Berlin'de yüksek lisans

Öncelikle selamlar..
Ben Türkiye'de Gsf sinema tv mezunu bir insanım. 26 yaşındayım. 4 ay sonra 27 olucam neyse.

Almanya Berlin'de herhangi bir üniversitede yüksek lisans yapmak istiyorum. Berlin olmasının nedeni orada ücret ödemeden kalacak bir yerimin olması. Ekonomik durumum kötü bu yüzden yurdışında başka bir ülke düşünemiyorum. Berlin'e yakın bir şehir de olabilir.
üniversitelerin sitelerine girip baksam almanca. almancam yok.
ingilizcem var. hiç yurtdışında bulunmadığım için ingilizce konuşurken de garipsiyorum. olmuyo ağzıma yakışmıyo :/

sorum da şu; nasıl bir araştırma içerisine gireyim? neyi nasıl nerden araştırayım? toefl sınavı şarttır değil mi? hazırlanmaya başladım. iyi etmiş miyim? oradaki okullar mutlaka isteyeceklerdir değil mi? boşa kürek çekmek değil bu?

bir de hangi bölümde yapacağımı bilemiyorum. şu anda türkiye'de fotoğraf çekerek para kazanıyorum. sinema ile ilgili geniş bir portfolyom yok. (kısa filmim var ama ben beğenmiyorum, küçük festivallerde gösterildi) fotoğrafla ilgili ise geniş bir portfolyom var. psikoloji masterı yapmak isterdim ama ileride akademisyen olmayı hedefliyorsam kendi dalımda devam etsem daha rahat bir yol değil mi? kafam çok karışık. nerden nasıl başlasam? çok mu zor yurtdışı masterı? nasıl alıyor bu okullar yabancı uyruklu öğrencileri? kendi alanımda devam edeyim değil mi? ben burda çok daraldım mesleğimi yapamamak, hakkımı alamamaktan. o nedenle düşünmüştüm başka bi alanda master yapmayı. sinemadır, fotoğraftır midem bulanmıştı sektörden ama aslında alanımı da seviyorum. depresyon geçirdim falan neyse. çok teşekkürler okuduğunuz için.

çok karmaşık anlattıysam sadeleştirebilirim, haldır huldur giriştim yazmaya ..

  • arpa  (14.12.10 23:44:52)
hocam aman diyim almanya avusturya vs. bu ülkeler iyice cılkını çıkarttı işin sana su kadar soylıyeyım benım bıldıgım 45 50 kısı 6 ve uzerı aydır kıytırık bır vıze beklıyor avusturyadan. almanya daha kısa surede verıyor ama basvurunu kafalarına gore ret edebılıyorlar. dıger ulkelerd ebu yok egıtım hakkına saygıdan dolayı.

eger gıdebılıyorsan ıtalyay gıt devlet bursu sansın da var. ıtalya nedense bıze acayıp sempatık yaklasıyor. nette arastırısan gereklı bılgılerı alabılrısın. fransa belcıkaisvicre bile daha akıllıca oyle dıyeyım sana. nette arastırma yapar almanyada egıtım forumlarına bakarsan ne kadar salk sacma olayalrın dondugunu gorebılırsın.
  • haskoylu deli hasan  (14.12.10 23:56:31)
bence kendi alanında yüksek lisans yapmalısın akademisyenlikte düşünüyorsun hem.neden bence bende sinema tv okuyorum ve öyle istiyorum :)
avrupa olunca toefl istenmiyor sanırım ama almanca gitmeden öğrenmelisin, seçeneğin yokmuş ama bence berlin yapılabilecek seçimlerde başta gelir eğer sinemada yüksek lisans yapacaksan. master işi her türlü zor olur ister burda ister yurtdışında yap farketmez sonuçta sinemada yüksek lisans fazlasıyla ayrıntılı ve önemli diye biliyorum.
ayrıca fotoğraf makinesi ne önerirsin hd video çekimi yapabileceğim :)
  • cikolatalıgofret  (14.12.10 23:58:16)
almanyada ıngılızce yuksek sansı var ayrıca almanca bılmesıne gerek yok testdaf ile sorunsuz baslar okuluna. eger bu belge yoksa orda kursa gıder gene alır. avusturyada oyle orasıda esd sınavı ıle bolume alıyor.

(bkz: testdaf)
  • haskoylu deli hasan  (15.12.10 00:06:04)
vallahi başka bi ülke şansım çok yok gibi benim. bi de burs stresini kaldırabilir miyim ki? okul başvurularını kafalarına göre reddediyor olmaları beni çok geriyor. ama vize işini almanya'da çözebilirim gibi geliyor. vizeye kalsa keşke tek derdim, okul kabul etse de keşke. şu almanya'da eğitim forumlarına bakıcam ama.

çikolatalıgofretçiğim, sana mesaj yolluyorum duyuruda :)
  • arpa  (15.12.10 00:17:25)
evet ben de bi onu net öğrenebildim almanca bilmeme gerek olmadığını.. ben yine de becerebilirsem bu işi, sonrasında almanca öğrenmek istiyorum.

  • arpa  (15.12.10 00:19:58)
testdaf mecbur mudur? toefl olsa olmaz mı mesela? tesdafa mı hazırlanayım toeflı bırakıp

  • arpa  (15.12.10 00:27:42)
almanca okucaksan bolum dılın almancaysa mecburi ayrıca eyalet kanunları var berlınle krw eyaletı aynı kanunlara gore alım yapmaz almanyada okullar bagımsızdır kafasına gıre kabul verır. berlın frei uni harcsızdır ornegın ama kabul almak ıcın almancayı bılmenızı ya da ıngılızceyı kanıtlamanızı ıster almanca kursu vermez bun akarsılık duisburg uni sorgusuz kabul eder ama okul harcı vardır dıl kursu vardır. cok cesıtlı yanı.

  • haskoylu deli hasan  (15.12.10 00:40:52)
bişey daha sorucam ;
iletişim meslek lisesi çıkışlıyım
radyo tv yayıncılığı var 2 yıllık
dikey geçişle gsf yi bitirdim

bunlar onlarda farklı bir program gibi algılanır mı peki? bi artısı bi bişeyi olur mu değerlendirmelerinde ?
  • arpa  (15.12.10 00:57:33)
Merhaba arpa,

ben su an Almanya'da yüksek lisans yapmaktayim. Türkiye'den gelirken vize almam gerekmedigi icin, buraya geldim ve

burada basvurularimi yaptim. Fakat daha önce Türkiye'de, Goethe'de almanca kurslarina devam etmis ve Oberstufe

sertifika sinavina girerek sertifika almistim.

Öncelikle okudugun bölüm acisindan Berlin'de devam etmen harika bir fikir bence. Arastirma asamasinda DAAD'nin

sitesini öneriyorum kesinlikle. Her sey bir yerde toplanmis: www.daad.de Sayfa üstünde

ingilizcesini secebilirsin. Söyle bir search sayfasinda bölüm bakabilirsin:

www.daad.de Site daha da gelismis tabii, iyice

kurcala.

Okullarin siteleri hakikaten sorularina cevap alacagin sekilde hazirlaniyor, bircok bilgiyi bulursun. Zaten

yukaridaki linkte ingilizce bölüm olarak arattiginda ingilizce olarak sayfaya bilgi de konulmus olsa gerek. Veya

direk Berlin'deki üniversitelerin sayfalarina bak. Hatirladigim kadariyla ingilizce versiyonlari mevcuttu.

Berlin'in en büyük artisi, bildigim kadariyla devlet üniversitelerinde dönem basina 500 euroluk bedelin alinmamasi.

Sadece 100 euro civari normal bir harc aliniyor (rakam degisebilir), bu da zaten sehir/eyalet ici ücretsiz

ulasimin, ögrencilik haklarin (indirimler vs.) icin ödenen bir miktar. Baska eyaletlerde bu bedelin üstüne bir de

500 euro aliyorlar iste, toplam 700 euro harc ödemis oluyorsun neredeyse. O yüzden Berlin cok mantikli, güvenilir

bir arkadasimdan duyduguma göre bir sanatci icin ideal bir sehir, cünkü ayni zamanda ucuz..

Almanya disindan basvurunun nasil yapilacagi gibi teknik bilgileri DAAD'nin sayfasindan, okullarin sayfasindan

bulursun diye tahmin ediyorum. Olmazsa, bulundugun sehirde Goethe Institut varsa eger, oraya git, bir sor.

TOEFL sertifikani muhakkak al, burada bir de onunla ugrasmazsin. Zaten ingilizce egitim veren bölüm, cok büyük

olasilikla TOEFL, IELTS vb. isteyecektir. Almanca konusuna gelince, buradaki yasaminda elbette cok büyük önem

tasiyor. Onu burada ögrenirsin bir sekilde, kurs arastirirsin, hele ki Berlin'de illa ki bir kurs bulursun diye

düsünüyorum. Türkiye'de ögrenmeye baslayacak olursan bayagi uzun sürebilir. Almanca bölüme gitmek istiyorsan en

azindan Test Daf isteyeceklerdir, klasik. Kisacasi hazirlanman gerekir.

Eger imkanin varsa (pasaportun acisindan falan), önceden gelip kendin de okullari gezip bilgi alabilirsin..

Bu arada, mezun oldugun okul Bologna kriterlerini uyguluyorsa, Bachelor (B.A.) olarak islem görürsün, Master'a

basvurabilirsin. Diger türlü cok bilemiyorum, kesinlikle arastirmak gerek. Bence bu da Goethe Institut'tan bilgi

almaya gittigin zaman (DAAD saatleri filan da oluyordu, birebir görüsme icin) ögrenilebilir.

Arastirmanda basarilar ve bol sans diliyorum!

Bir ögrenci :)
  • Gecko  (15.12.10 01:39:20)
meraba:)
ben moleküler biyoloji masterı yapıyorum almanya'da, en azından genel master şartları hakkında bilgi vereyim.

almanya'da okullar paralı değildir ama dönemlik 600 eur harç yatırmanız gerekir. kalacak yeriniz varsa daha uygun olur ama, yiyecek içecek okul malzemeleri falan türkiye'den pahalı.

benim bölümüm ingilizce, başvuru şartı olarak toefl istiyorlardı ama bazı üniversiteler yüzyüze görüşüp ingilizce'nin yeterli olduğuna karar verirlerse istemeyebiliyorlar. almanca olan programlar da mevcut ama bence sıfırdan ders anlayacak seviyeye gelmek baya zor.

bizim bölüm alman ve yabancı öğrencileri beraber alıyordu mesela, her bölümün bir kontenjanı vardır diye düşünüyorum.

bence önce okul ve bölüm seçmeye bakın, her bölümün ayrı başvuru koşulları vardır ve bazı master programları sadece belirli lisans programlarından gelen öğrencileri kabul ediyor. eğer çok istediğiniz bir program olursa, hocalarla birebir iletişime geçin mutlaka, ne kadar istekli olduğunuzu belirtirseniz işiniz kolaylaşabilir. ben hatta başvurduğunuz okula gidip orada bi hocanın yanında vs part-time çalışmayı da öneririm, hem kabul alma şansınızı arttırır.

vize işi kabul olduktan sonra kolay, ama sabit bir gelir ya da bankada para göstermeniz gerekir genelde. öğrenci olarak geldiğinizde ayda 40 saate kadar part time çalışabilirsiniz, HiWi dedikleri öğrenci işi var, onu da sorun mutlaka.

kolay gelsin, ve kesinlikle vazgeçmeyin :)
  • meriadoc  (15.12.10 02:23:02)
almanyadan kim çıkmış ta sen çıkcan (fatih akın gibi olman için asimile bi türk olman lazım o da zman alır), bence doğru amerikaya git, belki film çekmezsin ama 2 sene film gibi hayatın olur :))

  • esekSIPASI  (03.10.11 06:11:50)
Eseksipasi merhaba.. tesekkurler tavsiyen icin. Ben film cekmek gibi bir hedefle istemiyorum bunu. Fatih Akini cok severim, basarili bulurum ama Almanya'dan çıkış yapmak gibi bir hayalim olmadı. Amerika ise bana cok uzak yaşamak için, eğitim için.. Gezmek, görmek süper olur tabii :)

  • arpa  (30.07.12 23:00:04 ~ 23:01:02)
ya bir saniye, adam sinema tv mezunu?

lodz sinema okuluna falan sorsan? gerçi lodz üniversitesi benim maillerime cevap vermiyordu ama sinema şeysi cevap verir belki. ya da gsü aracılığıyla ulaşabilirsin bir şekilde.
  • der meister  (30.07.12 23:10:08)
ben almanca kursuna başladım gençler. önümüzdeki sene de Berlin'de dil kursuna devam etmeği düşünüyorum. Aramız iyi şuan Almanca ile. Canım cicim ayı mı derler? Onu yaşıyoruz. ilerletince ne olacak bakalım. sıkılmadan çalışıyorum, zevkle kursa gidiyrorum..

Bu arada adam değilim ben, Kadınım :)
Bu bi fark yaratmaz ama "adam sinema tv mezunu?" deyince bi gülümsedim, bilin istedim..
  • arpa  (31.07.12 15:26:20)
b1.1 bitirdim gençler. yavaş ama kararlıyım sanırım :)

  • arpa  (25.09.13 01:51:40)
nw oldu son durum?

  • haskoylu deli hasan  (28.01.15 22:04:31)
Berlin'deyim almanca kursuna devam ediyorum. Yavas ama kararliyim sanirim :)

  • arpa  (07.11.15 23:45:43)
Hocam size mesaj attım ama burdan da sorayım, sonuçlar ne oldu? şu an aynı süreçlerden geçen biri olarak çok merak ediyorum.

  • badem biyikli nietzsche  (30.10.16 18:30:11)
özelden mesaj attım, bakarsan çok sevinirim.

  • myoyahapea  (30.10.20 18:14:11)