satranç oyuncuları bi bakın hele

naber??oyunu pek bilmem ama aynen resimlerdeki gibi oynadım windowsun satrancında piyon yan yiyor hatalı demi ? 5-6 kez ctrl-z yaptım aynı hamleyi tekrarladım hep aynı şeyi yaptı

Piyon sadece bir ilerideki çapraz kareleri yiyebilir. Birinci resim doğru gibi. Siyah piyon çapraz ilerleyerek beyaz piyonu yemiş.

  • nbfef  (24.01.11 23:14:54)
sadece başlama noktasından hareket etmesine özel şöyle bişey var. piyonu sadece ilk defa yerinden oynatırken iki kare ileri oynayabiliyorsun. bunun dışında hep tek kare ileri gider ve çapraz yer. ve burda da beyaz iki kare ileri gitmiş olmasına rağmen bir önceki karedeymiş gibi yiyebilir siyah onu. hata yok yani.

  • tepedeki psychedelic adam  (24.01.11 23:15:45 ~ 23:16:44)
beyaz piyonunu iki ileri çıkarsa yanında siyah gelmişse siyah hemen yanındaki beyazı yiyebilir.bu satrançta özel bir hamledir.siyahın yemesi doğru.

  • uykulu_fb  (24.01.11 23:18:04)
2. adıma bakın önce sonra 3. adıma resimlerin sırası doğru değil.yan yiyip yediği yerin önüne geliyor

@uykulu_fb böyle bişey varmı yahuu çok teşekkürler :)
  • srkn9191  (24.01.11 23:19:14 ~ 23:20:14)
evet bi kere bu konu hakkında tartışma çıkmıştı masada, arkadaş özel durumlarda yanından geçerek yiyebildiğini söylemişti piyonun, ben de olmaz öyle şey demiştim, galiba oluyomuş hakikatten, yalnız biri anlatsın yauv nasıl oluyo bu iş...

  • ruhibirbanyo  (24.01.11 23:20:59)
satranç ta gecerken alma denir bu duruma.5.satıra gelmıs pıyon ve karsısında hıc oynamamıs bır pıyon olmalı.ve hıc oynamamıs pıyon onun yanına gelırse 5.satırdakı pıyon sanki capraz yemıs gıbı hamlesını yapıp rakip taşı yer buna gecerken alma denir.sadece piyonlarda ve 5.satırda olan özel durumdur.

  • salomentol  (24.01.11 23:31:56)
  • voiceofthesoul  (24.01.11 23:32:02)
videolu anlatım

www.uzmantv.com
  • uykulu_fb  (24.01.11 23:34:37)