İnternet Suçu

Merhabalar
Şimdi söyle bir şey aklıma takıldı geçen, yaşadığım evde(bildiğin öğrenci evi)aynı ağ üzerinden 4 kişi internete bağlanıyoruz, diyelim aramızdan biri internet suçu işledi, misal Recep Tayyip Erdoğan'ı öldüreceğini falan yazdı bir siteye, ya da o kadar abartmayalım, internette birine küfür etti, küfür ettiği kişi de savcılığa baş vurdu, falan filan, eh ip adresinden de yerimizi tespit ettiler , bu durumda kimin suçlu olduğu nasıl tespit edilebilir? Ne bileyim benim evde olmadığım bir vakit, arkadaşım benim bilgisayarımdan yapmış olabilir bunu, yada o banyoda iken ben onun bilgisayarından yapmış olabilirim. Kabak adsl kimin üstüne ise onun başına mı patlar, yoksa hepimiz mi göte geliriz?

daha iyi bilen çıkacaktır ama benim bildiğim kadarıyla ADSL kimin üstüneyse onun başına patlar.

  • pispinti  (29.02.08 20:28:15)
bi ara telekom buna benzer bişeyler söylemişti, adsl hattınızı paylaşmayın, o hat üzerinden işlenen suç hat sahibini bağlar falan.

ticari olarak sindirme de olabilir, doğru da olabilir
  • efruz  (29.02.08 20:32:34)
mac adresleri de alinabiliyor. eger kayit edilirse (ve ki$i mac adresini sanal olarak degi$tirmediyse) direkt o makine bulunabilir.

  • sourlemonade  (29.02.08 21:17:20)