NAS (qnap vs synology) fight! - caps'li!

elimizde 2 adet birbirine yakin nas var ve bunlardan birisinin alinmasi dusunuluyor.

qnap ts219p+ ve synology ds211+

asagidaki linklere bakarsaniz teknik olarak birbirlerine yakin olduklarini gorebilirsiniz. fiyat olarak da cok yakinlar namussuzlar. sorun da burada zaten, hangisini almaliyiz? qnap vs synology? tecrubeler, pismanliklar?

qnap:
www.qnap.com

synology
www.synology.com

sizin aklinizda su asagidaki sartlari tasiyan baska modeller varsa onlar da degerlendirilir.

- uzerine rahatca linux kurup biziklayabilelim. ama biziklarken de elimize almayalim, sonra kolayca geri donebilelim orijinal haline.
- cok sesli, gurultulu olmasin. cocuk falan yok ama ben varim, uyumak istiyorum ve cihazin cok sesli olmamasi gerek.
- cok da yakmasin namussuz.

Ben kendim yaptım nas cihazımı, fiyatı 550 tl gibi bişiy tuttu. Teknik ve donanım özellikleri açısından 3000 tl fiyatlı qnap ürününe kafa tutar üstelik.

Qnap kullandım ben çok güzel bir üründü. Hiçbir sorun yaşamadım, sadece 1-2 kere apache ve mysql server patlamıştı ve veritabanındaki bilgiler uçmuştu, neden kaynaklandı kontrol etme imkanım olmadı ama..
  • burka  (08.02.11 16:26:09)
diskler dahil degil sanirim 550 tlye? bahsettigim urunleri 700tl civari alabiliyorum - diskler haric. deger mi 150tl icin kendimiz yapmaya?

  • fdegir  (08.02.11 16:33:04)
Bu konfigürasyonlar her zaman daha iyi olacaktırlar. Stabilitesi için sürekli test ediliyorlar. Yazılımları daha özel ve profesyonel.

Ayrıca nas server yapmak öyle sanıldığı kadar basit bir iş değil. 1 aydır nas server yapmaya çalışıyorum ve freenas, naslite vs... kullanmadığım sistem kalmadı ama sürekli sorun yaşıyorum. "Keşke bu tür bir şey alsaymışız" diye düşünmedim değil kaç defa.
  • ataturkiye  (08.02.11 16:50:24)
Bu ürünlerin cazip yanı aldığın anda gayet güzel çalışmaya başlıyorlar, sorun da çıkarmıyorlar zaten ancak fiyatları oldukça yüksek. Qnap freenas kullanıyor ve aslında ödediğiniz para da onların donanımları daha profesyonel, tek fark bu bence.

Ben topladığım kasanın donanımlarını yaziyim :
1 adet htpc kasa, power supply ile birlikte geldi (350 Watt)
1 adet mini itx anakart intel atom işlemci 1.66 ghz, 1 gigabit ethernet kart vb
1 gb ddr2 ram, markayı unuttum

edit : freenas kurdum
1 320 gb wd cavier blue

sanırım bunlardı tümü
  • burka  (08.02.11 17:18:08 ~ 17:18:20)
bunları ne için kullanıyorsunuz kullanacaksınız ? yapan arkadaşlara da sorumdur.

ben dandik bir alet alıp torrent için kullanmıştım da şu küçük olanlardan. sonra htpc işi geldi aklıma üstüne windows server 2008 r2 atıp bişeyler yapmak fln.(lan bu boş adam nerden geldi demeyin lütfen)
  • saiko  (08.02.11 17:57:39)
@saiko: evde birsuru dandik external hard disk var. birinci amac onlardan kurtulmak, tum fotolari vs buna atmak. uzaktan bunlara erisebilmek vs. dropbox falan da var beles ama tabii filmler mp3ler falan orada problem olabilir.

depolamadan ziyade daha ozel olarak uzerine linux kurmak, birseylerle ugrasmak amac. cogunda apache/mysql/php vs de var, onlarla da birseyler yapmak. kisacasi server olarak kullanmak amacindayim.

streaming falan ise 3. sebep olabilir.
  • fdegir  (08.02.11 18:03:36)
güzel aletler aslında ya olması gerektiği gibi aletler, yaptığı iş de bi sürü ıvır zıvırdan kurtarmak olunca insanı daha da güzelleşiyor.

ben de bi bakayım bakayım htpc fansız olarak nereye kadar zorlanabiliyor.
  • saiko  (08.02.11 18:09:58)
Qnap'ların fonksiyon aralığı çok çok geniş, her işi görüyor aletler. Bi de Türkçesi de çıkıyo yakında. Kullanıyorum, tavsiye ederim. Ha bi de Synologyninkiler fonksiyonlar için ayrıca lisans falan istiyo, atıyorum ip kamera bağlicaksın oturup ona da para veriyosun, pek hoş olmuyo bu.

Ek HTPC yapma olayı da biraz zaman ve masraf istiyo, bunlardaki özellikleri teker teker kazandırana kadar ay harcarsın herhalde. Bi de ne bilim bi Qnap'taki gibi her şeyin yerli yerinde olduğu bir kontrol panelin olmayacak, paso uğraşman gerekecek, vs.
  • roket adam  (08.02.11 22:19:29)
@roket adam

Qnap freenas işletim sistemi kullanıyor. Çok gelişmiş olan tüm özelliklerini bu opensource nas işletim sisteminden alıyor. Kendin kurmak istersen ilk başlarda gözün korkabilir kabul ediyorum ancak bir kere kurulduğunda qnap ile arada hiçbir fark olmayacak.
  • burka  (08.02.11 23:14:39)
Hayır hayır, yanlış bilgi almışsın. Qnap'lar üreticinin kendi geliştirdiği bir Linux dağıtımı kullanıyor, Freenas değil. Freenas'tan bir hayli farklı hatta alakası yok.

  • roket adam  (09.02.11 05:09:59)
Doğru evet, Qnap freenas kullanmıyor ancak onu geliştiriyormuş. Aradaki farka baktım, qnap daha kullanışlı bir işletim sistemi kullanıyor ama ben freenas'ı da oldukça beğendim.

  • burka  (10.02.11 10:44:47)