J.r.r Tolkien Kitapları

Arkada$lar;

J.r.r Tolkien'in yarattığı efsanevi dünyaya katılmaya karar verdim. Ama kitapları hangi sırayla okursam daha etkili olur. Bildiğim kadarıyla Hobbit Yüzüklerin Efendisi kitabından bir önceki dönemi anlatıyor. Daha öncesi de var mı?

Aydınlatın beni kitap böcükleri...

simarillion - orta dünyanın yaratılışının anlatıldığı ve içinde geçmişe dair bilgilendirici hikayeler barındır.

hobbit - 13 cüceyle beraber bilbo baggins in güç yüzüğünü ele geçirdiği macerayı konu alır

yüzüklerin efendisi
-yüzük kardeşliği
-iki kule
-kralın dönüşü

kronolojik olarak böyle sıralansa da okuma sırasının bence pek önemi yok
  • freebird5406  (03.01.11 21:24:18)
  • yons  (03.01.11 21:45:11)
direkt orta dünyaya gireyim diyorsan yüzüklerin efendisi ile başla. sonra hobbit, sonra eğer derinlerine inmek istersen de silmarillion.
ama masallar veya roverandom ile başlardım ben olsaydım.

  • alyans  (03.01.11 21:47:39)
okuduğum sırayı yazıyorum: hobbit, yüzüklerin efendisi 123, silmarillion, ve güç yüzükleri. herkese de bu sırayla okumasını tavsiye ediyorum. zaten ebnce yüzüklerin efendisini okumamış bir insan zor bitirir silmarillion u. yüzükelrin efendisinin çoook ama çoook öncesini orta dünyanın hatta daha eskisinin tarihini anlatıyor ama yüzüklerin efendisi şart bence.

  • cedric tweedledee  (03.01.11 21:55:03)
öncelikli olarak hobbit'ten başlamanı öneririm. sonrası yüzüklerin efendisi. silmarillion wishes'in de dediği gibi epey bi karışıktır. direk ondan başlayım dersen çok çabuk sıkılabilirsin.

  • kumlupara  (03.01.11 22:21:42)
Biraz geç oldu; ama sorucam.

Filmleri izledik. Kitaplardaki heyecan kaybolmadı mı okumayanlar için? Nedir bunun etkileşimi?
  • lol  (03.01.11 22:43:00 ~ 22:43:40)
filmler kitabın binde biri filan. öyle diyim.

  • darknum  (03.01.11 23:39:54)
filmler benim daşşağımı yesin bende öyle diyim. vallahi insanları bilmiyorum ama kitabı okuduktan sorna filmler gerçekten hayal kırıklığı.

  • cedric tweedledee  (04.01.11 01:11:58)