Çin'in olayı ne?

hacı yıllardır Çin köpek gibi çalışıyor, dünyanın en büyük pazarı olacak dendi, oldu falan da. eee? Amacı ne bu Çin'in? var mı bir gelişme? çok çalışıp nükleer silah doldurup hepimizin ağzına sıçacak olsa tamam da, hayat standartlarında bir gelişme yok gibi sanki. Özet geçiverin bi, takıldı kafama.

1 trilyon amerikan doları rezervi yeterli mi?hatta bunu amerika her artislik yaptığında satarım haa diye tehdit edip amerikayı göt üstü oturtmak?

  • layer26  (11.01.11 23:56:56)
Oluyor zaten. Adamlar bunu göstererek bütün ilişkilerini mi sarssın? Her büyük ülke gibi bir yandan Nükleer silahlanmanın önüne geçen anlaşmalara imza atarken diğer yandan nükleer silahlanma da olacağınca gücüyle çalışıyor.

3-5 yılda kalkınacak bir ülke değil Çin. İnanılmaz ucuz işgücü ve devasa bir nüfus var. Neyi gelişsin adamların? Onlarda da biz de olduğu gibi zenginler daha çok zenginleşirken tek tek global piyasaya oligarklarını sunarken geri kalan insanları fakirleşiyor.
  • croswell  (11.01.11 23:59:17)
@layer26
dolar rezervi amerikanın son emisyonundan sonra çin'e olan dış borcuna mukabil çin'in, doların değerinin yerlerde sürünüp alacağının değersizleşmemesi için yaptığı bir önlem.alacağını riske atmamak için yapmak zorunda kaldı gibi bir şey yani.malum devletlerin dış borçlanma yapması arkadaştan borç almaya pek benzemiyor.borçlu olan zorda değil daha çok hakim konumda da olabiliyor bu örnekte olduğu gibi.o rezervin çinde ya da başka birinde olması bir şey değiştirmez.dışarıda olması her türlü değer kazandırır dolara.

  • aşksız prens  (12.01.11 01:51:21)
şimdi çin'in olayı öyle burda bizim anlatmamızla anlaşılcak gibi değil pek ama yine de bir özet geçeyim. çin son yıllarda ortalama %10 gibi bir büyüme rakamı yakaladı, nüfusu da çok hızlı artıyor tabii. ihracata dayalı bir ekonomi, ucuz iş gücü ve yuan sayesinde yıllardır Dünya'nın ihracat lideri konumunda. işgücü eskiden çok daha ucuzdu artık yavaş yavaş pahalılanmaya başladı, yine de avrupa abd gibi ülkelere göre çok düşük ama hindistan gibi bir tehlike de var. sonuçta adamların gelirleri falan arttı ama parayı bulunca ya tasarruf ediyorlar ya da daha fazla pirinç yiyorlar. sonuçta hayat standartlarını fazla değiştirmiyorlar. özetin özeti bu sayılır :)

  • guro1907  (12.01.11 19:27:10)
negatif dışsallık olarak düşünebilirsin ayrıca.yani kendisi yükselmese de ihracat ile giriş yaptığı ülke piyasasını çok rahat bozabiliyor.buna önlem olarak 'üretiminde kurşun kullanıyorsun bu zararlıdır' gibi kisveler altında dünya çapında ambargolar uygulanmaya çalışılıyor.

  • aşksız prens  (13.01.11 07:18:56)