Acer'ın olayı

burada çok gördüm, yeni laptop almak için tavsiye isteyen arkadaşlara "aman ha acer alma bak üzülürsün", "acer 3 ayda zortlar sakın alma", "acer hariç ne alırsan al" gibisinden şeyler söyleniyor.

benim de yeni bir laptop almak gibi bir niyetim var ve acer'lara bakıyorum ve hem estetik olarak hem özellik olarak hoşuma giden birkaç tane acer var.

1. şimdi biri bana acer'ların neden kötü olduğunu açıklayabilir mi?

2. şahsen kibar bir bilgisayar kullanıcısı olduğumu söylesem, "o zaman acer kullanabilirsin" diyebilecek olan var mı?

acer hakkında genelde kötü yorumlar yapanlar arasında bende varım.

ben, kardeşim ve 3 arkadaşım aldık, memnun olan yok...tabi son modellerindeki düzeltmeleri bilemem ama genelde çıkan arızalar.

1- kapak ile kasa bağlantısı hepsinde çatladı, ve sanırım bu sorun o kadar fazlaki kimde çıkmazsa şanslıdır

2- inanılmaz ısınıp fan sesi çıkarıyor

3-bu dediğim 5 laptop un 3ünde servise gitti, ram anakart hdd değişti, artık ne olduysa...

4- tamirden gelenlerden bir daha eski performans görülemedi

5-serviside pek iyi değil

6- gerçekten il alındığı gün bile özelliklerine göre performansı olmadı, nedenini bilemem, bu işlerden pek anlamadığımdan

aklıma ilk gelenler bunlar...bence son kasalarının güzelliğine aldanmamak gerek, eğer fiyat olarak çok cazıp değilse, ki pekde öyle ucuz denemez, başka markaları tercih edebilirsiniz.

ben yeni laptop aldım vatandan LG E500, çok iyi, acerim tamirde 2 haftadır, he bunu unutuyordum bu 5 laptoptan 2 sinide şarj olamama gibi sorun var, kablodan değil, kablonun takıldığı yerde, daha sorunu tespit edemediler, ama tahminen anakarttanmış...

alma hacım, başa bela olur, her fırsatta bu şekilde uyarılarımıda asla bırakmıcam, az süründürmedi beni.
  • alchemistt  (26.01.08 14:24:15)
unuttum bak, pil olayı, ilk aldığımdaki pil 4 ayda öldü, sonra az önce bahsettiğim servisten ve gecikmeden utanarak yeni pil hediye ettiler çok titiz kullandım 6 ayda öldü...hiç dayanmıyor lanet piller, tabi belki her laptopta böyledir bilemicem.

  • alchemistt  (26.01.08 14:26:40)
labtob pillerinin performansı 1 yıldan sonra duser genelde. 2. yılında yarıya iner daha azı da olur. sonrasında cop olur.

  • bryan fury  (26.01.08 14:54:02)
bir marka birçok insan kötü dedi diye de kötü olabilir. insanlar örgütlenip toshiba'nın hissedarı olmaları vesilesiyle acer'ı kötülemiyordur zanlımca. kötüleme de demiyelim ona biz; memluniyetsiz olduklarını belirtme daha iyi.

Acer --> kalitesiz, çocuk bilgisayarı gibi bir şey gözümde, karne hediyesi mi desem, ilk bilgisayar alacakları yakalayıp parasını almak için mi var desem ne desem...

toshiba --> evet üst sınıf, evet kaliteli, satılan adet ve servis görme oranı bence en üst seviyede olan makine.

fujitsu-siemens --> garantisi bittiği vakit servisi çok pahalı, genelde performans olarak zayıf, satılan adet ve servis görme oranı bence çok düşük.

dell --> ucuz ve pahalı modelleri arasında ciddi kalite farkı var, acer'dan da gözümde farkı yok

sony --> evet çok pahalı, ama fiyat performans oranı yüksek, servisi ilgisiz ama servis görme oranı da çok düşük.

packard bell --> tüm modellerinde bence combo driver sorunu taşıyor, bozulursa orası bozuluyor fiyat performans oranı bence inanılmaz derecede iyi, servisi iyi niyetli, servise gitme oranı satışa göre bence çok düşük, eğer combo driver ı katmazsak işin içine

hp --> ısınamadığım bir marka, tasarımı kötü. Fazla yorum yapacak kadar içli dışlı olmadım.

msi --> acer, dell.

asus --> acer ve dell'den biraz iyi. msi ayarında mı desem daha iyi mi desem bilemedim. edit: tamam karar verdim, acer, dell, vestel bilmem ne hepsinden daha iyi. lg ayarında diyim ben şimdi. hani fujitsu siemens i kovalayan. En azından sorun pek duymadım kendisinden

datron, casper, vestel, vs vs geçiniz.

monster --> tasarımı inanılmaz kötü, performansı inanılmaz yüksek, servisi inanılmaz iyi, ama fiyat performans oranı düşük çükü fiyatı yüksek bencee.

lg --> fujitsu siemens yakın takipçisi, fakat gerisinde.

yani böyle damgalarım ben firmaları işte, burnumdan da kıl aldırmam, hayatımı teknolojiye vermiş bir insan olarak.
  • thefirstfbli  (26.01.08 15:06:30)
thefirstfbli
iyi de saymadığın hangi marka kaldı? ne alacak bu insanlar? hepsinde bi sorun var..bi tane de düzgün yok mu??

  • nesfit  (26.01.08 15:42:26)
nesfit ağzımdan almış.. ne alacaz abi? almayalım o zaman laptop?
(ibook falan diyeni döverim. verin 2000$ hemen alayım bi tane)

  • gxix  (26.01.08 16:17:29)
abi acer kotudur, evet. bu konuda hem fikiriz (:
ama asus'a laf edilmez. edilmemesi lazim. asus iyidir abi. cok muthi$ cihazlari var $u aralar. ozellikle f3 serisi on numara.

  • sourlemonade  (26.01.08 16:25:52)
@nesfit
@gxix

iyi ya da kötü yönleriyle tüm markaların analizini yaptım.

Ben olsam packard bell alırım servisi hoş, sorunsuz, ucuz, fiyat performans çok yüksek. Fujitsu siemens de alınabilir, paran varsa monster ya da sony ( kullanıma göre ). Toshiba belki..

paran varsa sony fz 21m var şu an, 2500 ytl, blueray li bir cihaz.

gelecek nesillere arşiv niteliğinde özet çıkardım yahu, tekrar tekrar okuyup analiz edin. yeminle bak. :)

packarbell
sony
toshiba
(hp) --> emin değilim.
monster
fujitsu-siemens
lg
(nec) --> asus'la yer değiştirebilir.
asus
dell
msi
datron
acer
casper
vestel
  • thefirstfbli  (26.01.08 16:28:00)
laptopta en riskli bölge ekranı taşıyan menteşelerdir ve acer en ucuz malzemeyi kullanıyor. iki gün sonra elinde kalma ihtimali var.

msi kullanıyorum en büyük kötülüğü s430'un tam altında fan var ve düz bir yüzeye koymazsan kapanıyor orası ve alet alev alev oluyor. kucakta kullanamıyorum altına düz ir kutu koyuyorum diyeyim.
  • darknum  (26.01.08 18:15:28)
arkadaşım acer kullanan bütün arkadaşlarım isyan ettiler. ha ben beğendim bir kötülüğünü göremedim alıcam diyorsan al. ama o fiyata msi marka çok güzel sağlam aletler üreten bir firma daha var.

1. boya malzeme ve işçiliği rezalet. aldıktan 5 6 ay sonra gerçek formlarına dönüşüyorlar. boyası vs kalkıyor.

2. notebooku evden çıkarmadan kullanan bayan bir arkadaşım var 5 6 ay sonra notebookunun boyası kalktı ekran menteşeleri gevşedi dvdromu iş görmez hale geldi ısınma problemi de cabası... oldukça da kibar bir kullanıcıydı.

seçim senin sonuçta iyi araştır öyle al. herkes kullandığı markayı över sonuçta.
  • atrin  (26.01.08 18:32:07)
tam 4 senedir acer tm535 kullanırım p4m 2.4 işlemci var üstünde 512 ram. allah yukarıda pc edasında çalışmıştır makinem hala çalışır.tek sorun pili de 45 dakika gidiyor artık birde optik sürücü cd leri okumakta zorlanıyor.evet amd işlemcili modellerinde bir ısınma sorun var ama bu amd den gelen birşey tahminimce.

  • ibot  (26.01.08 18:48:33)
Acer Aspire 5024 NWLMI kullanıyorum. Performans fiyat oranı olayına bakıp kefalleyip aldım zamanında. Gerçekten, 4-5 ay sonra menteşe kısmında çatlamalar başladı ve o çatlaklar zamanla yarıklara dönüştü. Aşırı ısınma sorunu da cabası tabi.. Araştırdım soruşturdum ve çatlama sorununun Türkiye'deki onlarca kullanıcının dışında yurt dışında da bazı ülkelerdeki (Hollanda, Yunanistan, Almanya..) kullanıcılarda da görüldüğünü; daha da kötüsü, Türkiye'deki kullanıcılar servise gönderdikleri halde çatlamanın yeniden oluştuğunu öğrendim. Bunun yanında gayet kaba ve umursamaz servisinin 30 günü geçen servis sürelerini de belirtmeliyim..
Akabinde dava açıp para iadesini istedim. Yaklaşık 1 yıl süren sürecin ve 4-5 duruşmanın ardından davayı da kazandım. Fakat bu durumda bile "markanın imajı(!?)" , "müşteri memnuniyeti" gibi kavramları hiçe sayarak Yargıtay'a temyize gidip kararın bozulmasını istediler. Şu an Yargıtay safhasındayız bakalım neler olacak..
Sen 2000 küsür YTL ver, sonra çektiğin şeylere bak! Paranla rezil olmak diye buna derler!..
Bunun dışında; üniversite sınıftan bir arkadaşım da Aspire 5600 serisi bir laptop almıştı geçen sene, onda da ekran mı ne kararıyormuş, o da lanet etti acer'a.
Sonra yeni beyaz kasa olan serileri diyeceksiniz.. Onlardan alan bir arkadaşım da var, onun da 1 ay geçemeden webcam'i bozulmuş. Daha neleri çıkacak bakalım..
Abicim Acer için size tek birşey söylerim: UCUZ ETİN YAHNİSİ PEK OLUR!
Kurtaran hiçbir yanları yok! Benim laptopun kasa malzemesinin kalitesi o kadar düşük ki, utanmasalar alüminyum folyo ile kaplayacaklarmış! Fanından da öyle bir ses geliyor ki, evde İstanbul Park atmosferi yaratıyor. Maddi açıdan bırakın manevi açıdan da zararlı bünyeye. Uzak durun. Ben ettim siz etmeyin!..
  • mortanius  (26.01.08 21:18:23)