ISO 9001 & ISO 22000

Öğle yemeklerini tedarik eden firmadan nefret eden bir grup insan olarak şirket yönetimine şikayetlerimizi bildirdik. İnsana çok değer veren şirketimizin bize geri dönüşü "annenizin yemeklerini hiçbir yerde bulamazsınız" oldu. Bu catering firması ile ilgili internetten bilgi toplamaya çalışırken ISO 9001 & ISO 22000 belgelerinin yakın zamanda WCS tarafından iptal edildiğini gördüm.

Aptal catering firmasının web sitesine koyup övündüğü belge yine WCS den alınmış ama belgelerin geçerlilikleri 2006 da sona ermiş. Şimdi kesin yemekhanede bu belgelerin daha güncel halleri de vardır ama kapı kilitli, gidip bakamıyorum.

Sorularıma gelince, bu WCS kalite standardı belgelerini iptal etmiş, bu adamlarda gidip başka bir sertifika kurumundan tekrar almış olabilirler mi? Şimdi ben bunu yönetime bildirip istemiyoruz bu firmanın yemeklerini diye isyan etsem sonra rezil olur muyum? Bu belgelere sahip firmaların bir listesi var mı ulaşabileceğim?

Beni biraz aydınlatabilirseniz birçok aç ve dolayısıyla sinirli insanın hayır duasını alacaksınız sevgili ekşiciler.

Selam ederim

iptal edilen belgeler için sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama iso belgesi veren çok farklı kuruluşlar var. başka birinden almış olması yine mümkün olabilir sanırım.
mesela benim bildiğim 2 kuruluş:
www.bureauveritas.com.tr
trb international (site açılmıyor şu anda)
  • sanal uyku  (24.02.11 14:21:51)
WCS belgesini uygunsuzluktan iptal etmiştir ama bu bişeyi değiştirmez. başka bir yerden rahatlıkla tekrar alır belgesini. denetimlerde de parasını ödediği sürece sorun çıkmaz. yanı işini layığı ile yapan firma az.

ha siz yönetime diyin yine bakın bunların zamanında belgeleri iptal edilmiş diye ama öncesinde yemekhaneye girdiğinizde yeni sertifikaları hangi firmadan alınmış ve geçerlilik süresi ne ona da bakın öyle konuşun.
  • zenc  (24.02.11 14:40:19)
merdiven altı yemekhane firmalarının dahil iso 9001 alabildiği bir ortamda o belgelerin neyi ispatlamasını bekliyorsunuz ki? şikayet edilen konu nedir bir de? ben sardunyadan hizmet aldım zamanında şantiye için ona rağmen beğenmeyen vardı. yöneticileriniz deneyimli herhalde çünkü yemek işinde herkesi memnun edemezsiniz. annenizin yemeği ya da restoran yemeği gibi de olmaz haliyle. ama yemek gramajı, kalitesi vs çok kötüyse ve yenmiyorsa şikayet edebilirsiniz. şirketiniz bir süre sonra ya sizi kovar ya onları.

  • ozdek  (24.02.11 14:59:29)
yönetmeliğinizde yemek veren firma için koyulmuş bir kalite standartı varsa bunu
Türk Akreditasyon Kurumu tarafından onaylı bir kalite sistem belgesi olarak revize ettirebilirsiniz. merdiven altı standart kuruluşları da kalite sertifikası verebiliyor. en azından bunun önüne geçmiş olursunuz.
daha sonra yemekle ilgili şikayetlerini geri bildirim olarak hizmeti satınaldığınız yere bildirirsiniz. dikkate alınmazsa kalite belgesini veren kuruluşa müşteri şikayetleri dikkate-kayıda alınmıyor diye bildirirsiniz.
  • yimirta  (24.02.11 16:04:52)