kepeğimsi, bir tür deri rahatsızlığı

selam doktor kutsiler.
bıyıkta, bıyık etrafında, sakalın çene kısmındaki derinin kepeklenmesi ve kızarması şeklinde kendini gösteren bir rahatsızlık vardı, hatta sanırım bir ara sözlükte'de görmüştüm ben bunun adını. latince ya da ingilizce olabilir, sonra da unuttum. tam olarak neye göre böyle olduğunu anlamadım ama, galiba soğuk havalarda artıyor bu kızarıp pullanma durumu. bir ara krem de kullandım. neyse, şu anda tedavisi amacıyla yapılabileceklerden ziyade ne olduğunu merak ediyorum ben bunun, düşmanımı tanıyayım.

edit: saçlarım da kepekli mütemadiyen ama bu kadar dert edilecek durumda değil.

(bkz: seboreik dermatit )

doktorumuza danışmadan kullanmıyoruz geleneksel uyarısını yaptıktan sonra, ben de duyuruda bana önerilen eumovate (böyle bir şeydi adı) adlı iğrenç maddeyi kullandım, faydasını gördüm. Kalıcı bir çözüm değil yalnız.
  • tahsin sutcuoglu  (13.12.10 19:31:21 ~ 19:35:03)
sıcak ve soguk havalar etkili olur.bide ilaç fln kullanıyorsan onlarda etkili olur.bildigim kadari ile bu hastalık tam anlamı ile geçmiyor.kremler rahatlatıyor sadece.

  • all girls dream  (13.12.10 19:35:06)
teşekkürler.
işin kötüsü şu yaş ve şu patates surattan sonra zorunlu durumlar haricinde sakalsız yapabileceğimi hiç zannetmiyorum. doktora göründüğümde bir krem vermişti, o da sürdüğün an itibariyle o bölgeyi daha da bok ediyordu; önce yumuşakken sonradan kuruyor ve o pullarla birlikte dökülüyordu. sonra da bir daha kullanmadım zaten. şöyle de sallamak istiyorum; sanırım sinir-stres durumlarıyla da bir ilgisi var. artık yaşamayı öğreneceğiz bununla, ne yapalım.

  • oxibrinth  (13.12.10 19:40:20 ~ 19:40:32)
ben de çok ilaç kullandım aynı hastalık için ama geçmedi. nemli ortamda pek ortaya çıkmıyor. günde bir kere nemlendirici krem sürmek yetiyor. evet kremden hiç hazzetmem ama en iyi çözüm bu.

  • turcino  (13.12.10 19:40:32)
benim de saçlarım ve kaşlarımda aynı problem var. özellikle belli dönemlerde bütün kafam kuruyup dökülecekmişçesine kepek olurdu. ketoral diye bi şampuan kullanıyorum, çok rahat ettim. kaşlarım için de dermovate diye bi losyon vermişti doktor hanım. bitene kadar kullandım.pırıl pırıl oldu kaşlarım. ama bi süre sonra tekrarlardı. krem kullanmazsam yine pul pul oluyor.

  • make a wish  (13.12.10 19:53:05)
komik gelebilir ama elma sirkesini mutlaka denemelisin. deriye masaj yaparak sürdükten sonra birkaç dakika bekle, sonra durula. daha sonra şampuan ile yıka. bekleme esnasında koku rahatsız edebilir ama sabretmelisin.

  • winstoncash  (13.12.10 20:33:35)
doktora gorunun derim. sedef hastaligi olabilir

  • lule  (13.12.10 21:11:21)
t-gel.

bu hastalık için en iyi gelen şey sanırım. yediklerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. cips felan gibi ağır yağlı kalorili şeyler fena azdırıyor. kurtuluşu yok. saç döker, kaşıntı yapar, hayattan bezdirir.
  • lol  (13.12.10 21:17:07)
@winstoncash saçlar için diyorsan yok komik değil esasında, dün yengem de aynı öneride bulundu.

@lol evet kaşıntı ve hafif de olsa saç dökülmesi var. yaşım ilerlemiş sayılabilir, buna rağmen kabak noktalarım yok ehehe. inşallah, en azından bu şekilde devam eder.
  • oxibrinth  (13.12.10 21:37:19)
emovat, dermovat vs gibi kremler kortizonlu ve deriyi inceltiyor. uzun süreli kullanılmamalı.

bulunca alıcam, henüz denemedim ama kesin bir öneri sundu bir hastalıktaşım:
la roche posay - pityval
şampuan olarak ducray marka dedi.
  • pyro clustic flow  (13.12.10 23:31:06)
bende aynı dertten muzdaribim ve benim dermatit cips yediğimde bildiğiniz kuduruyor. tırnak buyuklugunde kepeklenıyor. bır ara dove kepege karsı etkılı urununu kullandım bıcak gıbı kestı sac dıplerını yakaıyor resmen ama sonra kesıyor 2.5 ay yok oldu ızmıre geldım kullanmayı kestım 1 2 ay sonra yenıden hortladı tekrar dove kullandım ıse yaramadı. sımdı clear for men denıcem o kesınlıkle ıyı gelıuyormus.

  • haskoylu deli hasan  (13.12.10 23:52:26)
@haskoylu deli hasan
clear for men şu anda kullanıyorum ve bi boka yaramıyor. ama içim rahat etsin diyorsan dene kendin gör.

  • winstoncash  (14.12.10 00:01:22)
winston olay bunyedne bunyey degısıyor mesela bende kımseden dove bana ıyı geldı dıye bırsey duymadım ama bana ıyı geldı. bu allahın cezası lanet hastalıktan kurtulmanın bır yoluda yok malesef kıbrısta dogu akdenız unı de revıre gıtmıstım bızım okulun dermotologu ducray dıye bır sampuan yazmıstı. almadım kullanmadım 35 lıra kodumun sampuanı. ama sunu dıyeyım sac falan yalan oluyo dıkkat etmek lazım hayvan gıbı dokuluyor saclar.

  • haskoylu deli hasan  (14.12.10 01:08:49)