alışveriş gümrüge takıldı dün.Gittim aldım ürünü ama çok adetli olursa eger sıkıntı oluyo (ürün 12 adetti) bir daha vermeyiz ithalat izni almanız lazım dendi bana.Gümrüge adet olarak takılmamak için kaç adeti geçmemek lazım bilgisi olanlar paylaşabilir mi.Bi 8 adet lafı geçti ama detaylı bilgisi olan paylaşabilirmi acaba ? Şimdiden tesekkürler.

gümrüktekilere sorsaydınız ya? oraya kadar gitmişsiniz? :)

  • ben smyrna  (15.03.11 12:26:33)
2-3ten fazla getirme...

  • groove salad  (15.03.11 12:27:51)
Benim bildigim de 100$ veya 100 euro sınırı var..aynı üründen birkaç tanegetirince satış amaçlı oldugu düşünülüyor.Ama 5 ayrı ayakkabı(örnek) hepsi aynı numara ama farklı modelse sorun olmaz kendime aldım hepsini begendim dersiniz.

  • jesabel  (15.03.11 12:30:42)
12 adeti nası vermişler size agzım acık kaldı. ben 4 tane ayakkabı icin araya bin tane tanıdık sokup aldım gümrükten aynen geri yolluyoruz bu durumlarda ugrasmıyoruz demişti adam birazda göz korkutmak icin belki de ama.

gümrükteki müşavir bana 2 tane olursa bi şey demiyoruz 3 tane olursa bazen. 3 ten fazla ise ugrasmıyoruz bile demişti. 3 ü geçirmeyin derim ben. ithalat olayına sokarlarsa altından kalkamazsınız.
  • rurouni  (15.03.11 12:38:20)
bunun herhangi bi sınırı yok. getirilen eşyanın adeti itibariyle ticari nitelik arz edermi etmezmi onun yorumu yapılır.birdahaki sefer 5 tane getirirsin başka bi memur ticari nitelik taşıyodur diye gümrüğe gidip beyanname açman gerekir diye gümrüğe sevkeder eşyanı. o zamanda eşyanı alman zorlaşır. bu memurların bişey istediğinden dolayı değil, senin getirdiğin eşyana yönelik kanunun gerekli kıldığı birtakım önlemler dolayısıyla.
birde 4 adet ayakkabı alınıyosa, bunun gümrükte takılmaması gerek, lakin takılabiliyorda işte. yorum farkı tamamen. standardı yok posta gümrüğünde adet olayının. her memur farklı yorumlayabilir malesef.
ayrıca 150 euroya kadar getirilen eşyanın vergisi yoktur. üstü vergiye tabidir.
  • electro kickerhands presents  (15.03.11 15:13:15)
buradaki mantık sizin satıcı mı yoksa kullanıcı mı olduğunuzun yorumlanması.

misal 12 adet kalem ise gümrükten geçer. 12 adet ayakkabı ise geçmez. ha ama 12 adet kalemin her biri 40 dolarlık pahalı kalemlerse gene geçmez. biraz şans işi.

geçmişte her paketinde 3000 adet malzeme bulunan bir üründen (elektronik komponent)
5 paketini. aldığım oldu. tabiki deklerasyonda 15.000 adet yazmıyordu. 5 paket yazıyordu. toplam bedelde 60$ gibiydi.

bu durumlarda biraz kargo bedeline katlanıp ürünleri parçalı halde yollatın.
  • orpheus  (15.03.11 15:14:16)