evde bakteri üretmek

kardeşimin ödevi için gerekli.nasıl yapılabilir ??

tanıdığınız üniversite öğrencileri varsa onlardan rica edebilirsiniz.
buzdolaplarından eksik etmezler onlar bakterileri.

  • ronartest  (18.02.11 22:16:21)
ortalıga meyve kabugu fln at, nemli pamuk fln bırak oraya buraya gibi gibi.

  • bryan fury  (18.02.11 22:18:00)
bakteri her yerde bir besin koyman yeterli, güzel gözüksün dersen,

tr.wikipedia.org

mısır çarşında bulmuşlar, aktarlara sorun.
  • ilkdefa  (18.02.11 22:19:47)
kolay.

bi kavonoza yarısına kadar ılık içme suyu doldurun. içine besin amaçlı olarak 2-3 kesme şeker atın. sonra bir miktar ilaçsız toprak atın bir iki çay kaşığı yeterlidir. bu karışımı soğuk olmayan çokda sıcak olmayan bir yerde güneş ışığından uzakta bekletin.
evde kalorifer varsa onun yanında çok ısınmayacak bi uzaklık ideal olur. üzerini havlu gibi bişeyle örterseniz güneş ışığı almaz. bu işlemle 3-4 günde çok ilginç bakterileriniz olabilir.

2. yöntem eski bakımsız bir akvaryum bulun bu akvaryumdan bir miktar su çekin büyük ihtimalle bol miktarda bakteri olacaktır.

3. yöntem yakınlarda göl yada büyük su birikintisi varsa oradanda su alabilirsiniz.

4. yöntem marketden hazır kuru maya satın alın.gene bi kavanozda ılık şekerli su karışımı oluşturun içine bir çay kaşığı kuru maya atın. iyice çalkalayın birinci tarifteki gibi 1 gün falan bekletin.
  • orpheus  (18.02.11 22:40:22 ~ 22:42:17)
gözle görülebilecek boyutta bakteri kolonisini nasıl elde edersiniz bilmiyorum. arkadaşların belirttiği yöntemler daha çok elde bir avuç küf mantarı ile sonuçlanır.

yaş maya alın marketten. maya bakterisidir kendisi.

bunun dışında gözle görülebilecek boyutta saf bakteri kolonisi elde etmeniz mümkün değil.

edit: özür diliyorum verdiğim yanlış bilgidir. maya türleri de mantardır bakteri değil.
  • cro magnon  (18.02.11 22:46:07 ~ 22:51:01)
sanırım gözle görülebilir olması şart değil. mikroskop ile incelenebilir.

az önce akvaryum deneyini yaptım. az da olsa kımıl kımıl baktericikler suda yüzüzüyordu.
  • orpheus  (18.02.11 23:05:26)
hazırını buldum, al buradan bak ozamansa.
biyologlar.com

  • ForzAras  (19.02.11 12:36:05)
gözle görülür bir bakteri kolonisi oluştumak istiyorsanız biraz dertli olabilir ama.
25 lik süzme kagıdı.(bakteri testi için olanlarından derseniz verirler)
1 tane petri kabı.
besi maddesi.

filtre kagıdına suya batırıp komple ıslatıp
petri kabına koyun üzerine az miktarda besi maddesi ekleyip 72 saat buz dolabında bekletin.
coliform elde edebilirsiniz bu şekilde
gerekli malzemeleri kimya malzemeleri satan yerlerde temin edebilirsiniz bu kadar miktarlar için sizden taş çatlasın 5 lira para alırlar.

diger türlü yapacaklarınız muhtemelen bir çeşit mantar kolonisi oluşturur.
  • exodia  (19.02.11 17:26:13)