Askerlik Tecili

Bilgisayar mühendisliği okuyordum. Baktım bitmiyor, 2-3 hafta önce okulu bıraktım. Tamamen kaydımı sildirdim. Şimdi tekrardan sınava gireceğim fakat bu askerlik mevzularından tırsıyorum. Eylülde okul başlayana kadar bi alsalar, 15 ay kitleyecekler. Ben gidip tecil mi ettirmeli miyim? Yoksa hiç bulaşmayayım mı? Benim tecil hakkım var mıdır?

Kesin bilgiyi askerlik şubesinden alırım diye düşünebiliyorum ama keklik gibi teslimiyete gitmiş olmak istemiyorum. Mezun olana 1-2 yıl tecil hakkı var fakat mezun olamayan neye tabidir bilemiyorum.

Konu hakkında bilgisi olanlar, kendi veya yakınlarının başından geçmiş olanlar fikir verirse çok sevinirim, geceleri rahat uyuyabilirim. Yalnız "bence, bana kalırsa, galiba" kalıplarına karşı mesafeliyim. Başımı yakmaktan korkuyorum.

Konuyla alakalı mıdır bilmiyorum ama 85 doğumluyum.

bence, bana kalırsa, galiba ilk önce şubeyi ara hocam şubeyi ararsan onlar cevap veriyorlar.. askerlik bu belli olmaz çekip kolundan götürmezler ama işler sarpa sarar falan.. en iyisi telefonla arayıp sormak şubede alacağın cevabı telefonda da alıyorsun üstelik ters bir durum varsa tüyme imkanı doğuyor..

  • kalim  (05.03.11 00:18:15)
liseden sonra tecil yaptirmadiysaniz ve yasiniz da 29 degilse o vakit lise diplomasiyla birlikte tecil ettirebilirsiniz. pek tabii ki universiteden kaydinizin silindigine dair belge de goturmeniz gerekiyor.

tecil yapmazsaniz okul askerlik subesine bildirecegi icin bir sonraki celp doneminde cagrilabilirsiniz. risk almadan direkt gidip tecil ettirin. kolunuzdan goturme gibi bir sey mumkun degil.
  • entrapmen  (05.03.11 00:26:55)
@kalim telefon etmeyi ve babamı yollamayı düşündüm. işte orada isim soracaklar, okulun bildirip bildirmediğine bakacak. çat diye yüzüne kapamayayım telefonu. asker adamı gaza getirmeyelim şimdi.

@divit korkumdan saçı, sakalı kestirdim. efendi gibi gidip konuşmak istiyorum. almak isteseler bile 2 gün eşya toplama izni gibi bi şey varmış. biraz ona güveniyorum. 'koşulsuz bir yıl tecil hakkı'na inanıyorum. tırsıp, gitmeyip bakaya kalmak bu aralar kabuslarımın teması.

haftasonu 1-2 kişi daha git derse pazartesi sabah şubeye yol alırım.
  • gofs  (05.03.11 00:39:26)
@entrapmen yok daha önce hiç tecil yaptırmadım. lise bitti, üniversite başladı. okurken bi kere karakoldan çağırdılar. okuldaki altıncı yılım falandı. gittim, askerlik yoklaması geldi dediler. ben okuyorum, benimki tecilli falan dedim. okul kimliğini gösterdim. o zaman bi problem olmaz, yürü git evine demişlerdi. askerlikle bugüne kadar tek dirsek temasım o gündü.

  • gofs  (05.03.11 00:43:46)
okul zaten senın askerligini tecil ediyor okurken.. yani senin bu seneye kadar o okulda devam ettiginden haberdarlar..

sen okuldan kaydını sildirdigine dair belgeyle gittiginde 2 sene tecil hakkın var.. Askerlik subesine gitmekten korkma, mutlaka zaman kaybetmeden git daha yoklama bile olmamıssın anladıgım kadarıyla. Eger sallarsan gitmezsen bi sure, tatsız bi surprizle karsılasabilirsin. Merak etme tutup kolundan askere alamazlar seni gittiginde.
  • goba  (05.03.11 00:53:16)
okul yeditepe, ben balıkesir'deyim. sadece lise diplomam var elimde. sildirdiğime dair bi belge yok. lise diplomasının arkasına bi damga falan vurdular. "şu tarihte kendi isteği ile ayrıldı" minvalinde yazı var. olmadı okuldan istetirim. yeter ki en büyük problemim o olsun.

gazımı pazartesiye kadar korursam, sabah gidicem askerlik şubesine. ilgi ve bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim. hazır rahatlamışken, bi şeyler yiyip uyuyayım.
  • gofs  (05.03.11 01:05:30)
Ben sonucunu yazayım, başkaları da aynı durumda kalırsa vs..

Dün gittim. 2 tane memurla konuştum. Dediler ki; 31 Ekim'e kadar bekle. Herhangi bi okula kaydolursan öğrenci belgeni bağlı olduğun askerlik şubesine faxlarsın. Başka bi şey yapman gerekmez. Bunu yollamak için son tarih 31 ekimmiş. Eğer olur da kazanamazsan ve tecil ettirmek istersen muayene olup, askerlik şubesine gelirsin. 2 yıl yasal tecil hakkın var, onu kullanırsın. Takipsizliğimden bakaya falan kalmayayım, arada gelip almasınlar, kazara askere girmek istemiyorum diye açık açık söyledim. Yok olmaz bi şey, şimdi yapabileceğin bi şey yok falan dedi durdu ikisi de. Yoklamam gelmiş mi onu da bilmiyorum. Sistemde arıza vardı. 10 dakika bekledim, gelmedi sistem.

Sonuç olarak askere almadılar, tecil ettirmeme de gerek yok dediler. Sanırım "kesin okurum diyorsan tecil hakkını şimdi kullanma, mezun olunca bahanesiz tecil ettiremezsin" demeye çalıştılar.
  • gofs  (31.03.11 13:59:19)