Karın Seğirmesi / Omuz Ağrısı

biliyorum ki doktora görünmeliyim ancak sosyal güvencem yok. tıp öğrencisi ve/veya doktor ya da böyle bir rahatsızlığı kendisi ya da yakınları yaşamış kimseler vardır belki düşüncesiyle yazıyorum.

(önbilgi)
32 yaşındayım.
etyemezim
erkeğim
sigara kullanıyorum (kaçak United marka hiç önermem denemeseniz de olur)
ağırlıklı olarak karbonhidrat tüketiyorum
bir ay öncesine dek q10 diye bir vitamin kullanıyordum.
aşırı göbeğim var.
kahve tüketimim çok fazla.
oturarak uyuyorum.

(saçma gelebilir ama durumu mümkün olduğunca açıklamak derdindeyim.)

sadede ya da soruya gelirsem.

son 3 gündür karnımın sol üst tarafında (kaburgaların son ikisi civarında ve altında) bir karış kadar bölgede seğirme ve ağrı var. öksürürken sanki batma oluyor. o ağrı başladığından bu yana sol omzumda etli(kaslı?) bölgede de bir ağrı var ve oturuşuma da etki ediyor. (uzanma şansım "0" (sıfır) ) bugün dikloron jel diye bir ilaç buldum onu sürünce semptom azaldı gibi (sızı var seğirme yok omuz ağrısı hafif de olsa azaldı.)

bu ne olabilir? çok korkmam normal mi?

Teşekkürler

bu karın seğirmesi dediğiniz bana da olmuştu. yalnız ben bağırsağıma kramp giriyor sanıyordum. fazla, iki büklüm oturmadan olduğunu düşünüyordum fakat doktor stres tanısı koydu. ben de öksüremiyor ve gülemiyordum. bu durumda kas gevşetici veya antidepresan veriyorlar. omuz ağzrısı ise soğuktan olur. sıcak havlu koy bakalım.

et ye.
uzun süreli oturma, yürü.
kilo ver.
kahveyi azalt.
  • frida zetkin  (27.12.10 16:23:12)
bişe daha var karın fıtığı -yumuşak doku fıtığı- olabilir. bilmiyorum ama bi yakınımda bu da var. allam yareppim 2 sene daha okuyaydım tıp diploması alırdım yemin ederim :))

  • frida zetkin  (27.12.10 16:25:52)
@divit : keşke yapabilsem.

@frida zetkin: anti-depresan sanırım reçetesiz alınabilecek bir şey değil. kas gevşetici olarak ne verdiler peki? işe yaradı mı?

günde en az (uyuduğum zamanlar dahil) 14-15 saat oturmak zorundayım. gündüzleri bir kaç saat yürüyorum zaten. bu dikloron'un üstünde anti-emflatuar yazıyor (prospektüsü yok ama :S) sana verdiklerinde de bu yazıyor muydu? ne kadar sürdü?

sağ olun
  • homeless  (27.12.10 16:28:43)
tc kimlik numaran var mı? bir devlet hastanesinin aciline ya da sağlık ocağına git. bedava muayene olursun. sadece ilaç konusu problem olabilir ama reçete yazacaklardır.

  • ozdek  (27.12.10 16:29:27)
@frida: abooo fıtık mı :S

  • homeless  (27.12.10 16:29:35)
@ozdek kolum incindiğinde gitmiştim 15 lira istemişlerdi benden. ne demeliyim başvururken? (bu arada herkesin mernis nosu yok mu ki?)

  • homeless  (27.12.10 16:31:30)
dikloron çok hafif bir jeldir. kısa süreli uyuşturur. tutulmalara iyi o.
antidepresanı reçetesiz alabilirsin ama doktora danışmakta fayda var. madem ilaca para vereceksin, git bi görün bedava. çalışıyorsun yanlış anlamadıysam. bağ-kur primlerini ödesen güzel olur senin için.

seni strese sokan şeyleri düşün, bul ve uzaklaş.
mutlaka doktora görün fıtıkta olabilirsin.
iyi bir kas gevşetici ise gamaflex tir.
ama tabiki böyle ezbere olmaz. doktora git.
  • frida zetkin  (27.12.10 17:56:08)
karin segirmesi bende de var, takmiyorum geciyor. eger yagli yersen falan cogaliyor...

omuz agrisi icin alternatif olarak boyun fitigi/duzlesmesi diyorum cunkum paso oturuyrmussun. omza kola vurur bunlar hep.
  • no avalon  (27.12.10 17:58:09)
stres olabilir. bende de olmustu gecenlerde benzer bir agri, bir hafta kadar surdu. hatta uykumdan uyandim bir defa o kadar fena agriyordu. yemek yemeye calisirken ve otururken cok agriyordu, o bol stres yapan sey ortadan kalkinca kendiliginden gecti.

  • tryit  (27.12.10 19:19:40)
Aile hekimini bul ve ona git, ücret istemiyorlar.

  • groove salad  (27.12.10 22:10:55)
öncelikle doktora gitmenizi şiddetle tavsiye ederim..

yanlış oturma, hareketsizlikten kaburgalar arası kaslar etkilenmiş olabilir. kilo yüzünden de özellikle hızlı kilo almada sorun olabilir.

beslenme alışkanlığınız yüzünden yine çok acil bir dahileyiciye görünmelisiniz. protein tüketimi uzun süredir bu şekilde ise ve sedanter hayatta eşlik ediyorsa cerrahi bi işiniz bile olabilir(muayene edilmelisiniz).
yine seğirmeler için yalnış beslenme ile kan elektrolit dengesini bozmuş olabilirsiniz. madensuyu, yoğurt tüketin..
omuz için ThermoRheumon Krem öneririm (12-14 lirafalan)

son olarak kaburgalar arası ağrı geçiştirilmemeli bi film çekilmesi bile gerekebilir,solunum güçlüğü eşlik ediyorsa.

doktora gitmeniz önerilir hem genel sorunlarınız hem de şu anki problemler için..
  • cryosync  (27.12.10 22:21:38)
tam kesin olmamakla beraber (bkz: gastrit) veya (bkz: reflü) karışımı olabilir bende ikisi bir arada mevcut bahsettiğiniz tarz sıkıntılar banada oluyor
üniversite zamanı düzensiz beslenme kahve stres durumları sebep oldu diye düşünüyorum ara ara nüksediyor tekrar öğrendim beraber yaşamayı ancak bir doktora görünseniz kötü bir durum olmadan hangi şehirdesiniz belki yardımcı olabiliriz

  • statikus  (27.12.10 22:44:59)
hepinize çok teşekkür ederim.

@frida zetkin hayır çalışmıyorum. nickim durumumu yansıtıyor.
@akalmor uzanma şansım olmadı ağrılar başladığından bu yana. ama nefes almam sıkıntılı sayılmaz (batma olmuyor değil ama sadece seğirmeler çok şiddetlendiğinde oluyor.) noktasala darbe (ilk kez duyuyorum bu terimi ama anladığım kadarıyla) evet bir kaç noktaya "batma" var sanki. (sanki diyorum zira batma yerine mutlaka kullanılan bir terim vardır ama hissettiğim bu.)

@tryit evet uykudan uyandıran acı/ağrı/batma hissi ile uyanıyorum ve seğirmeye başlıyor tarif ettiğim yer. öksürmek, gaz çıkarmak, geğirmek hep batmaya gerekçe oluyor.

@groove salad: aile hekimim var mı bilmiyorum. varsa nereden öğrenebilirim? bir internet sitesi vs var mı?

@cryosync GULP

-kilolu değilim ama göbeğim var (geçmiş yıllarda aşırı alkol tüketimi ve şimdilerde karbonhidrat ağırlıklı diyet. gerekçe olabilir)
-sedanter tembel kişi demekmiş ama tembellik değil sürekli oturmamın gerekçesi (trenle seyahat ediyorum açıkta kalmamak adına (bkz: tren tur kartı)

@statikus gastrit ve reflü değil gibi duruyor baktım da.
  • homeless  (28.12.10 06:33:08 ~ 08:51:36)
  • groove salad  (28.12.10 13:41:37)