muhabbet kuşları

muhabbet kuşu besleyenler / daha önce beslemiş olanlar. bu kuşlar ne zaman alışıyor ele ele avuca gelmeye başlıyor? kafesinde de fazla tutmuyorum akşamları götürüyorum kafesine ama yine de parmak, el, kol, ayak, v.s. götürünce geri çekiliyor? bunun bi zamanı var mı? ben bu kuşu 10 gündür besliyorum ve sanırım 1-2 aylık kendisi. kafesini benimsedi. onunla ilgili sorun yok ama hayvan beni benimsemedi. acaba 10 gün bu yavru kuşun alışması için kısa bi' zaman dilimi mi? aydınlatın beni lütfen.

özet : bi kuş var pampa, çok yabani ne zaman alışır.

5 yıl öncesinden hatırladığım kadarıyla 10 günde alışması biraz zor. çok yabani diye kendin söylüyosun. kafesinde tutmamaya devam et evin içinde uçsun gezsin masadaki ekmek kırıntıları yesin. siz de ilgilenin avcunuza alın konuşun. zamanla eve girdiğinizde omzunuza konar merak etmeyin. yakında alışır.

  • elorelia  (29.12.10 15:40:07)
farklı bi' karaktere sahip. yatarsam üstüme geliyor. oturursam edersem benimle hiç ilgilenmiyor. ele aldığında zaten cikk cik cikk bağırıyor. kafesinde dururken parmağımı uzatıyrodum kaçıyordu 2 gündür gelmeye başladı ama parmağımı ayağına kadar götürürsem geliyor. sanırım bi' güven sorunumuz var.

  • mevrin  (29.12.10 15:43:11)
:) çok sıkı olmamak kaydıyla giysinizin içine sokabilirsiniz çok sapıkça görünüyor biliyorum ama benim kuşlarım çok severdi.

  • elorelia  (29.12.10 15:45:41)
tırnakları batıyor. :) 140 m2 ev içinde her yer açık her yerde gezebilir ama baykuş gibi kafesinin üstünde oturuyor. arada bir pike yapıyor yine oraya gidiyor. ballı mallı bı kraker aldım ondan sonra değişti böyle o mu yaptı acaba.

  • mevrin  (29.12.10 15:53:44)
biraz gaddarca gelebilir ama, hayvanı biraz aç bırakın, sonra avcunuza yem koyun ve elinizi hayvana uzatın. hayvan yem yerlen elinizi hareket ettirmemeye özen gösterin. avcunuzu falan kapatmaya kalkmayın. bu şekilde hayvan elinize gelince bişey olmayacağını anlıyor. tüm muhabbet kuşlarımı bu şekilde ele gelmeye alıştırmıştım.
not: hayvanı aç bırakmaktan kastım tüm gün hayvanın yem yemesini engelleyin değil, normalde ne kadar sıklıkla yem yiyorsa bu süreden biraz daha uzun aç bırakmanız.

  • jackfolley  (29.12.10 15:54:20)
krakerin bi etkisi olduğunu sanmıyorum. nasıl size alışmakta zorlanıyosa evinize alışmakta da zorlanıyodur.

  • elorelia  (29.12.10 15:57:45)
@jackfolley evet duydum ben bunu deneyecektim aldım kafesten yemliğini ama dayanamadım yine yerine koydum. bu yukarıda asılı olan kraker'ide kaldırmak lazım mı? bi' kere yapmak yeter mi? alışır mı?

  • mevrin  (29.12.10 16:00:18 ~ 16:01:11)
@elorelia

teşekkürler açlıkla terbiye edeceğiz demek.
  • mevrin  (29.12.10 16:03:35)
tırnaklarını kesebilirsiniz. ama fazla derinden kesmeyin kanayabilir. en güzeli zımpara kağıdı şeklindeki tünekler. Ayrıca kafesinde ayna varsa kaldırın. kafesin üstüne bir örtü örtün biraz kalsın öyle kendi kendine. evden çıkarken yalnız kalacaksa hayvan ufak bir radyoyu açık bırakın konuşmasına yardımcı olur. aklıma gelenler bunlar

  • mr fusion  (29.12.10 18:26:04)
@mr fusion

teşekkürler. evet müzik çalınca ve tv izlediğimde konuşuyormuş gibi yapıyor ses olmadığı zaman ondan da ses çıkmıyor. bi' de ayna al demişti konuşması için bi' kaç kişi demek almamam lazım?
  • mevrin  (29.12.10 18:30:13)
hayvanın güven geliştirmesi zaman alacaktır. benim kuşum 2.5 hafta sonra parmak uzattığımda sadece tek ayağını koyuyordu, tamamen üstüne çıkması 1 ayı buldu. bir de kafesi şu anda onun evde güvende hissettiği tek yer, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla farklı odaya götürüyorsunuz, yapmayın. her zaman kafesini görebileceği bir yerde, yani aynı odada olsun. kafesi de aynı odada tutmaya özen gösterin, mümkünse tek bir yerde sabit kalsın hep. kafesin yeri değiştiğinde huzursuz oluyorlar.

en önemlisi sürekli ilgi istiyor, el kadar hayvan ama evde kim çok ilgi gösteriyorsa ona yanaşıyor. ilgilenmeyince küsüyor.
  • boo ya moon  (29.12.10 23:16:08)