müşteri sadakati raporlama

ekşi duyurunun sevgili istatistikçileri, raporlama dehaları bir sorum var.

şimdi elimizde ekteki gibi veriler var.

docs.google.com

her satırda bir müşteri ve sütunlarda ise aylar var. kırmızı ile işaretli olan hücreler ise müşterinin bizden alışveriş yaptığı tarihler.

şimdi ben bu verilerden bir rapor hazırlıyorum. bir şeyler çıkardım ama sizce neler eklenebilir, bu veriler ile neler hesaplanabilir nasıl gösterilebilir. tüm fikirlere açığım.

Sen neler çıkardın?
Akla ilk gelen aylar kıyaslaması oluyor. Hangi aylarda yoğunluk olmuş ve bu yoğunluğun sebebi hangi müşteri gibi çıkarımlar.

  • euryale  (29.12.10 14:51:40)
toplam 41 aylık veri var. bu aylar içerisinde sadece 1 kez işlem yapan müşterileri 2-5 5-10 ... kez işlem yapan müşteriler gibi sıraladım.

ayrıca müşteriler kaç ay kesintisiz işlem yapmış onu hesapladım. yani aralıksız 5 ay işlem yapan 100 müşteri aralıksız 20 ay yapan 36 müşteri gibi...
  • mahallenindelisi  (29.12.10 15:01:38)