Çok Fenayım Alerji mi bu ne ?

Şimdi bende çok garip şişlikler oluyor. Zaten depresyonumu atlatmaya çalışıyorum. 1.5 senedir doktor kontrolünde veniba diye bi antidepresan kullanıyorum. Depresyonum düzeldi gibi. ilacın dozajını düşürdük. Ama sıkıntılarım var, işlerin yolunda gitmemesi ve para sıkıntısı günlerimin düzensiz olmasından ötürü. Bir de aile problemleri eklenince çok daralıyorum.
2 ay önce bir gün dilim şişti. O kadar çok şişti ki nefes almakta zorlandım, ağzımdan dışarı taşıyordu. Acile gittim ine yaptılar indi. Bir de alerji hapı verdiler. Gıda alerjisi havadan bulaşan alerji olabilir dediler. Paslı bir ortamda bulunduğum için olabilir dedim önemsemedim fazla. normalde olmazdı bende böyle bir şeyler. Sonra bir gün gözüm şişti. arpacık çıkıyo zannettim ama çevresi de şişti göz kapağım kapandı. yine acile gittim, göz hastanesine yönlenrirdiler. Orada da aynı şeyler oldu. ine ve alerji hapı yazdılar. gıda alerjisi olabilir dendi. Sonra ayağımın altı, elim şişti. Şişeceğini anlayınca Alerji hapı aldım indi. Bir labaratuarda alerji testi yaptırdım hiçbirşey çıkmadı. Ama zaten bütn herşeye bakamıyorlardı. Yurtdışına gideceğim için zamansızlıktan uzman doktora vaktinde görünemedim. 1 ay boyunca da Almanya'daydım. Orda gözüm tekrar şişti, ayağım şişti dudağım şişecek gibi oldu. Alerji hapı alınca iniyordu.
3 gün önce alt dudağım öyle bir şişti ki canavara dönüştüm. gece uyurken olmuş. Uykumdan uyandım. Hemen acile gittim tabii. (taksim ilkyardım) 2 tane ine yaptılar. inmedi şişmeye devam etti. Normalde hemen iniyodu ineden sonra. İnmeyince beni çapa tıp fakültesine yönlendirdiler. Oranın aciline gidin, bizim uzmanlık alanımıza girmiyor anlayamıyoruz dediler. Hemen taksiye binip gittim. Sabah 6 gibiydi. orada da ine yaptılar. Yine alerjik bir reaksiyon dediler. inmedi. tekrar ine. yine inmedi. sabah 8 de alerji bölümüne yazı yazdılar randevusuz muayneye gittim. dudağım patlayacak gibiydi sanki. Konuşamıyordum, su bile içemiyordum. Doktor 3 tane ilaç verdi. Biri kortizon hapı 2 tanesi alerji hapı. Bu ilaçları alırsam eğer günde 6 tane hap içmiş olucaktım. bir de lansor verdi tabii mideme dokunmasın diye. Ben ki ilaç kullanmayı hiç sevmem :(
Bu kortizon hapını 5 gün kullanacakmışım. diğerlerini ise 1 ay. Sonra 1 ay sonra çapa tıp fakültesinde kontrole gelip tahlil neyin yaptıracakmışım.
dudağım hafiften inmeye başladı. eve gelip ilaçlarımı istemeyerek alıp uyudum. Uyandığımda yemek yiyiebiliyor, konuşabiliyordum.
şimdi 3. gün. dudağım indi. ama sol yanağımda şişlik var biraz:/ avusturya sen jorj hastanesinin cildiye bölümüne gittim bu sabah. bir de başka bi doktora sorayım dedim. Fotoğrafımı çekmiştim onu gösterdim. Noluyo böyle diye. O da alerji dedi ama ruhsal bir sıkıntın var mı diye sordu. Var dedim. Çok sıkıntılı bir dönemdeyim uzun bir zamandır. Kullandığım antidepresanın içeriğine baktı. Çapa tıp fak. doktorun verdiği ilaçlara baktı. Sen bunları hiç kullanma dedi. Ben şimdi sana bir ine vericem. Bu bir seferlik, bunu yaptıracaksın bir de hapın var bunu da akşamları al 1 ay boyunca dedi. o hap da atarax. Bunları boşver hiç kullanma dedi. Ben de zaten kullanmak istemiyordum. Gelişmeleri izle dedi. Sonra bi alerji kliniğine git dedi. onun verdiği ineyi oldum. Zaten diğer hapları kullanmak beni çok geriyordu. Ama bu atarax alerji için değil sanırım. benim alerjim mi var, sıkıntıdan mı? kime inanıp ne yapsam?
Ben zaten ÇapaTıp Fak. 1 marta randevu almıştım.
Ne yapmalıyım, bir doktor, bir tıp öğrencisi varsa bana fikir verebilir mi? bana noluyo?
Öyle bir yerim şişince engelleniyorum, dışarı çıkıp bişey yapamıyorum:/:/

almanya'da değilim şimdi. İstanbul'dayım. Almanya'da turist vizesiyle bulunuyordum. doktora gidemedim ki, param yoktu. Muayne parası bile ödemek güçtü.
çok gerildim artık çook.
İşte acile gidince geçici bir çözüm buluyorlar. evet evet, hiç sormuyorlar başka bir ilaç kullanıyor musun? diye.. ben soruyorum onlara "bu ne için? bu ilacın içinde ne var? diye..zorlanarak cevap veriyorlar zaten yarım ağızla. açıklayıcı tatmin edici bir yanıt alamadım malesef.
:/
  • arpa  (29.01.11 13:38:23)
ben atarax'ın alerjiye de kullanıldığını biliyorum. anksiyolitik ve antihistaminik deniliyor. hata olmasın diye google'dan prospektüsünü inceledim, bakın:

"Psikonörozlara bağlı anksiyete ve gerginliğin semptomatik tedavisinde ve anksiyetenin ortaya çıktığı organik hastalıklarda yardımcı tedavi olarak kullanılır. Kronik ürtiker, atopik ve kontakt dermatozlar gibi allerjik durumlara bağlı pruritler ve histaminle oluşan pruritlerin tedavisinde yararlıdır."

madem ikinci tedavi içinize sindi, onu deneyin. olmazsa çapa'ya başka zaman randevu alırsınız.

antidepresan kullandığım sıralarda bende de farklı şekilde alerjik durum olmuştu. ilaçları bir süre kullandım, ilaç torbasıyla gezmekten fenalık gelince, hem alerji ilaçlarını, hem de antidepresanları bir süre sonra bıraktım. daha sonra sorunum olmadı. şişme şeklinde ise bir arkadaşımda olmuştu, bir daha tekrar etmedi. tabii size benim yaptığımı yapın demiyorum.

geçmiş olsun.
  • tedirginlik hucresi  (29.01.11 14:06:56)
Öykünüz "anjioödem" olarak adlandırılan bir allerjik reaksiyon tipine benzerlik gösteriyor, ki bu reaksiyonlar genellikle ilaç kaynaklıdır. İlaç dışında ise birtakım genetik, nedeni bilinmeyen şekilde görünebilmektedir. Ben iyi bir allerji uzmanına başvurmanızı tavsiye ederim bir an önce, çünkü solunum yolunuz tıkandığı takdirde olacakların geri dönüşü olmayabilir. İsim önerin derseniz Çapa'daki allerji hocalarımızın isimlerini size verebilirim.

Geçmiş olsun, lütfen ihmal etmeyin ve "allerji" uzmanlarına görünmeye çalışın.
  • bu bir kullanici adidir  (29.01.11 14:09:49)
Ben de araştırdım, atarax antihistaminikmiş. Yani alerji için kullanılıyormuş. o içime sindi bir nebze. 2. tedavi şeklini uygulayıp randevu aldığım tarihtte Çapa'ya alerji bölümüne gitmeyi düşünüyorum :/
Oradaki hocaların hepsi de aynıdır heralde diye tahmin ediyorum bilemedim ki :/
Dudağım indi yüzüm de iner demi zamanla? bi şok yaşayıp da böyle kalmamıştır demi?
  • arpa  (29.01.11 14:29:43)
İkinci tedavi şeklinden kastettiğiniz cildiye uzmanının verdiği tedavi olsa gerek. Allerji polikliniği ile cildiye polikliniğinin önerdiği tedavilerden birini seçme konusu size kalmış. Henüz öğrenci olduğumdan ve genel durumunuzu bilmediğimdem, sizi görmediğimden dolayı size herhangi bir öneride bulunmam doğru olmaz.

Bu işin ciddiyetini tekrar hatırlatmak isterim, soluk yolunuz tıkandığı takdirde hayatınız tehlikeye girer.

Şişliklerin ise zamanla çözülmesi beklenir.
  • bu bir kullanici adidir  (29.01.11 14:43:30)
kortizon hapı kullanmak istemiyorum ben :(
moralim çok bozuluyo .

  • arpa  (06.02.11 18:58:00)